Biegi, msze, koncerty. Polacy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych


Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", msze św., składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne - Polacy upamiętniali w niedzielę Żołnierzy Wyklętych. Święto Niezłomnych przypada 1 marca.

W całym kraju i poza jego granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Macierewicz przemawiał do biegaczy

Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim przemawiał szef MON Antoni Macierewicz.

- Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin - powiedział Macierewicz. - Wszędzie, w każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość - podkreślił Macierewicz. - To znakomity bieg, bo pokazuje zaangażowanie całej rodziny. Kształtuje także tężyznę fizyczną młodego pokolenia - zaznaczył minister obrony narodowej. - Jest też działaniem społecznikowskim, radosnym, które wpisuje się w normalne życie rodziny - dodał. Biegi odbyły się też m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Opolu, Skwierzynie (Lubuskie) oraz Przecławiu (Zachodniopomorskie). Żołnierzy Wyklętych uczczono także poza granicami Polski m.in. na Litwie.

Obchody w Warszawie

Zbliżający się Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został uczczony na terenie całej Warszawy. W ciągu dnia złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu, przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie. Po południu w Teatrze Oratorium na Pradze Płn. rozpoczęła się premiera spektaklu teatralnego poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince" według scenariusza Lecha Sulimierskiego "Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona". W kilku miejscach w Warszawie odbyły się również msze św. m.in. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie oraz w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Radości. Wieczorem msze św. będą miały miejsce także m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana (Praga Pn.) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd. Zaplanowano też koncerty m.in. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach, koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka "Podziemna Armia Powraca" w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych "Ziarna Pamięci". W Falenicy odbędzie się IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. W ramach obchodów zorganizowano także prelekcje historyczne i modlitwy, które odbędą się w dawnym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radości, byłym ośrodku śledczym NKWD i UB w Miedzeszynie oraz dawnej siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP (Józefów-Michalin).

List prezydenta do uczestników

Żołnierze Niezłomni byli upamiętniani w całym kraju. W Gdańsku około dwóch tysięcy osób, w tym rekonstruktorzy odtwarzający działania różnych formacji Żołnierzy Wyklętych, wzięło udział w III Krajowej Defiladzie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W Krakowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą św. w Katedrze na Wawelu, następnie z Wawelu wyruszył marsz do Parku im. dr. H. Jordana, gdzie odbyła się główna uroczystość. List do uczestników napisał prezydent Andrzej Duda. "Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków" - napisał prezydent w liście do uczestników uroczystości w Krakowie, odczytanym przez podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta Wojciecha Kolarskiego. Jak wskazał prezydent, "od lat uroczyście świętujemy rocznicę utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego".

"A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw komunistycznemu reżimowi" – napisał prezydent.

Wieczorem w Auditorium Maximum UJ odbędzie się koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym" zorganizowany przez krakowski IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Passionart w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas koncertu Fundacja Armii Krajowej z Londynu wręczy Nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki". Jej tegorocznym laureatem została Fundacja "Wolność i demokracja" za realizowany od 2013 roku projekt biegowo-edukacyjny "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Konferencja w Sejmie

W Zielonej Górze w intencji Żołnierzy Wyklętych odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, przemarsz przed pomnik Żołnierzy Wyklętych, a także uroczystości na pl. mjr. Adama Lazarowicza. Spotkanie z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, w tym z Markiem Franczakiem - synem Józefa Franczaka ps. Lalek i Bożeną Przybyłowską - córką Jana Przybyłowskiego ps. Onufry zorganizowano w Płocku. Na poniedziałek zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi "Jasny Dom" we Włochach, która od 1945 roku była siedzibą Informacji Wojskowej. 28 lutego w Sejmie odbędzie się konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych "Młodzi upamiętniają Bohaterów" i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". We wtorek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się prezentacja emitowanego przez Pocztę Polską znaczka "Ryngrafy Wyklętych" i filmu "Rakowiecka". Później w Kinokawiarni "Pałac Międzylesie" zaplanowano m.in. Wawerski Wieczór Historyczny "Żołnierze Wyklęci", odczyt i spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim im poświęcone. Wieczorem w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza św. i koncert Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Teatr Kamienica zaprezentuje Monodram "Inka" w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall, a w Multikinie na Bemowie zaplanowano projekcję filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja". Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się 1 marca w Warszawie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz dzień otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie. Przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" parlament ustanowił w 2011 roku.

Autor: azb/sk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24