Cel: odbić Mosul. Więcej żołnierzy USA jedzie do Iraku

Aktualizacja:

Stany Zjednoczone wyślą do Iraku ok. 600 dodatkowych wojskowych, aby pomóc irackim siłom w kampanii w celu odbicia Mosulu z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - oświadczył w środę minister obrony Ash Carter. Amerykańscy wojskowi będą szkolić irackich żołnierzy i pełnić misję doradczą, zapewniać wsparcie logistyczne i pomagać w działaniach wywiadowczych - powiedział Carter dziennikarzom. O wysłanie dodatkowych doradców wojskowych apelował wcześniej Irak.

Jak przekazały służby prasowe premiera Hajdera al-Abadiego, szef irackiego rządu zwrócił się do Waszyngtonu o "ostatnie zwiększenie liczby doradców, aby wzmocnić heroiczne irackie siły bezpieczeństwa w ich zbliżającej się kampanii w celu wyzwolenia Mosulu". Administracja Baracka Obamy zaaprobowała wniosek rządu w Bagdadzie - poinformowano.

Według anonimowego amerykańskiego źródła dodatkowi amerykańscy żołnierze, których ma być dokładnie 615, zostaną wysłani do Iraku "w nadchodzących tygodniach". Wcześniej o zamiarze wysłania na prośbę władz irackich dodatkowych żołnierzy do Iraku w związku z planami odbicia Mosulu informowali anonimowo przedstawiciele władz USA.

Mosul to główny miejski bastion IS

Amerykańskie źródła poinformowały, że doradcy będą szkolić Irakijczyków i pełnić misję doradczą w związku z intensyfikacją przygotowań do kampanii odbicia Mosulu. Dowodzona przez USA koalicja i siły irackie planują rozpoczęcie operacji w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Mosul to główny miejski bastion IS. W połowie lipca szef Pentagonu Ash Carter ogłosił w czasie wizyty w Bagdadzie, że wkrótce wysłanych zostanie do Iraku kilkuset dodatkowych amerykańskich żołnierzy, żeby pomóc siłom rządowym w walce z IS i odbiciu Mosulu. Siły irackie, w tym oddziały kurdyjskich bojowników peszmergów i wspierane przez Iran milicje szyickie, w ciągu dwóch lat odbiły z rąk dżihadystów ok. połowy kontrolowanego przez nich terytorium. Mosul jest jednak w dalszym ciągu w ich rękach. Miasto to jest kontrolowane przez siły IS od czerwca 2014 roku, kiedy to dżihadyści proklamowali utworzenie kalifatu na opanowanych przez nich terenach irackich i syryjskich. Według Pentagonu Stany Zjednoczone mają w Iraku ok. 4,6 tys. żołnierzy.

Mosul to największe miasto pozostające pod kontrolą ISGoogle Maps

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force

Raporty: