"Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który pamiętamy"

[object Object]
"Arena Idei" w TVN24. Czy Kościół wspiera polską demokrację?tvn24
wideo 2/13

Nasze miejsce jest z tymi, którzy się źle mają, bo do nich przychodzi ten, który założył naszą religię, który jest dla nas głównym punktem odniesienia - mówił w ramach "Areny Idei" w TVN24 Szymon Hołownia, dziennikarz, pisarz i publicysta. Jak dodał, jeżeli to rozumiemy, "to jesteśmy chrześcijanami i wtedy możemy w demokracji albo innym ustroju korzystać z tego miana". Goście debaty zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności zastawiali się, "czy Kościół wspiera polską demokrację".

Dyskusję prowadziła dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska. W dyskusji wzięli udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ >

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

DRUGA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

TRZECIA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

"Jest demokracja przez tak zwane wielkie 'D', kiedy większość troszczy się o mniejszość"

- Trzeba na początku postawić pytanie: jak rozumiemy demokrację? - rozpoczęła pastor Halina Radacz. - Obawiam się, że bardzo wiele osób różnie ją rozumie. Kiedy patrzę na to, co dzieje się wokół mnie, myślę, że w większości rozumiemy demokrację jako dyktaturę większości: przegłosowała większość, znaczy ma rację. Tymczasem jest też demokracja przez tak zwane wielkie "D", kiedy większość troszczy się o mniejszość - wskazała.

Zaznaczyła, że "po tym poznajemy poziom demokratycznego państwa, kiedy widzimy, w jaki sposób traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie, jakie grupy są wykluczane i czy są wykluczeni".

- Jeżeli jest to prawdziwa demokracja, przez duże "D", to takich grup nie powinno być, każdy powinien mieć swoje miejsce, swoją godność i być traktowany z jednakowym szacunkiem. I taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się nazywa chrześcijaninem - mówiła.

Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką
Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z politykątvn24

"Potrzeba zostawić demokrację samej sobie"

Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że "trzeba zdać sobie sprawę, że to my wszyscy, jak tutaj siedzimy, jesteśmy Kościołem - ludzie ochrzczeni, chrześcijanie".

- Jesteśmy w kolebce Solidarności, doskonale wiemy, jak wówczas Kościół służył ludziom w trakcie strajku i później. To niewątpliwie było, jeśli chodzi o historię, bardzo istotne. Dziś uważam, że potrzeba zostawić demokrację samej sobie. Demokracja sobie poradzi z rządzeniem w państwie. Jeśli ktoś czułby, że Kościół instytucjonalny musi wesprzeć jakoś tę demokrację, to sądzę, że wtedy poprosi, ale demokracja sama sobie w państwie poradzi bardzo dobrze - powiedział duchowny.

Piotr Szeląg oświadczył z kolei, że pytanie postawione na początku debaty rozumie jednoznacznie.

- To pytanie przede wszystkim o rolę Kościoła katolickiego w budowaniu polskiej demokracji po 1989 roku - ocenił. - Ta demokracja jest wciąż budowana, ona ulega transformacjom. Nie byłbym takim optymistą jak ksiądz [Kloch - przyp. red.], że jest ona czymś bezpiecznym. Widzimy pewnego rodzaju tendencje, widzimy reakcje grup społecznych na te tendencje. Jeżeli chcemy być państwem demokratycznym, to musimy o ten dar demokracji dbać - podkreślił.

Jego zdaniem "Kościół ani nie wspiera, ani nie działa na niekorzyść, Kościół jest pragmatyczny".

- Kościół bardzo dobrze sobie radzi i w systemach demokratycznych, ale i bardzo dobrze sobie radził w systemach totalitarnych czy dyktaturach - mówił Szeląg.

Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nie
Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nietvn24

"Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?"

- Interesuje mnie postać, o którą w Kościele chodzi i której imię jeszcze nie padło: Jezus Chrystus - wskazał następnie Szymon Hołownia.

- Możemy rozmawiać o polskich biskupach, możemy rozmawiać o Kościele w komunizmie, natomiast bez Jezusa Chrystusa to po prostu opowieść kulturowa, fenomen antropologiczny czy etnograficzny. Zadaję sobie pytanie, czy Jezus Chrystus wspierał demokrację? Jaką demokrację wspierał? Grecką demokrację? A może wspierał monarchię? Który z ustrojów wspierał i jak się w to angażował? - pytał.

- Czy budował strukturę polityczną, państwową czy społeczną, jakąś, która by wykraczała poza kwestie, które go zajmowały. Miał do tego prawo, mało tego, takie były oczekiwania, że stworzy strukturę, która wyzwoli naród wybrany, który silnie był zakorzeniony w relacjach z Panem Bogiem - mówił.

Zdaniem Hołowni Jezus Chrystus "zostawił nam bardzo precyzyjne wskazówki" co do tego, jak powinniśmy wspierać demokrację.

- One mniej więcej sprowadzają się do tego, że nasze miejsce, miejsce chrześcijan, jest zawsze z tymi, których biją, a nie z tymi, którzy biją. Zawsze nasze miejsce jest z tymi, którzy się źle mają, bo do nich przychodzi ten, który założył naszą religię, który jest dla nas głównym punktem odniesienia i nie ma innej drogi. Jeżeli rozumiemy to, to wtedy jesteśmy chrześcijanami i wtedy możemy w demokracji albo innym ustroju nazywać się i korzystać z tego miana - tłumaczył.

- Patrzę na to, co dzieje się teraz w Polsce, w XXI wieku, i właśnie teraz doszliśmy do tego momentu przesilenia, po którym nic nie będzie takie, jak było, że akurat na tej sprawie, którą teraz wałkujemy, coś się przewróciło, coś się wydarzyło - podkreślał. - Nie jestem przekonany, że w Polsce funkcjonujemy w warunkach demokracji optymalnej. U nas to rodzaj partyjnego zdziczenia, sekciarstwa. Mamy serie wyborów, nasi politycy raz na cztery lata dostają tarła, obiecują wszystko. Co oni robią? Dają nadzieję. Kościół też daje nadzieję - wskazał.

- To moment, który powinien zapalać czerwone, a co najmniej żółte światło, kiedy te dwa światy się spotykają - zaznaczył publicysta.

Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienie
Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienietvn24

Chrześcijaństwo a polityka

- Czy samo nasze chrześcijaństwo, a także polityków, nie wystarczyć powinno do tego, żeby ktoś był porządnym politykiem? - pytał ksiądz Kloch. - Każdy z polityków, który jest ochrzczony niech poważnie traktuje dziesięć przykazań bożych, żeby nie kradł, nie kłamał, szanował życie, wyznawał przykazanie miłości bliźniego - wymieniał. - I to wystarczy - przekonywał.

Na jego wypowiedź zareagowała pastor Radacz, która powiedziała, ze "wszystko, co robimy w sferze publicznej, jest polityką". - Nasze spotkanie tutaj jest w pewnym sensie spotkaniem politycznym, bo jest publiczne - wskazała. - Myślę, że bardzo trudno wspierać demokrację jako Kościół, jako instytucja, przykładem. Na przykład popieraniem przepisów dających bezpieczeństwo poszczególnym grupom, wspieraniem ustaw, które mają konkretne przełożenie na życie. Kościół, jeżeli chce być wiarygodnym Kościołem, to za tym, co głosi o Jezusie, musi to zrealizować - przekonywała.

Szeląg nawiązując do wypowiedzi Radacz, powiedział, że "Kościół ma wiele narzędzi politycznych, instytucjonalnych".

Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucjętvn24

- Ale przede wszystkim jest coś takiego, jak świadectwo życia tych, którzy tym Kościołem przewodzą - podkreślił. - Postawy właśnie w konkretnych sytuacjach, reakcjach na różnego rodzaju wydarzenia z punktu widzenia wspólnoty, pokazują, w którą stronę ten Kościół prowadzi i jakie postawy afirmuje - mówił, dodając, że jego zdaniem "Kościół w minionych latach ewidentnie pokazuje, co jest mu bliskie, a co mu nie jest bliskie".

- Kiedy słucham wyników tej sondy, zastanawiam się, o co mogło chodzić ludziom, którzy na nią odpowiadali i jedna tylko myśl przychodzi mi do głowy: że mówiąc, że polski Kościół nie wspiera polskiej demokracji, mają wrażenie, że Kościół tej demokracji zakłada bypassa - mówił Hołownia.

- To znaczy, że on tworzy jakieś niekontrolowane przez demokrację procedury wpływania na sprawy państwowe, na to, co się w kraju dzieje - wyjaśniał, na co odpowiedział Szeląg, sugerując, że "wystarczy włączyć pewną telewizję i popatrzeć, gdzie buduje się ten sposób oddziaływania". - Żyjemy w czasach naprawdę przełomowych, ten Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który ja pamiętam jeszcze, z czasów kiedy zaczynałem być ministrantem. Czy to dobrze? Nie wiem, być może dobrze, być może źle. Na pewno Bóg przygotował nam czas oczyszczenia - mówił w podsumowaniu debaty Hołownia.

Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi po debacie
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi po debacietvn24

Ksiądz Kloch stwierdził z kolei, że "Kościół w przyszłości będzie społecznościami bardzo małymi".

- Mam nadzieję, że będzie na Franciszkowym poziomie, idący bezpośrednio do ludzi, pomagający im - zaznaczył duchowny.

"Trzeba odbudować kompletnie nową rzeczywistość"

- Przed Kościołem jest wielkie zadanie, żeby być wiarygodną, czytelną wspólnotą, którą przewodzi Jezus Chrystus, która idzie za słowem Jezusa Chrystusa i która chce żyć tym słowem, a nie ma ambicje polityczne, społeczne, gospodarcze czy ekonomiczne. Żeby tak się stało, to wierni Kościoła muszą stworzyć taki system demokratyczny państwa, który właśnie w taki sposób pomoże tej instytucji funkcjonować, a nie pozwolić jej się rozpychać - wskazał Szeląg.

Zauważył jednocześnie, że "pewien etap się kończy, pewna rzeczywistość jest za nami". - A trzeba odbudować kompletnie nową rzeczywistość - dodał.

- Pamiętajmy, że zarówno w ławach świeckich, jak i kościelnych, siedzą ci sami ludzie - podsumowała dyskusję pastor Radacz.

"Czy Kościół wspiera polską demokrację?". Wyniki sondy

Zarówno przed debatą, jak i w jej trakcie, czytelnicy tvn24.pl i widzowie TVN24 mogli odpowiedzieć na zadane w sondzie na tvn24.pl pytanie, czy Kościół wspiera polską demokrację. Przed debatą twierdząco odpowiedziało 6 procent osób, 91 procent zaprzeczyło, 3 procent było niezdecydowanych.

W trakcie debaty zmieniła się formuła sondy. Widzowie i internauci odpowiadali na identyczne pytanie, jednak bez opcji "nie wiem". Jak wyjaśniała prowadząca debatę Katarzyna Kolenda-Zaleska, chodziło o sprawdzenie, jak uczestnicy dyskusji są w stanie wpłynąć na opinię widzów.

W drugiej sondzie twierdząco na pytanie, czy Kościół wspiera polską demokrację, odpowiedziało 4 procent badanych, 96 procent zaprzeczyło.

Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed i po debacietvn24

ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

DRUGA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

TRZECIA CZĘŚĆ "ARENY IDEI" >

Autor: akw//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W rosyjskim Tatarstanie płonie hala montażowa zakładu KAMAZ - poinformowały niezależne kanały na Telegramie. Więcej szczegółów nie podano. Kanał Krymski Wiatr przypomniał, że producent jest głównym dostawcą sprzętu samochodowego dla sił zbrojnych Rosji.

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Źródło:
NV, tvn24.pl

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Władze Łotwy zaapelowały do rodaków o przekształcanie piwnic i innych pomieszczeń podziemnych ich domów w schrony przeciwlotnicze. Apel wystosowano z obawy przed Rosją, przy okazji tradycyjnego dnia sprzątania i porządkowania kraju.

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

Tusk po wystąpieniu Kaczyńskiego: wszyscy się śmieją, a powinni się bać

Źródło:
tvn24.pl, PAP

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar w Koszalinie. W domu jednorodzinnym zginął 37-latek. W związku z tragedią policjanci zatrzymali w pobliskim sklepie awanturującego się, nietrzeźwego 43-letniego właściciela mieszkania.

37-latek zginął w pożarze. Policja zatrzymała właściciela mieszkania

37-latek zginął w pożarze. Policja zatrzymała właściciela mieszkania

Źródło:
tvn24.pl

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Jestem dorosłym mężczyzną, rywalizującym z sześciolatkiem. I czuję się wspaniale - powiedział Joe Biden w sobotę na corocznej kolacji z korespondentami Białego Domu, zarzucając niedojrzałość swojemu politycznemu rywalowi Donaldowi Trumpowi. Mówił także o znaczeniu wolnych mediów. Jesteście ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej - oświadczył, zwracając się do dziennikarzy.

Joe Biden na kolacji z dziennikarzami. Żartował z Donalda Trumpa i z samego siebie

Joe Biden na kolacji z dziennikarzami. Żartował z Donalda Trumpa i z samego siebie

Źródło:
TVN24, CNN, Reuters

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Papież Franciszek przybył w niedzielę do Wenecji. Odwiedził więzienie dla kobiet i światową wystawę sztuki, przepłynął się także motorówką. Media zwracają uwagę, że papież nie musiał płacić 5 euro za wstęp do miasta, który jest wymagany w przypadku krótkiej, jednodniowej wizyty w historycznym centrum. Ale tysiące wiernych spoza regionu, którzy przybędą na papieską mszę, już tak.

Papież z wizytą w Wenecji. Nie zapłacił 5 euro

Papież z wizytą w Wenecji. Nie zapłacił 5 euro

Źródło:
PAP

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Polski turysta, odwiedzający norweski archipelag arktyczny Svalbard, został ukarany grzywną w wysokości ponad 1100 dolarów amerykańskich (blisko 4,5 tysiąca złotych) za zbliżenie się do morsa. Zachowanie zakłócające spokój dzikich zwierząt jest w tym miejscu niezgodne z prawem.

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Źródło:
BBC

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24