Merkel o Bartoszewskim: chylę czoła przed dorobkiem życia tego wielkiego człowieka

"Będzie mi bardzo Władysława Bartoszewskiego brakować"
"Będzie mi bardzo Władysława Bartoszewskiego brakować"
tvn24
Władyslaw Bartoszewski miał w poniedziałek przemówić do polskich i niemieckich polityków - powiedziała Angela Merkel. Jego przemówienie odczyta premier Ewa Kopacztvn24

Władysław Bartoszewski był "niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie", człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, łączącym intelekt i czyn - napisała kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę w liście kondolencyjnym do premier RP Ewy Kopacz.

Bartoszewski był "człowiekiem intelektu i czynu. Człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie" - napisała Merkel.

"Uważam się za dziecko przeznaczenia" - biografia prof. Bartoszewskiego

"Zamiast zwątpić (...) kontynuował walkę"

Jak zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, te cechy charakteru Bartoszewskiego widoczne były w latach oporu przeciwko Niemcom w czasach narodowego socjalizmu, gdy po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego Auschwitz uczestniczył w powstaniu warszawskim.

"Zamiast - w obliczu niezmierzonych cierpień - zwątpić w (sens) życia, stać się zgorzkniałym lub obmyślać zemstę, Bartoszewski kontynuował niewzruszenie walkę o wolność i pojednanie" - czytamy w liście przekazanym PAP przez urząd kanclerski.

Jego celem stało się niedopuszczenie do powrotu podobnych cierpień. W ten sposób stał się jednym ze sprawiedliwych wśród narodów - napisała kanclerz.

Merkel przypomniała, że po zakończeniu wojny Bartoszewski był prześladowany przez nowe władze i spędził wiele lat w więzieniu. Angażując się na rzecz Solidarności, przyczynił się do przezwyciężenia komunistycznej dominacji i do zakończenia podziału Europy. Po upadku żelaznej kurtyny Bartoszewski - jako minister spraw zagranicznych - "forsował integrację europejską".

"Niepowtarzalna osobowość"

Merkel zwróciła uwagę na szczególną rolę Bartoszewskiego dla relacji polsko-niemieckich. Na długo przed zjednoczeniem Niemiec nawiązywał kontakty z oboma państwami i społeczeństwami niemieckimi (RFN i NRD). "Polacy i Niemcy, pomni strasznej przeszłości, powinni - jego zdaniem - kształtować wspólną europejską przyszłość" - czytamy w liście kondolencyjnym.

Bartoszewski był - zdaniem Merkel - "niepowtarzalną osobowością" i posiadał "bojowy autorytet", z którego robił użytek, aby raz po raz domagać się wzmocnienia więzów łączących oba kraje.

Merkel przypomniała, że Bartoszewski miał wygłosić słowo końcowe podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w najbliższy poniedziałek. "Jego milczenie poruszy nas do głębi" - oświadczyła kanclerz.

"Chylę czoła przed dorobkiem życia i humanizmem tego wielkiego człowieka" - napisała szefowa niemieckiego rządu.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w poniedziałek w czasie spotkania z przedstawicielami niemieckiego rządu odczyta przemówienie prof. Bartoszewskiego przygotowane na tę okazję.

Steinmeier też pożegnał profesora

„Wiadomość o śmierci Władysława Bartoszewskiego bardzo mnie zasmuciła. Jego życie - tak bogate w wydarzenia, a zarazem satysfakcjonujące - odbija jak w soczewce grozę XX wieku oraz radość z odzyskanej wolności i determinację w dążeniu do niej jego ukochanej Polski. W czasie powstania w warszawskim getcie, w Auschwitz i z ręki komunistycznej władzy, Władysław Bartoszewski doznał niezmierzonego cierpienia. Nigdy jednak nie pogrążył się w rozpaczy, a jeszcze mocniej walczył o ideę wolnej i demokratycznej Polski w sercu Europy. We Władysławie Bartoszewskim straciliśmy wielkiego Europejczyka i bojownika o wolność. Jego zaangażowanie w niemiecko-polskie pojednanie i przyjazne relacji Polski i Niemiec nigdy nie zostanie zapomniane” - napisał.

[object Object]
04.05 | Ostatnia droga Władysława BartoszewskiegoFakty TVN
wideo 2/21

Autor: adso/ja/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: