tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Marsjańska misja Curiosity

Są kolorowe zdjęcia Marsa. "Ciekawość" zdaje egzamin

Są kolorowe zdjęcia Marsa. "Ciekawość" zdaje egzamin
Foto: NASA | Video: NASA Powierzchnia Marsa

Łazik "Curiosity", który w poniedziałek wylądował na Marsie przesłał piersze kolorowe zdjęcia swojego otoczenia. Wcześniej łazik zsyłał na Ziemię słabej jakości zdjęcia czarno-białe. Powstała z nich zapierająca dech w piersiach panorama krateru Gale'a.

Źródło: NASA Panorama powierzchni Marsa
Na specjalnie zwołanej konferencji naukowcy NASA poinformowali, że najnowsze zdjęcia pozwolą jeszcze dokładniej zbadać powierzchnię Marsa. - Na zwykłych zdjęciach i mapach bardzo trudno jest dokładnie stwierdzić z jakim znaleziskiem mamy do czynienia. Kolorowe zdjęcia dają nam wyobrażenia jaka jest powierzchnia Marsa - powiedział Dawn Sumner, jeden z naukowców NASA.

Kiepska jakość

Wcześniej Curiosity przesłał czarno-białe zdjęcia krateru i góry Aeolis Mons ("Mount Sharp"). Krater Gale'a liczy, według szacunków naukowców 3,5-3,8 mld lat a jego średnica wynosi 154 km.

Łazik przesłał także na Ziemię nagranie wideo, na którym zarejestrował ostatnie 2,5 minuty swego lądowania.

Krater Gale'a, który nazwano tak aby upamiętnić XIX-wiecznego australijskiego astronoma-amatora Waltera Fredericka Gale'a, ma skomplikowaną budowę geologiczną. Położony jest w pobliżu równika Marsa. Naukowcy wiążą duże nadzieje z bliższym zbadaniem przez Curiosity centralnej góry Aeolis Mons, której wysokość wynosi 5,5 km. Góra ma budowę warstwową a u jej podstawy znajdują się prawdopodobnie skały osadowe z wczesnego okresu historii Marsa, mogące świadczyć, że na planecie była kiedyś woda a - być może - i życie.

Podróż pełna oczekiwań

Misja łazika (którego oficjalna nazwa brzmi Marsjańskie Laboratorium Naukowe - Mars Science Laboratory) jest najambitniejszym projektem badawczym Czerwonej Planety. Pochłonęła 2,5 mld dolarów a łazik jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę badawczą i analityczną, w tym w laser do analizy spektralnej bardziej oddalonych skał. Misja ma potrwać co najmniej 2 lata, ale naukowcy spodziewają się, że Curiosity będzie pracował nawet 10 lat.

Łazik zasilany jest przez plutonową baterię, która uniezależnia go od energii Słońca i zapewni mu dopływ energii przez długie lata. Zdaniem fachowców, zanim bateria się wyczerpie wcześniej zużyją się mechaniczne elementy konstrukcji łazika.

Oglądaj
"Ciekawość" nie marnuje czasu
Wideo: tvn24 "Ciekawość" nie marnuje czasu

Marsjańska misja Curiosity

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje