70. rocznica UPA. Masowe mordy i walka z Armią Czerwoną

70 lat od powstania UPAWikipedia

70 lat temu powstała Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojna formacja stworzona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B, frakcję banderowską). Za początek jej działalności przyjęto 14 października 1942 roku, kiedy to powstał pierwszy oddział podporządkowany OUN-B.

Akces do UPA był formalnie dobrowolny, ale formacja ta przeprowadzała czasami mobilizację ludności. Wypadki odmowy wstąpienia w jej szeregi były surowo karane, nierzadko śmiercią.

W UPA znaleźli się nie tylko członkowie i sympatycy OUN, lecz także Ukraińcy przyciągnięci hasłami walki o niepodległą Ukrainę, zrażeni okupacyjną polityką Niemców, przeciwnicy komunizmu. Wzmocnione szeregi Na czele UPA stanął w 1943 roku Roman Szuchewycz ("Taras Czuprynka"), w II RP jeden z organizatorów zamachów terrorystycznych dokonywanych przez OUN, były zastępca dowódcy policyjnego batalionu ukraińskiego w służbie niemieckiej.

Siły UPA w momencie największego rozwoju, w 1944 r. oceniane są na 25 - 40 tysięcy żołnierzy. Za pierwszą akcję bojową UPA uważany jest atak nocą z 7 na 8 lutego 1943 na posterunek niemiecki w miejscowości Włodzimierzec.

Ten sam oddział zaraz potem dokonał masakry Polaków w koloni Parośle I mordując co najmniej 155 osób. Był to początek masowych zbrodni UPA na ludności polskiej. Szeregi UPA uległy wydatnemu wzmocnieniu, gdy w marcu i kwietniu 1943 roku na wezwanie OUN porzuciło służbę u Niemców około 4-5 tysięcy ukraińskich policjantów na Wołyniu. Wielu z tych ludzi zasiliło szeregi UPA, wielu też było pomocnikami lub czynnymi uczestnikami niemieckiej zbrodni zagłady Żydów. Antyniemieckie akcje W ciągu 1943 roku UPA zdobyła kontrolę nad dużą częścią Wołynia i Polesia. Niemcy wycofali się do miast i miasteczek, koncentrowali się na ochronie linii kolejowych i dróg. Akcje antyniemieckie UPA były wymierzoną w administrację, niemieckie punkty oporu, atakowano z zasadzki niemieckich żołnierzy.

Jednak od jesieni 1943 roku UPA zaczęła przygotowywać się do walki z Armią Czerwoną. Zawierane były lokalne układy z Niemcami o nieagresji, prowadzono rozmowy z Wehrmachtem. Pierwszym wrogiem dla OUN i UPA był bowiem Związek Sowiecki, drugim Polska i Polacy.

Utrata kontroli przez Niemców nad znacznymi obszarami Wołynia ułatwiła wykonanie planu jego całkowitej depolonizacji. Celem OUN było zmuszenie, pod groźbą zastosowania terroru fizycznego, do opuszczenia terytorium przyszłego państwa ukraińskiego.

Ostatecznie doszło do masowych zbrodni. Niezależnie od tego czy w rzeczywistości zapadła w kierownictwie OUN decyzja o wymordowaniu Polaków, czy też było to inicjatywą wołyńskich działaczy OUN i dowódców UPA, formacja ta, kierowana na Wołyniu przez Dmytrę Kljaczkiwśkiego ("Kłyma Sawura"), dokonała masowych zbrodni na ludności polskiej. Dokonywano ich często z niebywałym okrucieństwem.

Masowe zbrodnie

Największą fala zbrodni zapoczątkowały mordy dokonanie 11 i 12 lipca 1943 r. w 150 miejscowościach powiatów włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego. Do największych masakr ludności polskiej na Wołyniu doszło w Janowej Dolinie (ok. 600 zabitych), Woli Ostrowieckiej (572-620 zabitych), Ostrówkach (476-520 zabitych). UPA atakowała też bazy samoobrony polskiej na Wołyniu, w których chroniła się ludność, m.in. Przebraże i Hutę Stepańską. Masowe mordy na ludności polskiej na terenach danej Galicji Wschodniej (do 1939 r. województwa lwowskie, tarnopolskie stanisławowskie) rozpoczęły się jesienią 1943 roku, ich liczba zaczęła znacznie wzrastać od lutego 1944. Do akcji wypędzania Polaków, palenia wsi połączonego z mordowaniem ich mieszkańców UPA przystąpiła na wiosnę 1944 roku. Zbrodni dokonano m. in. w Podkamieniu (100 - 150 zabitych), Berezowicy Małej (130 ofiar). UPA atakowała bazę polskiej samoobrony w Hanaczowie. Według szacunków Ewy i Władysława Siemaszków, badaczy zbrodni UPA ma Wołyniu, liczba ofiar mogła sięgnąć 50-60 tysięcy. W Galicji Wschodniej zginęło 20-40 tys. Polaków. Z rąk UPA ginęli także Ukraińcy ratujący Polaków. Liczbę polskich ofiar UPA i wciąganej przez nią do współdziałania - bywało, że pod przymusem - ludności miejscowej, jest szacowana na 70-100 tys. zabitych. Historyk Grzegorz Motyka uważa, ze liczba ofiar zbliżona jest do 100 tys. Bitwa z Armią Czerwoną W jego opinii "choć akcja antypolska była czystka etniczną, to jednocześnie spełnia ona definicję ludobójstwa". Podkreśla on, że nie można w żadnym razie stawiać znaku równości między planową eksterminacją Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej a lokalnymi polskim akcjami odwetowymi.

Ukraińska Powstańcza Armia walczyła z sowiecką partyzantką, walki miały też charakter też obronny, przeciwstawiano się ściąganiu kontyngentów, a następnie z oddziałami Armii Czerwonej.

Za największa bitwę UPA z Armią Czerwoną uważa się starcie pod Hurbami w kwietniu 1944 roku, a uczestniczyło w niej 2500 partyzantów UPA. W zasadzkę UPA dostał się dowódca 1 frontu Ukraińskiego gen. Nikołaj Watutin, który zmarł w wyniku odniesionych ran. Od samego początku sowieckiej władzy na Ukrainie oddziały UPA przeszkadzały w mobilizacji do Armia Czerwonej, napadały na jej mniejsze oddziały, siedziby administracji, NKWD i partii komunistycznej, likwidowały funkcjonariuszy sowieckiego aparatu władzy. Członkowie UPA zabili w 1949 roku we Lwowie znanego publicystę i propagandzistę komunistycznego Jarosława Hałana. Działalność UPA, zwalczanej przez wojska NKWD, spowodowała brutalne represje sowieckie i przesiedlenia tysięcy Ukraińców w głąb ZSRS. Akcja "Wielka blokada" przeprowadzona przez Armię Czerwoną i wojska NKWD w pierwszych miesiącach 1946 r. właściwie złamała UPA. Jej dowództwo stwierdziło, że nie ma możliwości działań partyzanckich, wydano rozkaz o demobilizacji oddziałów. Zbrojne podziemie UPA nadal jednak istniało. Trwały akcje bojowe i terrorystyczne wymierzone w kolektywizację i kołchozy. Śmierć dowódcy UPA Romana Szuchewycza osaczonego w kryjówce w 1950 roku była kolejnym ciosem dla słabnącej partyzantki. Kres zorganizowanej działalności UPA położyło aresztowanie w 1954 r. Wasyla Kuka, ostatniego dowódcy UPA. Jednak małe grupki jej żołnierzy działały do końca lat 50. Na terenach obecnej Polski do walk między UPA a polskimi partyzantami z AK i BCh doszło jeszcze podczas okupacji niemieckiej. W marcu 1944 r. powstała na Zamojszczyźnie wręcz linia frontu polsko - ukraińskiego.

Pod Posadowem w kwietniu 1944 r. doszło do bitwy, w której uczestniczyło ok. tysiąca żołnierzy AK i UPA po obu stronach. Zabójstwo Świerczewskiego W pierwszych latach Polski Ludowej (1944-1947) UPA walczyła zarówno z polskim narodowym podziemiem antykomunistycznym jak i oddziałami ludowego Wojska Polskiego. UPA próbowała blokować przesiedlenia Ukraińców do Związku Sowieckiego: niszczono tory kolejowe, mosty, organizowano zasadzki na oddziały wojskowe prowadzące akcje przesiedleńczą.

Dochodziło do zbrodni popełnianej przez UPA na żołnierzach WP (rozstrzelanie w Jasielu 60 żołnierzy) ludności polskiej (Nowosielce - 17 zabitych). Były to też akcje odwetowe za pacyfikacje ukraińskich wsi przez WP i polskie podziemie narodowe. Jak ocenia Grzegorz Motyka, w latach 1943-1948 zginęło na terenach obecnej Polski 7-8 tys. Polaków oraz 10-12 tys. Ukraińców. W marcu 1947 r. oddział UPA zabił w zasadzce w Bieszczadach gen. Karola Świerczewskiego. Był to pretekst do rozpoczęcia akcji likwidacji partyzantki UPA i przesiedlenia ludności ukraińskiej na tzw. Ziemie Odzyskane.

Akcja "Wisła" trwała od końca kwietnia do końca lipca 1947 roku. Niezależnie od politycznych motywów przesiedlenia, pozbawiła ona oddziały UPA oparcia w terenie i zakończyła jej działalność.

Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Macieja Laska, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Tarnowscy policjanci szukają motocyklisty, który w piątek około godziny 19 w Wojniczu (woj. małopolskie) potrącił policjanta, a następnie odjechał najprawdopodobniej drogą krajową 94 w kierunku Łoponia.

Uderzył policjanta i uciekł. Szuka go policja

Uderzył policjanta i uciekł. Szuka go policja

Źródło:
tvn24.pl

Czarnogóra chce obciąć liczbę godzin pracy. - Zadowolony i wypoczęty pracownik jest bardziej innowacyjny, bardziej produktywny i bardziej lojalny - argumentował premier Milojko Spajić. Plan ma być zrealizowany do końca roku. Wprowadzony zostanie siedmiogodzinny dzień pracy - podała telewizja RTCG.

Są jednymi z najbardziej zapracowanych w Europie. Teraz tną dni robocze

Są jednymi z najbardziej zapracowanych w Europie. Teraz tną dni robocze

Źródło:
PAP

Szef NATO złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódca Ukrainy przekazał, że ich rozmowy dotyczyły między innymi dwustronnych relacji i sposobów "prawdziwego zjednoczenia" wspólnych wysiłków. Stoltenberg ocenił zaś, że "sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno, aby Ukraina zwyciężyła".

Szef NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. "Sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno"

Szef NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. "Sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno"

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

W wyborach do europarlamentu wybierzemy 53 europosłów w 13 okręgach. Przedstawiamy nazwiska liderów i liderek list KO, PiS i Lewicy - czyli tak zwanych "jedynek" - które 9 czerwca powalczą o mandaty. Listy kandydadatów pozostałych komitetów, w tym Trzeciej Drogi i Konfederacji, nie są jeszcze w całości znane, nawet nieoficjalnie.

Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk poinformował, że poprosił o odwiedziny prokuratora generalnego i koordynatora służb specjalnych. Jak napisał, chodzi o sprawę "kluczową dla bezpieczeństwa państwa". Wcześniej Onet przekazał, że prezesem szwajcarskiej spółki Orlenu był pochodzący z Libanu Samer A., podejrzewany o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Do słów Tuska we wpisie w mediach społecznościowych odniósł się Daniel Obajtek.

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Źródło:
tvn24.pl

Ma być pięć razy większy od Paryża i widoczna z kosmosu. W Indiach powstaje największa elektrownia na świecie oparta na odnawialnych źródłach energii. Ma produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia obszaru o wielkości Szwajcarii - podał portal stacji CNN. Koszt to około 20 miliardów dolarów.

Miliarder buduje ogromną elektrownię. Ma być kilka razy większa niż Paryż

Miliarder buduje ogromną elektrownię. Ma być kilka razy większa niż Paryż

Źródło:
CNN

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiło się oświadczenie majątkowe Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych posiada między innymi przestronny, 800-metrowy dworek, nowoczesny ciągnik, a także spore oszczędności.

Jest oświadczenie majątkowe szefa MSZ. Waluty, dworek i nowoczesny ciągnik

Jest oświadczenie majątkowe szefa MSZ. Waluty, dworek i nowoczesny ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Ze względu na skalę problemów w finansach publicznych ich naprawa wymaga czasu i będzie prowadzana stopniowo – poinformował szef Ministerstwa Finansów Andrzej Domański. W poniedziałek resort opublikował Białą Księgę Finansów Publicznych, w której wskazał na ryzyko przekroczenia przez dług publiczny 60 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Ministerstwo alarmuje w sprawie długu publicznego

Ministerstwo alarmuje w sprawie długu publicznego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jednorazowe e-papierosy szkodzą nie tylko zdrowiu, mają też negatywny wpływ na całą planetę. Należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska - wyjaśnia prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

E-papierosy groźne nie tylko dla zdrowia. "Należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych produktów"

E-papierosy groźne nie tylko dla zdrowia. "Należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych produktów"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Zamościu (woj. lubelskie) oskarżyła małżeństwo Agnieszkę H. i Krzysztofa H. o oszustwa przy przygotowywaniu biznesplanów oraz wniosków o dotacje unijne. Kobiecie grozi do 10 lat więzienia, mężczyzna odpowie za współudział w oszustwach. W sumie podejrzani są o wyłudzenie blisko 385 tysięcy złotych.

Małżeństwo oskarżone o oszustwa

Małżeństwo oskarżone o oszustwa

Źródło:
PAP

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Domański zgromadził niemal milion złotych oszczędności w różnych walutach - wynika z oświadczenia majątkowego ministra finansów. W dokumencie znalazły się również informacje o dochodach i nieruchomościach, których szef MF jest właścicielem.

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiło się oświadczenie majątkowe Krzysztofa Gawkowskiego. W dokumencie znajdziemy informacje o jego zarobkach, nieruchomościach oraz o peugeocie zajętym ostatnio przez służby.

Minister cyfryzacji wypełnił oświadczenie majątkowe. Peugeot, kredyt i 100 euro

Minister cyfryzacji wypełnił oświadczenie majątkowe. Peugeot, kredyt i 100 euro

Źródło:
tvn24.pl

W nowym spocie profrekwencyjnym Parlamentu Europejskiego starsze osoby opowiadają swoim wnukom o trudnych doświadczeniach z przeszłości i przypominają, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. Biorąc udział w wyborach, chronimy demokrację - taki jest przekaz kampanii, która ma zachęcić do głosowania w czerwcowych eurowyborach.

"Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory

"Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory

Źródło:
tvn24.pl

Na polskich F-35 nie będzie tradycyjnych biało-czerwonych szachownic - poinformował w mediach społecznościowych gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zapowiedział też zmianę przepisów.

Nowe polskie myśliwce bez biało-czerwonych szachownic

Nowe polskie myśliwce bez biało-czerwonych szachownic

Źródło:
tvn24.pl

Billie Eilish zaśpiewa w Polsce. Znana amerykańska piosenkarka wystąpi 3 i 4 czerwca 2025 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Koncerty odbędą się w ramach trasy koncertowej "Hit Me Hard and Soft". Premierę płyty zaplanowano w maju. To będą pierwsze koncerty jednej z największych obecnie gwiazd muzyki pop w Polsce.

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Źródło:
PAP

Francuski aktor Gerard Depardieu został w poniedziałek zatrzymany przez policję - donosi AFP. 75-latek jest oskarżany o napaść na tle seksualnym.

Gerard Depardieu zatrzymany przez policję. Aktor jest oskarżany o napaść seksualną

Gerard Depardieu zatrzymany przez policję. Aktor jest oskarżany o napaść seksualną

Źródło:
Le Figaro

Kiedyś krytykowany za lekceważenie obaw związanych ze zmianami klimatycznymi, dziś Jeremy Clarkson kpi z samego siebie z czasów "Top Gear". - To był żart - stwierdził w rozmowie z brytyjskim "Guardianem", pytany o swoje dawne wypowiedzi.

Kpiny z globalnego ocieplenia to był "żart". Praca na farmie zmieniła Jeremy'ego Clarksona

Kpiny z globalnego ocieplenia to był "żart". Praca na farmie zmieniła Jeremy'ego Clarksona

Źródło:
The Guardian, The Independent, tvn24.pl

Nadleśnictwo Opole wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Powodem jest przeprowadzony oprysk chemiczny, który ma ograniczyć populację chrabąszcza majowego. Stanowi on zagrożenie dla korzeni młodych drzew. Zakaz wstępu obowiązuje do 10 maja.

Zakaz wstępu do lasu. Powodem opryski przeciw groźnemu owadowi

Zakaz wstępu do lasu. Powodem opryski przeciw groźnemu owadowi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Kolejne dni będą zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyczyni się do tego zarówno wysoka temperatura, jak i słoneczna aura. O to, co jeszcze czeka nas w długi majowy weekend, zapytaliśmy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę. Wiemy, kiedy będzie najgoręcej i kiedy pogoda się popsuje

Pogoda na majówkę. Wiemy, kiedy będzie najgoręcej i kiedy pogoda się popsuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

Podczas prac ziemnych przy placu zabaw przy ulicy Gromskiego w Rzeszowie (woj. podkarpackie) znaleziono 21-centymetrowy grant moździerzowy. Niewybuch z czasu II wojny światowej zabrali saperzy.

Granat moździerzowy przy placu zabaw. Interweniowali saperzy

Granat moździerzowy przy placu zabaw. Interweniowali saperzy

Źródło:
PAP

Od 26 kwietnia można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania oraz o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Głosowanie w Polsce odbędzie się 9 czerwca.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Można już złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Można już złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Źródło:
tvn24.pl

W gminie Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) bulterier bez smyczy i kagańca rzucił się na rowerzystę. Wcześniej właścicielka wypuściła psa na ulicę, a sama prowadziła pojazd.

"Wyprowadziła" psa na spacer, jadąc obok autem. Bulterier rzucił się na rowerzystę

"Wyprowadziła" psa na spacer, jadąc obok autem. Bulterier rzucił się na rowerzystę

Źródło:
tvn24.pl

27 lat temu, w nocy z 29 na 30 kwietnia 1997 roku, sanocki dziennikarz Marek Pomykała wyszedł ze swojego mieszkania w Sanoku i ślad po nim zaginął. Ciała do dzisiaj nie znaleziono. Zdaniem prokuratury został zamordowany, bo wpadł na trop zbrodni popełnionych przez Tadeusza P. - byłego milicjanta, a potem policjanta.

Był dziennikarzem, wpadł na trop zbrodni. 27 lat temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął

Był dziennikarzem, wpadł na trop zbrodni. 27 lat temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął

Źródło:
tvn24.pl

O tym, że Orlen Trading Switzerland może być dla Orlenu źródłem wielu kłopotów, władze koncernu za czasów Daniela Obajtka ostrzegane były wielokrotnie - pisze w poniedziałek Onet. Z informacji serwisu wynika, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa płockiego koncernu alarmowały przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah.

"Wysokie ryzyko defraudacji" i człowiek podejrzany o kontakty z Hezbollahem. Obajtek nie posłuchał

"Wysokie ryzyko defraudacji" i człowiek podejrzany o kontakty z Hezbollahem. Obajtek nie posłuchał

Źródło:
Onet, tvn24.pl

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

Polacy dostają pisma zapowiadające wizyty ankieterów, którzy mają pytać o warunki mieszkaniowe, poziom i źródła dochodów czy sytuację materialną. Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl, jest to element Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności. "Celem jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej" - dodaje urząd.

W skrzynkach pisma w sprawie zarobków. GUS tłumaczy

W skrzynkach pisma w sprawie zarobków. GUS tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT są wśród zainteresowanych zakupem czeskiej spółki lotniczej Smartwings - podał w poniedziałek portal czeskiego dziennika ekonomicznego "Hospodarzske Noviny". Drugim chętnym ma być niemiecki Eurowings. Smartwings może kosztować około miliard koron czeskich, czyli 40 mln euro.

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" przekroczyła w miniony weekend 700 milionów dolarów zysku ze sprzedaży biletów. Jak podkreśla branżowy portal "Variety", to "imponujący punkt odniesienia w czasach po pandemii". I niejedyny sukces produkcji Warner Bros. Discovery w ostatnich tygodniach.

"Diuna: Część druga" z rekordowym zyskiem. "Imponujący punkt odniesienia"

"Diuna: Część druga" z rekordowym zyskiem. "Imponujący punkt odniesienia"

Źródło:
"Variety"

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24