Amerykanie chwalą się laserem bojowym. Sterowanie jak konsolą do gier

Testy lasera bojowego US Navy
Testy lasera bojowego US Navy
US Navy
Działo laserowe gotowe do działaniaUS Navy

Flota USA opublikowała nagranie i zdjęcia, na których widać test pierwszego na świecie lasera bojowego. Zademonstrowano jak broń zamontowana na okręcie USS Ponce wywołuje eksplozje amunicji na małych łodziach-celach i strąca drona. Wyraźnie widać, że głównym celem dla lasera mają być małe i proste łodzie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Informacje o testach na wodach Zatoki Perskiej opublikowało w środę Biuro Floty ds. Badań, które nadzoruje rozwój nowych technologii na potrzeby US Navy.

- Broń laserowa jest potężna i ekonomiczna. Będzie odgrywała istotną rolę w przyszłych wojnach na morzu - stwierdził admirał Matthew L. Klunder, dowódca US Navy ds. rozwoju technicznego. Dodał, że eksperymentalne działo laserowe poddano "ekstremalnie trudnym" testom, które miało zdać ze świetnym wynikiem.

Ogniste testy

Detale owych rzekomo niezwykle udanych prób nie są znane. Wiadomo, że przeprowadzono je w okresie od września do listopada na wodach Zatoki Perskiej. Działo jest zamontowane na starym okręcie desantowym USS Ponce, który pełni rolę prowizorycznej pływającej bazy sił specjalnych i inżynierów odpowiedzialnych za zwalczanie min.

Podczas prób działo laserowe, nazywane skrótowo akronimem LaWS (Laser Weapon System - Laserowy System Uzbrojenia), było używane do niszczenia małych łodzi motorowych lub lekkich dronów. Broń dokonuje tego podgrzewając swoje cele wiązką światła, doprowadzając do zapalenia się paliwa lub amunicji. LaWS nie ma możliwości rodem z filmów sci-fiction, aby np. przepalać metal. Tego rodzaju sceny nadal należą do fantastyki.

Na nagraniu opublikowanym przez flotę USA widać test, podczas którego laser powoduje eksplozję małej rakiety niekierowanej umieszczonej na prowizorycznej pływającej platformie. Później robi to samo z makietą wyrzutni rakiet niekierowanych zamontowaną na bezzałogowej motorówce. Na zakończenie dodatkowo zniszczono małego drona.

Sterowanie bronią laserową najwyraźniej odbywa się za pomocą pada podobnego do tych z konsoli do gierUS Navy

Ekonomiczny atak światłem

Atakowana laserem łódź z atrapą wyrzutni rakiet bardzo przypomina masowo produkowane przez Irańczyków proste jednostki "szturmowe" morskich formacji Strażników Rewolucji. W zamyśle Irańczyków rój takich tanich i prostych okręcików ma w razie konfliktu zaatakować siły US Navy na Zatoce Perskiej i pokonać je liczebnością, szybkością i zwinnością.

Broń laserowa ma być antidotum na zagrożenie tego rodzaju. Naukowcy US Navy twierdzą, że świetnie się do tego nadaje, bowiem umożliwia "błyskawiczną reakcję" i idealną celność, co w przypadku szybkich oraz zwinnych napastników jest bardzo ważne. Dodatkowo koszt jednego "strzału" światłem jest szacowany na mniej niż dolar, co uczyni ewentualne zwalczanie prostych łodzi Irańczyków czy terrorystów, ekonomicznie opłacalnym.

Testowany obecnie działo jest prototypem. Na razie nie jest planowana produkcja seryjna. Trwają prace nad bardziej zaawansowanym modelem działa laserowego w oparciu o dotychczasowe doświadczenia uzyskane podczas testów. Nowe lasery bojowe mają być znacznie silniejsze, tak aby podpalały swoje cele o wiele szybciej. US Navy planuje montować je na okrętach w większej liczbie około 2020 roku.

Laser umieszczono na prowizorycznym stanowisku na dachu mostka USS PonceUS Navy

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy