Media: 136 tureckich dyplomatów poprosiło o azyl w Niemczech

[object Object]
Zamach stanu w Turcji. Archiwalne zdjęciaReuters Archive
wideo 2/20

W związku z represjami stosowanymi przez władze Turcji po udaremnionym puczu z lipca 2016 roku wnioski o azyl w Niemczech złożyło 136 tureckich dyplomatów oraz członków ich rodzin - poinformowały w piątek niemieckie media.

Grupa dziennikarzy śledczych z gazety "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacji telewizyjnych WDR i NDR podała, że pomiędzy sierpniem 2016 a styczniem 2017 roku do niemieckich władz migracyjnych wpłynęło 136 wniosków od dyplomatów tureckich. W październiku rząd Niemiec potwierdził 35 takich przypadków, co świadczy o skokowym wzroście liczby ubiegających się o azyl pod koniec roku.

Dziennikarze powołują się na odpowiedź MSW na interpelację posła Zielonych Oezcana Mutlu. Nie wiadomo, czy i ile wniosków zostało rozpatrzonych i z jakim rezultatem.

Bezprecedensowe czystki

Po ubiegłorocznej próbie puczu tureckie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych aresztowano ponad 43 tys. osób, a ponad 100 tys. straciło pracę lub zostało zawieszonych w obowiązkach.

Tureckie służby tropią ze szczególną zaciekłością zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżając go o kierowanie spiskiem przeciwko władzy. Mieszkający w USA Gulen stanowczo temu zaprzecza.

Organizacje broniące praw człowieka i niektórzy zachodni sojusznicy Turcji obawiają się, że te czystki prowadzą do ograniczenia swobód obywatelskich. Rząd w Ankarze twierdzi z kolei, że takie działania są konieczne biorąc pod uwagę zagrożenie dla bezpieczeństwa Turcji.

[object Object]
Zamach stanu w Turcji. Archiwalne zdjęciaReuters Archive
wideo 2/20

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: