Premier Szydło leci do Mongolii na ASEM


Premier Beata Szydło udaje się w czwartek do stolicy Mongolii Ułan Bator na szczyt przywódców Europy i Azji (ASEM). Celem spotkania jest umacnianie współpracy między oboma kontynentami. Na spotkanie zaproszono liderów z 50 krajów europejskich i azjatyckich.

- Szczyt ASEM to platforma współpracy pomiędzy Europą i Azją na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i społecznej - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Do udziału w szczycie, który odbędzie się w piątek i sobotę w Ułan Bator, zaproszono szefów państw i rządów 50 krajów z Europy i Azji. Do ASEM należą m.in. kraje Unii Europejskiej, Chiny, Indie, Japonia, Republika Korei, państwa regionu Azji Południowo-Wschodniej zrzeszone w ASEAN (ang. Association of South-East Asian Nation), Rosja, Australia, Nowa Zelandia, Pakistan, Bangladesz i goszcząca w tym roku przywódców z obu kontynentów Mongolia. Państwa członkowskie wytwarzają 50 proc. globalnego PKB, stanowią 60 proc. ludności świata i odpowiedzialne są za 60 proc. handlu.

- Polsce zależy na umacnianiu kontaktów gospodarczych z państwami azjatyckimi. Szczyt będzie więc dobrą okazją do rozmowy o naszej współpracy - zaznaczył Bochenek. Dodał, że premier będzie chciała omówić z przedstawicielami państw azjatyckich perspektywy pogłębienia współpracy gospodarczej. Podczas wizyty w Ułan Bator szefowa polskiego rządu ma także rozmawiać z uczestniczącymi w szczycie ASEM przywódcami państw europejskich. Według rzecznika rządu wśród poruszanych w czasie rozmów tematów znajdą się także kwestie m.in. zagrożeń związanych z międzynarodowym terroryzmem oraz broni masowego rażenia. Zaplanowane jest również wystąpienie premier Szydło podczas sesji plenarnej szczytu ASEM. Jak mówił Bochenek, szefowa rządu będzie zachęcać do ściślejszej współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi i "przełożenia jej na konkretne działania". - W wystąpieniu znajdzie się odniesienie do ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce i jego wielkiej inicjatywy budowy nowego szlaku jedwabnego - powiedział rzecznik rządu.

Chińska wizyta i ASEM

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas wizyty w Warszawie w dniach 20-21 czerwca podkreślał, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym łączącym Państwo Środka z Europą określanym nowym jedwabnym szlakiem. Prezydent Andrzej Duda i Xi Jinping podpisali też wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL. W tym roku mija 20 lat od pierwszego spotkania ASEM w Bangkoku. Do rocznicy nawiązuje temat przewodni dyskusji, który brzmi "20 lat ASEM: partnerstwo dla przyszłości dzięki sieci połączeń". Przywódcy mają przyjrzeć się poczynionym dotąd postępom i wyznaczą kierunek współpracy w najbliższym dziesięcioleciu; mają też omówić sytuację światowej gospodarki. Polska uczestniczy w spotkaniach od 2004 r.

Autor: mtom / Źródło: PAP