tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Auto przebiło mur. Na egzaminie na prawo jazdy

Auto przebiło mur. Na egzaminie na prawo jazdy
Foto: YouTube | Video: YouTube Samochód przebił mur

Do groźnego wypadku doszło podczas jednego z egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie. Egzaminowana kobieta podczas wykonywania manewru na placu pomyliła gaz z hamulcem i rozpędzonym samochodem wjechała w betonowy płot, rozbijając go i wyjeżdżając wprost na drogę publiczną. Skończyło się tylko na strachu i poważnych zniszczeniach.

Jak powiedział w rozmowie z tvn24.pl dyrektor częstochowskiego WORD Maciej Wawrzkiewicz, egzaminator zachował się w pełni profesjonalnie. - Jego pierwszym odruchem było wyjęcie kluczyków z samochodu i unieruchomienie go - podkreślił dyrektor.

Jak udało nam się dowiedzieć, samochód był wynajęty przez WORD i miał pełne ubezpieczenie. - Takie zdarzenia są traktowane jak wypadki z naszej winy, czyli właściciela pojazdu - zaznaczył Wawrzkiewicz.

Zdarza się

Zgodnie z prawem kobieta egzaminu nie zdała, bo "stworzyła zagrożenie w ruchu". Z informacji, jakie przekazał dyrektor WORD w Częstochowie, wynika, że wypadki na placu manewrowym zdarzają się tam mniej więcej raz w roku. - Nie spodziewałem się jednak, że ktoś sforsuje betonowe ogrodzenie - przyznał w rozmowie z nami Wawrzkiewicz.

I podkreśla, że ze strony WORD wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. - Ta osoba przyszła na egzamin z zaświadczeniem, że ukończyła pełne szkolenie, że zdała egzamin wewnętrzny, że zna wszystkie mechanizmy sterowania pojazdem i nadaje się do jazdy. Ja nie wiem, jak ta pani jeździła wcześniej - powiedział nam Wawrzkiewicz. Pytany, czy jego zdaniem powodów takich zdarzeń należy szukać w złym i nieskutecznym szkoleniu przyszłych kierowców stwierdził: - Tak, to są problemy w szkoleniach.

Co się musi zmienić

Według ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, tak ekstremalne przypadki są rzadkie, ale można by je wykorzystać do zwrócenia uwagi na poziom szkolenia kierowców. - Coś nie tak było w procesie szkolenia. Przecież to instruktor wydaje zaświadczenie o tym, że kursant jest przygotowany do egzaminu. On ponosi za takie zaświadczenie odpowiedzialność - zauważa Tomasz Matuszewski z WORD w Warszawie.

I przekonuje, że ten przypadek może być doskonałym przykładem, aby skierować apel do instytucji nadzorujących szkolenia kierowców. Szkoły jazdy - z mocy ustawy o kierujących pojazdami - powinny być nadzorowane przez odpowiednie dla danego terenu starostwo. - Dlaczego nastąpił taki wypadek? Kto dopuścił tę osobę do egzaminu? W mojej ocenie ona miała bardzo małe kwalifikacje - pytał Matuszewski. Potwierdził też opinię dyrektora częstochowskiego WORD o profesjonalnym zachowaniu egzaminatora. - Zrobił wszystko, co mógł - zapewnił Matuszewski.

Kto kontroluje?

Zgodnie z prawem pieczę nad ośrodkami szkolenia kierowców mają starostwa. To starosta, za pośrednictwem wyznaczonych osób, ma prawo sprawdzić całą dokumentację szkolenia, w tym zajęcia, jakie były przeprowadzane z kursantem. Art. 43. ust. 1. ustawy o kierujących pojazdami mówi, że "Starosta, o którym mowa w art. 28 ust. 3, sprawuje nadzór w zakresie zgodności prowadzenia szkolenia osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi, kursu dla kandydatów na instruktorów i kandydatów na wykładowców oraz dla instruktorów i wykładowców, z wymaganiami określonymi w przepisach ustawy(...)".

Dodatkowo ze starostą współpracować może także odpowiedni Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Art. 43. ust. 3 mówi, że "starosta zawiera porozumienie z dyrektorem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego określające warunki udziału przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego w kontroli". Jednak to starosta musi zabezpieczyć środki finansowe na tego typu kontrole.

mn\mtom

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje