Prezydent chce referendum ws. członkostwa w UE i NATO. Premier mówi "nie"

Aktualizacja:
Wszystkie grzechy Brukseli. Za co można nie lubić Unii?
Wszystkie grzechy Brukseli. Za co można nie lubić Unii?
TVN24 BiS
Wszystkie grzechy Brukseli. Za co można nie lubić Unii?TVN24 BiS

Prezydent Czech Milosz Zeman zaapelował w czwartek wieczorem o przeprowadzenie referendum w sprawie dalszego członkostwa Republiki Czeskiej w UE i NATO. Podkreślił, że sam jest zwolennikiem pozostania kraju w tych organizacjach.

Agencja Reutera przypomina, że w kompetencjach prezydenta nie leży rozpisanie referendum, gdyż wymagałoby to zmian w konstytucji. Jednak Zeman to wpływowy polityk w kraju, w którym wielu wyborców jest sceptycznie nastawionych do Unii. Czechy weszły do Wspólnoty w 2004 roku.

Poparcie dla UE maleje

- Nie zgadzam się z tymi, którzy są za opuszczeniem Unii Europejskiej - powiedział Zeman cytowany przez czeskie radio. - Ale zrobię dla nich wszystko, by mieli referendum i mogli się wypowiedzieć. To samo dotyczy wyjścia z NATO - dodał centrolewicowy szef państwa. Prezydent wypowiadał się w czwartek wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami miasta Velke Meziriczi na wschodzie kraju.

W kwietniowym badaniu ośrodka CVVM zadowolenie Czechów z członkostwa w UE spadło do 25 proc., z 32 proc. w ubiegłym roku.

Niewielka skrajnie prawicowa partia Świt-Narodowa Koalicja próbowała w maju przepchnąć w parlamencie wniosek o referendum w sprawie opuszczenia Unii, ale nie udało jej się zdobyć wystarczającego poparcia dla tego planu. UE jest też niepopularna wśród komunistów, trzeciej co do wielkości partii w parlamencie, oraz niektórych deputowanych konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

Przeprowadzenie referendum w sprawie członkostwa w UE wymagałoby zmian w konstytucji, do czego potrzebne jest 60-procentowe poparcie w obu izbach parlamentu.

Rząd "nie ma takiego zamiaru"

Czeski rząd nie ma zamiaru przeprowadzać referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej i NATO - odpowiedziało w piątek biuro premiera Bohuslava Sobotki.

Członkostwo Czech w UE to sprawa priorytetowa i "decydująca dla przyszłości" - podkreślił Sobotka, choć jednocześnie zaznaczył, że UE będzie musiała się zmienić. - Zapewnienie stabilności, dobrobytu i bezpieczeństwa obywatelom Czech jest możliwe tylko w ramach spójnej, mocnej i stabilnej Unii Europejskiej - przekonywał Sobotka, cytowany przez czeskie media. Zwrócił uwagę, że eurosceptycy nie przedstawili dotąd alternatywnego dla UE "projektu prosperity". "Pamiętamy jeszcze, dokąd doprowadził niekontrolowany nacjonalizm i co stałą się z Czechosłowacją" - ostrzegł.

Prorosyjski prezydent

Jako premier Czech w latach 1998-2002 Zeman pomógł przygotować swój kraj do wejścia do UE. Jednak już jako szef państwa budził obawy niektórych zachodnich stolic z powodu swych prorosyjskich poglądów w sprawie konfliktu na Ukrainie. Nie powstrzymało to jednak czeskiego rządu, który odpowiada za politykę zagraniczną kraju, przed poparciem unijnej polityki sankcji wobec Moskwy.

Zeman wygrał pierwsze w historii Czech bezpośrednie wybory prezydenckie w 2013 roku i może zostać wybrany na drugą kadencję w 2018 roku.

Autor: mm/ja,rzw / Źródło: PAP