tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Talibowie zaatakowali bazę. Zabili kilkudziesięciu żołnierzy

Talibowie przeprowadzili w piątek atak na bazę wojskową w Mazar-i-Szarif, na północy Afganistanu, zabijając ponad 50 afgańskich żołnierzy - poinformował rzecznik amerykańskiej armii w Kabulu, cytowany przez AFP. Ataku dokonano na meczet i stołówkę.

Według rzecznika amerykańskiego Centralnego Dowództwa Johna Thomasa, żołnierze odpowiedzieli na atak, zabijając kilku napastników. Thomas podkreślił, że nie ma informacji, by jakiekolwiek siły międzynarodowe ucierpiały w ataku.

Według Thomasa zginęło ponad 50 afgańskich żołnierzy. Zdaniem anonimowego dowódcy afgańskiej armii - cytowanego przez agencję EFE - rannych zostało jeszcze 70 innych.

Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak talibowie przedostali się na teren bazy. Jak podaje BBC, ubrani w wojskowe mundury bojownicy przejechali przez punkty kontrolne. Reuters informuje, że talibowie powiedzieli strażnikom, że przewożą rannych żołnierzy i muszą wjechać do bazy.

Wielogodzinna walka

Według EFE sytuacja została opanowana po sześciu godzinach walk. Według rzecznika ministerstwa obrony Afganistanu Dawlat Waziri, zginęło dziewięciu napastników: dwóch wysadziło się w powietrze, a siedmiu zginęło w wyniku wymiany ognia z żołnierzami. Dziesiąty zamachowiec przeżył i jest w rękach sił bezpieczeństwa.

W ostatnich miesiącach sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorszyła - zbrojny napór talibów na siły rządowe wciąż się nasila. Według amerykańskich źródeł wojskowych w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku zabili oni 6785 policjantów i żołnierzy. Obecnie talibowie podjęli działania w dużych miastach, zwielokrotniły się też w porównaniu z minionym rokiem wpływy dżihadystycznego tzw. Państwo Islamskie.

Rząd Afganistanu kontroluje obecnie tylko 60 proc. terytorium kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »