Abp Canterbury czasem wątpi w Boga. "Dlaczego nie interweniuje, by zapobiec niesprawiedliwości?"


Arcybiskup Canterbury przyznał, że zdarza mu się mieć wątpliwości co do istnienia Boga. Ostatnio podczas porannego joggingu z psem zastanawiał się, dlaczego Wszechmogący nie interweniuje, aby zapobiec niesprawiedliwości - zdradził lider wspólnoty anglikańskiej w wywiadzie dla radia BBC.

- Twoja rola w społeczności wiary na całym świecie jest niezwykle istotna - zagadnęła na początku wywiadu Lucy Tegg. - Zauważyłem - odpowiedział żartobliwie Welby. - Czy kiedykolwiek miałeś wątpliwości? - zapytała dziennikarka.

Jeśli tam jesteś

- Tak. Mam wątpliwości na wiele różnych sposobów - stwierdził arcybiskup. - Kocham Psalmy. Jeśli spojrzysz na osiemdziesiąty ósmy, to on jest pełen wątpliwości - dodał po chwili.

Opowiedział o swoich przemyśleniach z poprzedniego dnia. - Poranną modlitwę, którą odmawiam podczas joggingu, zakończyłem zwrotem do Boga: spójrz, wszytko co zrobiłeś jest dobre, ale mam wrażenie, że jest czas, żebyś zrobił coś więcej. Jeśli tam jesteś - zwierzył się. - Wiem. To nie przystoi arcybiskupowi. Jako lider światowej 80-milionowej wspólnoty anglikańskiej nie powinienem tak mówić - przyznał.

Jedno jest pewne - to Jezus

- Najpiękniejsze w byciu chrześcijaninem jest to, że Bóg jest pełen wiary i wierzy w nas, gdy my tę wiarę tracimy - dodał duchowny.

Arcybiskup jest jednak, ponad wszelką wątpliwość, przekonany o istnieniu Jezusa. - Nie możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań świata, nie potrafimy wyjaśnić przyczyn cierpienia, nie możemy wyjaśnić wielu rzeczy, ale jedno jest pewne - to Jezus.

Kontrowersyjny arcybiskup

Justin Welby został powołany na stanowisko w listopadzie 2012 roku. Jego wypowiedzi często budzą kontrowersje. Między innymi wyraził swoje poparcie dla kobiet biskupów.

Obradujący w Londynie Synod Ogólny Kościoła Anglii odrzucił w 2012 roku możliwość „wyświęcania” kobiet na biskupów. Pomimo, że większość jego członków, w tym nominowany na nowego arcybiskupa Canterbury Justin Welby opowiedzieli się za taką możliwością, to w Izbie Laikatu propozycja ta nie zyskała niezbędnych 2/3 głosów. Ten dzień Welby nazwał "ponurym".

Autor: jl//rzw / Źródło: The Guardian