Arena Idei

Arena Idei

Czy demokracja ma przyszłość? "Arena Idei" w niedzielę w TVN24

Czy demokracja wchodzi w kryzys? Czy przetrwa w warunkach narzucanych przez populizm? Między innymi na te pytania spróbują odpowiedzieć goście "Areny Idei" podczas debaty zorganizowanej w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Transmisja w najbliższą niedzielę o godzinie 19.20 w TVN24.

Arena Idei. "Czy Polacy lubią swoją historię?"

Mamy do czynienia z narracją historyczną, a narracja to nie jest opis rzeczywistości, tylko program operacyjny do budowania świadomości pozahistorycznej, w tym wypadku do budowania wspólnoty polskiej - mówił w czasie debaty w ramach "Areny Idei" reżyser, pisarz i publicysta Andrzej Saramonowicz. Dodał, że dlatego właśnie "buduje się poszczególne fragmenty, które nie pasują do rzeczywistości z tamtych czasów, a pasują do rzeczywistości dzisiejszej".

"Musimy wreszcie zacząć budować opiekę zdrowotną, która jest nakierowana na wartość"

- Same pieniądze nie rozwiążą problemu, ale bez istotnego dorzucenia pieniędzy do systemu świadczeń publicznych nie ma mowy o jego naprawie - mówił w czasie debaty w ramach "Areny Idei" Bohdan Maruszewski, kardiochirurg z Centrum Zdrowia Dziecka. - Podstawowym rozwiązaniem jest reorganizacja systemu - przekonywał z kolei profesor Robert Gwiazdowski. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, czy "pieniądze wyleczą polską służbę zdrowia".

"Plemię to za łagodne określenie. Plemiona mogą współistnieć". "Arena Idei" w TVN24

- Hasło "plemiona" mnie bardzo martwi, tak dalece, że niechętnie o tym mówię. Niewątpliwie naród jest podzielony, ale ci którzy wmawiają nam, że jesteśmy plemionami robią nam złą przysługę - powiedział ksiądz Adam Boniecki w debacie "Czy Polacy to jeden naród, a dwa plemiona?" podczas "Areny Idei" w TVN24. Razem z nim debatowali prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Zybertowicz.

"Nie zawrócimy kijem rzeki", dużo lajków daje autorytet. "Arena Idei": czy prawda przegrywa w internecie?

- Często nawet nie obchodzi nas skąd pochodzą media, które czytamy na facebooku - czy jest to "New York Times" czy "blog Stasia". Ludzie czytają tylko nagłówki - mówił w dyskusji o postprawdzie w programie "Arena Idei" Dariusz Jemielniak (socjolog, teoretyk zarządzania, Wikipedia). Oprócz niego gośćmi programu byli: Edwin Bendyk (analityk komunikacji, publicysta, "Polityka"), Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, publicystka z Fundacji Panoptykon) i ks. Andrzej Draguła (teolog, publicysta, bloger z wydawnictwa "Więź").

Nacjonalizm jako "pałka medialna" kontra "patriotyzm plus pogarda". Debata w Arenie Idei

Nacjonalizm w Polsce funkcjonuje jako epitet, to bardziej pałka medialna, niż pojęcie, które cokolwiek realnie opisuje - ocenił w programie "Arena Idei" Marek Kochan. - Prawa strona w Polsce zderza się z taką skłonnością do mówienia, że nacjonalizm to jest np. pobicie imigranta - wtórował mu Piotr Semka. Z kolei Anna Materska-Sosnowska i Stefan Chwin podkreślali, że nacjonalizm i patriotyzm nie są tym samym. - Są ludzie którzy uważają, że patriotyzm tym się różni od nacjonalizmu, że nie zawiera w sobie elementu pogardy wobec innych narodów - zwracał uwagę Chwin.

"Cztery powody do zawracania łodzi" i "jedyny sposób asymilacji". Arena Idei o migrantach

Polska interweniowała w Iraku w 2003 r., a to z tej wojny i kolejnych lat po niej wzięła się część problemów Bliskiego Wschodu. Dlatego Polska jest odpowiedzialna za kryzys migracyjny - mówił w programie Arena Idei Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Prof. Paweł Śpiewak dodał, że Polacy nie mogą już o sobie myśleć jako o narodzie "cierpiącym" i muszą zacząć pomagać. Marek Jurek i Grzegorz Lindenberg oponowali, twierdząc, że Polska nie może "wejść na drogę Francji czy Niemiec" i łodzie z uchodźcami należy zawracać.