Nowy intratny zawód: audytor drogowy
Audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego to nowy zawód, który właśnie pojawił się w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To bardzo intratne zajęcie.
O atrakcyjności fachu niech świadczy fakt, że na jedyny kurs w tym zakresie prowadzony przez Politechnikę Krakowską zgłosiło się trzy razy więcej chętnych niż było miejsc. Zawód audytorów stworzyły wymogi unijne, nakazujące Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz miastom na prawach powiatu przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa na podlegających im drogach publicznych oraz ich ewentualną modernizację.
Kontrolą - jedną przed wydaniem pozwolenia, a drugą tuż przed oddaniem drogi do użytku - objęte zostaną wszystkie odcinki należące do tzw. transeuropejskiej sieci drogowej, czyli 4,8 tys. dróg. Audytorzy badać będą m.in. lokalizację drogi i skrzyżowań i wychwytywać błędy widoczności np. na zakrętach.
Średni koszt audytu dla 30-kilometrowego odcinka drogi wahać się będzie między 100 a 150 tys. zł. Jak pisze "DGP", rocznie takich audytów w całym kraju zostanie przeprowadzanych przynajmniej 16, zatem audytorzy będą się bili o rynek wart przynajmniej 2 mln złotych. A pieniądze te trafią do kieszeni zaledwie kilkudziesięciu specjalistów.
bgr/kDowiedz się więcej...
Komentarze (0)
Pozostałe informacje
Polacy kupują więcej nowych aut na kredyt
Pierwsza dama przeciera LOT-niczy szlak do Chin
Z Warszawy do Pekinu - bez przesiadki. Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie ze stolicą Chin. Pierwszym rejsem pole... czytaj dalej »
Narodowe linie upadły, zamykają terminal
Chcą pomóc rodzicom w powrocie do pracy
Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Dlatego planuje uruchomić program dopłat dla pracodawców do... czytaj dalej »
Louis Vuitton najbardziej wartościową marką modową
Sprzedaż mocno w dół. Polacy mniej kupowali
Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o ... czytaj dalej »
Zuckerberg sprzedał część akcji Facebooka, zanim cena spadła
Mark Zuckerberg sprzedał akcje Facebooka o wartości 1,13 mld dol. tego samego dnia, gdy zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. I z... czytaj dalej »
Przepłacili za akcje Facebooka, dostaną pieniądze od banku
Bank inwestycyjny Morgan Stanley wypłaci odszkodowania tym klientom, którzy przepłacili za akcje Facebooka, bo nie zostali na czas... czytaj dalej »
Sposób na drogie paliwo? Twardsze drogi
Niemcy coraz bogatsi. Mimo kryzysu
Mimo szalejącego od kilku lat w Europie kryzysu Niemcy stają się coraz bogatsi. W ubiegłym roku prywatny majątek obywateli RFN pow... czytaj dalej »







