Szkło kontaktowe
Poszukiwacze
25.05| Posłowie poza stanowieniem prawa zajmują się... 

Zły czas
25.05| Minister Joanna Mucha roni dobrą minę do...... 

Komentarz muzyczny
25.05| Jak co piątek - muzyczne podsumownaie tygodnia... 

Bez hamulców
25.05| Jan Tomaszewski osamotniony, ale dumny. 

Dopadnięty
25.05| Grzegorz Schetyna zaniemógł. 

Kręci się
25.05| Trener Franciszek Smuda pod czujnym okiem... 

Nowe wideo
Tusk obejrzał Bombardiera
28.05 | Premier Donald Tusk obejrzał pierwszy z ośmiu... 

Mucha promuje polskie śniadanie
28.05 | Marek Sawicki i Joanna Mucha razem z Adamem... 

Pozytywna opinia ws. odwołania szefa NFZ
28.05 | Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie... 

Zderzenie trzech ciężarówek
28.05 | Dwie osoby trafiły do szpitala w wyniku... 

Tragiczne zderzenie auta z motocyklami
28.05 | Dwoje motocyklistów zginęło na miejscu, a... 

Analityk kadry: Nikogo się nie boimy
- Nikogo się nie boimy. Mamy szacunek do wszystkich... 

Polacy wracają z Austrii
28.05 | Z Grecją w białych koszulkach i czerwonych... 

Fakty
Wszystko jasne
27.05 | Kadra bez tajemnic - na Euro jedzie 23 z 26 -... 

Zawieszony
27.05 | Poseł Jan Tomaszewski ukarany - na miesiąc... 

Kolej na szkolenia
27.05 | Znowu zderzenie pociągów, znowu było czerwone... 

Koniec rozejmu
27.05 | Gra pozorów skończona - rozejm w Syrii nie... 

Polska mobilizacja
27.05 | Polska mobilizacja w samym środku Anglii.... 

Szczyt oblężenia
27.05 | Wielkie oblężenie największej góry świata -... 

 
Tagi: ue, pieniądze, gaz
13:13, 28.01.2009 /PAP

Bruksela da na terminal w Świnoujściu

...I NA ELEKTROWNIĘ W BEŁCHATOWIE

Bruksela da na terminal w Świnoujściu
Fot. TVN24Terminal gazowy ma powstać w sąsiedztwie świnoujskiego portu
Komisja Europejska przedstawiła listę projektów, które zamierza dofinansować w ramach swego programu pobudzania gospodarczego, na który przeznaczy łącznie 5 miliardów euro. 250 mln euro ma trafić do elektrowni w Bełchatowie, zaś 80 mln euro na terminal gazowy LNG w Świnoujściu.
Listę z propozycjami otwiera projekt gazociągu Nabucco, który KE chce zasilić w tym roku kwotą 350 mln euro. Ponadto jest projekt gazociągu Skanled z Norwegii do Danii, Szwecji i Polski (150 mln euro) oraz niemiecko-polski projekt elektrowni wiatrowej nowej generacji o nazwie Alpha Ventus/Bard (150 mln euro).

KE chce też przeznaczyć 150 mln euro na połączenia energetyczne bałtyckiej elektrowni wiatrowej Kriegers Flak z sieciami Polski, Danii, Szwecji i Niemiec.
Żeby Polska miała faktycznie zdywersyfikowane dostawy gazu, niezbędny jest... czytaj więcej »


- Unijny plan pobudzania gospodarki to 'inteligentne inwestycje', które po krótkoterminowym pobudzeniu, przyniosą długoterminowe cele. Chcemy zasilić kwotą 5 mld euro z niewydanych funduszy z budżetu UE specyficzne projekty, które wzmocnią Europę - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Donald Tusk jest w Kuwejcie. Ma spotkać się z m.in. z emirem Kuwejtu,... czytaj więcej »


Barroso nie ukrywał, że na unijny plan pobudzania gospodarki, wstępnie przyjęty już w listopadzie ubiegłego roku, wpływ ma ostatni gazowy kryzys wywołany konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą, z powodu którego ucierpieli europejscy odbiorcy. Stąd, na liście znalazło się wiele projektów, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE.

Ponad 15 procent dla Polski
Wojna gazowa Rosji z Ukrainą spowodowała, że państwa Unii Europejskiej oraz... czytaj więcej »


Na 5 mld euro, aż 3,5 mld to inwestycje energetyczne, z czego 1,25 mld przeznaczone będzie na bardzo kosztowne instalacje wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. W ramach tej puli, 250 mln euro ma dostać Bełchatów, gdzie jest największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny.

Na elektrownie wiatrowe na morzu KE w sumie chce przeznaczyć 520 mln euro, a 1,73 mld na interkonektory (połączenia) i gazociągi. W ramach tej puli, KE zaproponowała 80 mln euro dla gazoportu w Świnoujściu, który polski rząd chce zrealizować do 2013 roku. prawa

W sumie na projekty energetyczne w Polsce lub z polskim udziałem, KE chce przeznaczyć 780 mln euro, czyli ok. 15,5 proc. całej kwoty 5 mld euro.

Ponad 1 mld ma zostać wydane na rozwój szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich w UE, a pół mld euro na nowe wyzwania w europejskim rolnictwie (zmiany klimatyczne, energia odnawialna, gospodarka wodna, restrukturyzacja sektora mlecznego). - Oczekujemy, że kraje członkowskie przyjmą ten plan - zaapelował Barroso.

Ogólną propozycję w tej sprawie, KE przyjęła już w listopadzie, ale wówczas poinformowała jedynie, że z zaoszczędzonych w budżecie z lat 2008 i 2009 środków w wysokości 5 mld euro, chce sfinansować transeuropejskie projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne (jak interkonektory) i szerokopasmowy internet. Ministrowie finansów postawili jednak warunek - a mianowicie odmówili zgody na wydanie owych 5 mld euro, dopóki nie zobaczą listy z konkretnymi projektami, które KE chciałaby sfinansować.

//sk
Dodaj do:
Bruksela da na terminal w Świnoujściuhttp://www.tvn24.pl/12692,1583592,0,1,bruksela-da-na-terminal-w-swinoujsciu,wiadomosc.html
Powiadom znajomego
Podyskutuj (17)
19.03.2009 | ~EMERYT-KJAK? MUSI BYC ZACOFANY POLAK BY UWIERZYC?
ZE:najleprzym rozwiazaniem bedzie terminal w ...

Pozostałe informacje

Tusk obejrzał Bombardiera

13:52

OSIEM NOWYCH SAMOLOTÓW DLA POLSKIEGO PRZEWOŹNIKA

Tusk obejrzał Bombardiera
Premier Donald Tusk obejrzał pierwszy z ośmiu Bombardierów, które zasilą flotę Eurolotu. - Każdy, kto korzysta w Polsce z...czytaj dalej »
26-05-2012

MINISTERSTWO PLANUJE PROGRAM DOPŁAT

Chcą pomóc rodzicom w powrocie do pracy

Chcą pomóc rodzicom w powrocie do pracy

Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Dlatego planuje uruchomić program dopłat dla pracodawców...czytaj dalej »
 
25-05-2012

FRANCUSKI DOM MODY WYCENIONO NA 25,9 MLD DOL.

Louis Vuitton najbardziej wartościową marką modową

Louis Vuitton najbardziej wartościową marką modową

Louis Vuitton została uznana za najbardziej wartościową modową markę na świecie - znalazł się na szczycie zestawienia BrandZ Top...czytaj dalej »
25-05-2012

EKSPERT: NIE MA PODSTAW DO OBAW

Sprzedaż mocno w dół. Polacy mniej kupowali

Sprzedaż mocno w dół. Polacy mniej kupowali

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o...czytaj dalej »
 

Zuckerberg sprzedał część akcji Facebooka, zanim cena spadła

25-05-2012

ZAOSZCZĘDZIŁ 174 MLN DOLARÓW

Zuckerberg sprzedał część akcji Facebooka, zanim cena spadła
Mark Zuckerberg sprzedał akcje Facebooka o wartości 1,13 mld dol. tego samego dnia, gdy zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. I...czytaj dalej »
 

Przepłacili za akcje Facebooka, dostaną pieniądze od banku

25-05-2012

ODSZKODOWANIE ZA BRAK INFORMACJI O RYZYKU KUPNA

Przepłacili za akcje Facebooka, dostaną pieniądze od banku
Bank inwestycyjny Morgan Stanley wypłaci odszkodowania tym klientom, którzy przepłacili za akcje Facebooka, bo nie zostali na...czytaj dalej »
 
24-05-2012

DZIĘKI STABILNEMU RYNKOWI PRACY

Niemcy coraz bogatsi. Mimo kryzysu

Niemcy coraz bogatsi. Mimo kryzysu

Mimo szalejącego od kilku lat w Europie kryzysu Niemcy stają się coraz bogatsi. W ubiegłym roku prywatny majątek obywateli RFN...czytaj dalej »
 

Mnożą się oskarżenia przeciwko Facebookowi

24-05-2012

BANKI NIE POINFORMOWAŁY O RYZYKU?

Mnożą się oskarżenia przeciwko Facebookowi
Mnożą się oskarżenia pod adresem Facebooka i banków, które wprowadziły go na giełdę. Inwestorzy skarżą się, że informacje o...czytaj dalej »
 
 
Informacje dnia
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Świat
czytaj więcej z kategorii: Świat »
Polska
Meteo
Kultura
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

FAKTY PO FAKTACH

„Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne...
czytaj dalej »

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »