tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Czarnecki: Prezydent ma prawo zadawać pytania. To nie konflikt

zobacz więcej wideo »
Czarnecki: Prezydent ma prawo zadawać pytania. To nie konflikt
 • Ryszard Czarnecki i Janusz Zemke Ryszard Czarnecki i Janusz Zemke
 • Janusz Zemke i Ryszard CzarneckiJanusz Zemke i Ryszard Czarnecki
 • Czarnecki o dymisji BerczyńskiegoCzarnecki o dymisji Berczyńskiego
 • Zemke o dymisji BerczyńskiegoZemke o dymisji Berczyńskiego
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ryszard Czarnecki i Janusz Zemke byli gośćmi "Faktów po Faktach"

- Wymiana listów pokazuje, że relacje między prezydentem a ministrem nie są normalne - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Zemke (SLD). - Proszę nie uważać, że jest to jakiś wielki konflikt - odpowiadał mu Ryszard Czarnecki (PiS). Europosłowie dyskutowali o korespondencji między prezydentem RP a ministrem obrony.

W datowanym na 24 marca liście, który we wtorek trafił do internetu, prezydent Andrzej Duda zapytał Antoniego Macierewicza między innymi o konsekwencje utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To kolejne pismo wysłane przez głowę państwa do szefa MON, o którym w ostatnich dniach dowiedziała się opinia publiczna.

Europoseł Janusz Zemke podkreślił, że prezydent zadał bardzo ważne pytania.

- Myślę, że i prezydent, i my powinniśmy wiedzieć, czy tworzenie Obrony Terytorialnej nie odbywa się czasami kosztem wojsk operacyjnych. Sygnałów jest bardzo wiele, że do Obrony Terytorialnej przechodzi dobra kadra z jednostek, które są dla polskiego wojska absolutnie podstawowe - powiedział.

- Jednostki, które powinny być w gotowości tracą ważną kadrę - podkreślił europoseł SLD.

Na jego uwagi odpowiadał Ryszard Czarnecki. - Prezydent ma prawo zadawać pytania. Minister obrony udziela odpowiedzi. Proszę nie uważać, że jest to jakiś wielki konflikt - stwierdził.

- Obrona Terytorialna to rozwiązanie, które jest w wielu krajach, w Europie i w Ameryce. Przecież to Magdalena Ogórek, wasz kandydat w wyborach prezydenckich, proponowała jej powstanie jako jeden ze swoich trzech głównych postulatów - punktował europoseł PiS. - Wydaje mi się, że w tym zakresie powinniśmy się zgadzać - dodał.

Pytania prezydenta

Andrzej Duda prosił w liście szefa MON Antoniego Macierewicza o przedstawienie informacji dotyczących: zwolnień żołnierzy zawodowych w 2016 i 2017 roku i liczby dotychczasowych przeniesień żołnierzy zawodowych z jednostek wojsk operacyjnych do nowo tworzonych pododdziałów i oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pytał również o "wpływ dokonanych i dokonywanych zmian na gotowość bojową i mobilizacyjną jednostek bojowych, w tym pokazanie skali braków w skompletowaniu jednostek wojskowych żołnierzami zawodowymi w poszczególnych korpusach osobowych".

Wojska Obrony Terytorialnej

Utworzenie WOT było jednym z priorytetów obecnego kierownictwa resortu. MON chce, by w 2019 r. w nowej formacji służyło ponad 50 tys. żołnierzy. WOT będą piątym rodzajem sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Ich dowódca będzie powoływany przez prezydenta z kontrasygnatą premiera i na co dzień będzie podlegał bezpośrednio szefowi MON, a nie dowódcy generalnemu.

WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Pierwszeństwo w przyjęciu do WOT będzie przysługiwać członkom organizacji paramilitarnych i absolwentom klas wojskowych. Po trzech latach służby w WOT żołnierze ci będą nabywać pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej.

Służba ma trwać od 12 miesięcy do 6 lat z możliwością przedłużenia o kolejny okres.

Dymisja Berczyńskiego

Ryszard Czarnecki w "Faktach po Faktach" został też zapytany o dymisję Wacława Berczyńskiego z funkcji przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. - Myślę, że nie jest to wiadomość szczególnie ważna w historii ludzkości - oznajmił. - Zdaje się, że wypowiedzi pana przewodniczącego Barczyńskiego skłoniły go do takiej decyzji.

- Jeżeli ta decyzja została wymuszona przez ministra Macierewicza, to dobrze świadczy o szybkiej reakcji MON - dodał.

Zemke zgodził się z europosłem Czarneckim tylko częściowo. - Dobrze stało się, że pan Berczyński odszedł, ale jeszcze lepiej byłoby, gdyby ta komisja cała odeszła , a najlepiej gdyby ta komisja odeszła i pan minister również - powiedział. - Dlatego, że przez kilkanaście miesięcy nie ustaliła niczego - dodał.

- Ta dymisja nie ma nic wspólnego z działaniami podkomisji, którą kierował (Wacław Berczyński - red.), nie ma nic wspólnego z jej raportem - odpowiedział Czarnecki. - Prace podkomisji były od początku pilotowane przez Macierewicza - podkreślił. - Uważam, że odmawianie kompetencji podkomisji jest nieeleganckie - zaznaczył.

Berczyński o caracalach

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Wacław Berczyński, który jest przewodniczącym rady nadzorczej remontujących śmigłowce Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, stwierdził: "To ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie".

Według przytoczonej przez "DGP" relacji Berczyńskiego, minister Antoni Macierewicz miał mu powiedzieć: "Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców", miano mu też zaproponować pracę w WZL-1. Ministerstwo Obrony Narodowej odcięło się od tej wypowiedzi. Oświadczyło wówczas, że powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ładne_kwiatki
ładne_kwiatki

"Czarnecki: Prezydent ma prawo zadawać pytania "--- oczywiście, ale po co jak odpowiedzi nie dostaje?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kayy2
   kayy2

   Czarnecki wolno mowi zoca dozo okreslnikow upieksza ,minimalizuje ,powagie pytania ,w zeczywistosci nie odpowiada na pytanie tylko schodzi na inny tor jemu odpowiadający,,,to denerwuje i daje jemu bardzo dlugi minus...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     saneka

     mów do rzeczy Czarnecki, najważniejszym zadaniem prezydenta jest dbanie o konstytucję , a ten wasz jest jej deptaczem

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Zniszczył pomnik "Inki", był pijany. Policja zatrzymała wandala

       Zatrzymano 21-letniego sprawcę dewastacji pomnika "Inki" w Gdańsku. Razem z kolegami pili tego dnia alkohol. Policjantom zeznał, że nawet nie wiedział, że niszczy część monumentu. zobacz więcej »

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Tysiące szkodliwych wirusów. Interpol na tropie hakerów w Azji

       Tysiące szkodliwych wirusów. Interpol na tropie hakerów w Azji

       Interpol przeprowadził operację skierowaną przeciwko cyberprzestępcom w krajach azjatyckich. W toku śledztwa policja natrafiła na ślady działań hakerów także na stronach rządowych. W przeprowadzaniu akcji śledczych wspomogły prywatne firmy. czytaj dalej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Superman odżył. Gortatowi dostało się za sznurówki

       Superman odżył. Gortatowi dostało się za sznurówki

       Washington Wizards dogonieni w pierwszej rundzie play-off. Przegrali na wyjeździe z Atlanta Hawks 101:111 i w serii do czterech zwycięstw jest 2-2. Wreszcie błysnął Dwight Howard. A jego vis-a-vis Marcin Gortat? Pudłował na potęgę, ale za to zebrał najwięcej piłek ze wszystkich. I tak najwięcej będzie się mówić o jego sznurówkach. czytaj dalej »

       Impreza urodzinowa dla seniorów w domu opieki w Hangzhou, Chiny (Fot. Roman Pilipey/PAP/EPA) czytaj dalej »