Szkło kontaktowe
Jeszcze nie raz
08.02| Były prezydent Aleksander Kwaśniewski wierzy, że... 

Innym razem
08.02| Na pierwszy mecz na Stadionie Narodowym musimy... 

Nie do końca
08.02| Zdradzamy, ile dróg będzie gotowych na Euro. 

Przejezdność
08.02| Minister Sławomir Nowak tłumaczy, czym jest... 

Konsultacje
08.02| Działacze wszystkich partii stawili się w Pałacu... 

Wymiana
08.02| Drobne nieporozumienie na szczytach (byłej)... 

Nowe wideo
Zamieszki w Atenach
10.02 | W Atenach doszło do starć policji z... 

PO nisko w sondażach. "Bardzo, bardzo poważny sygnał"
10.02 | - To bardzo, bardzo poważny sygnał. Traktujemy... 

Barłomiej Waśniewski przybył do aresztu/TVN24
10.01 | Chwilę po godz. 13 Bartłomiej Waśniewski... 

Lekarze walczą z NFZ
10.02 | Dziś po południu Naczelna Rada Lekarska będzie... 

Strażackimi armatkami w policję
10.02 | Kilkuset strażaków protestowało w Belgii... 

Powstanie doszło do Aleppo
10.02 | 25 osób zginęło, a 175 odniosło obrażenia w... 

Groził dzieciom siekierą
10.02 | 13 zarzutów usłyszał 29-latek, który pijany... 

Fakty
POŻEGNANIE
09.02 | Nie tylko Kraków ją żegnał, choć tam... 

Wyleciał
09.02 | Edmund Klich nie jest już szefem Państwowej... 

Decyzja
09.02 | Prokuratura ma szczegółowy raport z sekcji... 

Dymisja
09.02 | Wiceszef Biura Ochrony Rządu odwołany. Minister... 

Język giętki
09.02 | Teraz radość i smutek prezesa PiS. - Z jednej... 

Poślizg (nie)kontrolowany
09.02 | Ryk silników na zamarzniętych mazurskich... 

 
Tagi: izrael, palestyna
11:15, 10.03.2010 /PAP

AMERYKANOM NIE PODOBA SIĘ ROZBUDOWA OSIEDLI

Biden potępia, Izrael przeprasza za "gafę"

Niemały dyplomatyczny zgrzyt miał miejsce podczas wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Izraelu. Dokładnie w czasie, gdy Biden spotykał się z izraelskimi przywódcami, ministerstwo spraw wewnętrznych Izraela ogłosiło plany budowy nowych domów dla żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie. Izraelczycy już przeprosili za "gafę".
Jak podało izraelskie MSW, budynki powstaną w dzielnicy Ramat Szlomo zamieszkanej przez ortodoksyjnych żydów. To wbrew opinii Amerykanów, którzy od miesięcy przekonują Tel Awiw do wycofania się z planów budowy osiedli.

W tej sytuacji nie dziwi reakcja Bidena. - Potępiam decyzję rządu Izraela o dalszym planowaniu nowych jednostek mieszkalnych - oznajmił wiceprezydent w pisemnym
      To właśnie ten rodzaj kroków, jaki osłabia zaufanie, którego właśnie teraz potrzebujemy      
Joe Biden
oświadczeniu.

Skrytykował w nim "treść i moment" ogłoszenia decyzji i wskazał, że zbiegła się ona z inicjatywą izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych za pośrednictwem USA. - To właśnie ten rodzaj kroków, jaki osłabia zaufanie, którego właśnie teraz potrzebujemy - zauważył.

Decyzję Izraela potępiono także w Waszyngtonie. Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs powiedział, że stanowisko prezydenta USA Baracka Obamy w tej sprawie jest znane zarówno Izraelowi, jak i Palestyńczykom.

Palestyńczycy się skarżą

Również główny palestyński negocjator Saeb Erekat uważa, że decyzja Izraelczyków niszczy zaufanie potrzebne podczas negocjacji prowadzonych za pośrednictwem USA,
Trzy tysiące pacyfistów palestyńskich wraz z grupami Izraelczyków... czytaj więcej »
na które obie strony zgodziły się w ubiegłym tygodniu.

Uczestniczyć w nich będzie specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell. Do podjęcia działań w reakcji na ogłoszenie przez Izrael budowy nowych domów wezwał też Ligę Arabską prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Abbas poprosił szefa Ligi Arabskiej Amra Mussę o uruchomienie kontaktów w celu przedyskutowania sprawy budowy nowych domów przez Izrael - wyjaśnia
      To nie powinno się było wydarzyć podczas wizyty amerykańskiego wiceprezydenta (...) Doszło do kłopotliwej sytuacji i teraz musimy przepraszać za poważną gafę      
Izaak Herzog
komunikat biura palestyńskiego prezydenta.

Abbas i Mussa mówili o "niezwłocznych i odpowiednich krokach politycznych w celu odpowiedzenia na izraelskie prowokacje" - głosi oświadczenie. Plany budowy osiedli potępił też sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Przepraszają za "gafę"

W środę zareagowali Izraelczycy. Izraelski minister spraw i ubezpieczeń społecznych Izaak Herzog przeprosił za ogłoszenie planu budowy dzień wcześniej.

- To nie powinno się było wydarzyć podczas wizyty amerykańskiego wiceprezydenta - powiedział Herzog izraelskiej rozgłośni wojskowej. - Doszło do kłopotliwej sytuacji i teraz musimy przepraszać za poważną gafę - dodał.

Drażliwa sprawa Jerozolimy

Palestyńczycy
Kilkadziesiąt osób zostało rannych w gwałtownych starciach między izraelską... czytaj więcej »
domagają się zaprzestania rozbudowy osiedli, uznając to za warunek wznowienia negocjacji pokojowych zawieszonych w 2008 roku. Dotychczas premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się tylko na częściowe zamrożenie rozbudowy, nie obejmujące Wschodniej Jerozolimy.

Stany Zjednoczone uważają, że kontynuując rozbudowę, Izrael spowalnia proces pokojowy.

Wschodnia Jerozolima została zajęta przez wojska izraelskie w rezultacie wojny w czerwcu 1967 r. Od tego czasu powstały tam nowe dzielnice, zamieszkane przez ponad 200 tys. Izraelczyków.

Aneksja nie została nigdy uznana przez społeczność międzynarodową. Sytuację dodatkowo komplikuje to, iż Palestyńczycy chcą właśnie tam ulokować stolicę swojego
Niespokojnie w Jerozolimie. Izraelska policja rozproszyła około 20... czytaj więcej »
przyszłego państwa.

Niezmienne stanowisko wobec Iranu

Niezależnie od krytyki w sprawie osiedli Biden zapewniał we wtorek izraelskich polityków, że Waszyngtonowi zależy na bezpieczeństwie tego kraju oraz na zapobieżeniu budowie broni atomowej przez Iran.

Dodał, że amerykańska mediacja w rozmowach izraelsko-palestyńskich jest "prawdziwą okazją" na pokój. - Stany Zjednoczone zawsze będą stały po stronie tych, którzy dla pokoju podejmują ryzyko - zapewnił Biden.

mtom//kwj/k
Dodaj do:
Biden potępia, Izrael przeprasza za "gafę"http://www.tvn24.pl/12691,1646949,0,1,biden-potepia--izrael-przeprasza-za-gafe,wiadomosc.html
Powiadom znajomego
Podyskutuj (6)
14.03.2010 | ~Módlmy się o pokójOdbudowa świątyni w Jerozolimie
To wszystko musi się stać, żeby nastąpiła zmiana i postęp, ...

Pozostałe informacje

Chcieli podpalić policjantów. "Głowa" wysłannika UE za 1 euro

15:32

ZAMIESZKI W ATENACH. POLICYJNI ZWIĄZKOWCY GROŻĄ "TROJCE"

Chcieli podpalić policjantów. "Głowa" wysłannika UE za 1 euro
W Atenach doszło do starć policji z uczestnikami protestów przeciw nowemu planowi oszczędności. W ruch poszły kamienie i koktajle...czytaj dalej »

Od lat walczy o prawo do krzyża. Sprawa trafiła do Strasburga

15:46

ZACZĘŁO SIĘ OD ZAKAZU BRITISH AIRWAYS

Od lat walczy o prawo do krzyża. Sprawa trafiła do Strasburga
Nie tylko LOT wywołał burzę swoją instrukcją zakazującą noszenia w widocznym miejscu symboli religijnych przez swoich pracowników...czytaj dalej »
 
15:00

UZBEK ZOSTAŁ ARESZTOWANY W LIPCU 2011 W ALABAMIE

Przyzna się, że chciał zabić Obamę

Przyzna się, że chciał zabić Obamę

22-letni obywatel Uzbekistanu Uługbek Kodyrow przyzna się w trakcie wyznaczonego na piątek sądowego przesłuchania, iż...czytaj dalej »
14:27

MSZ SIĘ WYCOFUJE, ALE SPRAWA NIE JEST PRZESĄDZONA

Niemieckie "nie" dla ACTA. Na długo?

Niemieckie "nie" dla ACTA. Na długo?

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wycofało swe wcześniejsze zalecenie podpisania kontrowersyjnego porozumienia o...czytaj dalej »
 
13:54

BELGOWIE STRAJKOWALI

Strażackimi armatkami w policję

Strażackimi armatkami w policję

Kilkuset strażaków protestowało w Belgii przeciwko cięciom budżetowym proponowanym przez rząd w Brukseli. Związkowcy używając...czytaj dalej »
 
13:31

WYROK NA ROSYJSKIEGO WOJSKOWEGO

Skazany za "sprzedaż CIA" sekretów rakietowych

Skazany za "sprzedaż CIA" sekretów rakietowych

Inżynier z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku został skazany za sprzedaż CIA danych dotyczących rosyjskich testów rakietowych -...czytaj dalej »
 
13:01

AŁŁA DŻIOJEWA W SZPITALU

Kandydatka do prezydentury w ciężkim stanie

Kandydatka do prezydentury w ciężkim stanie

Opozycjonistka Ałła Dżiojewa, której wybór na prezydenta separatystycznej Osetii Południowej został unieważniony, jest w stanie...czytaj dalej »
 

Powstanie doszło do Aleppo

12:55

ZAMACHY I GWAŁTOWNA STRZELANINA

Powstanie doszło do Aleppo
25 osób zginęło, a 175 odniosło obrażenia w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło w Aleppo (Halab), na północnym zachodzie...czytaj dalej »
 
12:42

"CAŁY CZAS ODCZUWA BÓLE"

Córka Tymoszenko zawiadamia o torturach

Córka Tymoszenko zawiadamia o torturach

- Przekazałam zawiadomienie o przestępstwie popełnianym na mojej matce. Polega ono na bezprawnym osądzeniu i nieudzielaniu jej...czytaj dalej »
 
11:54

"TRZEBA WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI Z BŁĘDÓW"

Miś Jednej Rosji przejdzie rebranding?

Miś Jednej Rosji przejdzie rebranding?

Nie jest wykluczone, że borykająca się ze spadkiem popularności kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja...czytaj dalej »
 
11:08

"NIE MA ABSOLUTNIE ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI"

Łukaszenka obiecuje wzrost

Łukaszenka obiecuje wzrost

Wzrost dochodów ludności w ciągu roku do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego zapowiedział prezydent Białorusi Alaksandr...czytaj dalej »
 

"To jest Hims. Umieramy. Popatrzcie na te dzieci"

10:39

WSTRZĄSAJĄCE NAGRANIE Z OBLĘŻONEGO MIASTA

"To jest Hims. Umieramy. Popatrzcie na te dzieci"
- To jest Hims, Bab Amro. Widzimy kolejną rakietę spadającą na cywilne domy. To się dzieje cały dzień od godz. 5 rano. Teraz jest...czytaj dalej »
 
10:04

MUSI STAWIĆ SIĘ PRZED SĄDEM

Ciemne chmury nad Gilanim

Ciemne chmury nad Gilanim

Pakistański premier Jusuf Raza Gilani będzie musiał stawić się przed Sądem Najwyższym jako oskarżony o obrazę wymiaru...czytaj dalej »
 
09:52

"WALCZYŁ O WOLNOŚĆ I JA TEŻ, ALE TO BYŁY INNE EPOKI"

Wałęsa z Nagrodą Lincolna

Wałęsa z Nagrodą Lincolna

Były prezydent Lech Wałęsa odebrał w Chicago nagrodę Fundacji Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna. Przyznawana jest ona...czytaj dalej »
 

Amerykańscy snajperzy
i flaga z napisem "SS"

09:34

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE Z AFGANISTANU POWODEM AFERY

Amerykańscy snajperzy <br>i flaga z napisem "SS"
Amerykańscy marines pozujący na tle flagi z napisem "SS" pośrodku afgańskiej pustyni wywołali burzę po obu stronach oceanu. Do...czytaj dalej »
 

Przez wpis na Twitterze musiał uciekać z kraju

08:18

Z ARABII SAUDYJSKIEJ DO MALEZJI

Przez wpis na Twitterze musiał uciekać z kraju
W swych internetowych komentarzach na Twitterze 23-letni Hamza Kaszgari opisał w sobotę swoją wymyśloną rozmowę z Mahometem....czytaj dalej »
 
08:11

SĄ WARTE REKORDOWE 4 MLD DOLARÓW

Armia przejęła 15 ton narkotyków

Armia przejęła 15 ton narkotyków

Meksykańska armia dokonała największego odkrycia w historii walki z kartelami narkotykowymi. W stolicy stanu Jalisco,...czytaj dalej »
 

Policjanci zniknęli, mnożą się morderstwa i rabunki

07:40

POLICYJNI ZWIĄZKOWCY PODPALAJĄ CIĘŻARÓWKI

Policjanci zniknęli, mnożą się morderstwa i rabunki
Kilka tysięcy policjantów z najuboższego stanu Brazylii od 10 dni strajkuje. Jak na razie jedynym efektem ich protestu jest...czytaj dalej »
 
06:48

ZA "BARDZO SKUTECZNE ŚRODKI"

Monti zbiera pochwały

Monti zbiera pochwały

Podczas gdy jego poprzednik, Silvio Berlusconi, cieszył się umiarkowaną popularnością, Mario Monti podbija zagranicznych...czytaj dalej »
 
05:45

OSKARŻENI NIEDOSZLI ZAMACHOWCY PRZYZNALI SIĘ DO WINY

Chcieli wysadzić londyńską giełdę. Skazani

Chcieli wysadzić londyńską giełdę. Skazani

Sąd koronny w Woolwich skazał w czwartek na wysokie kary pozbawienia wolności dziewięciu muzułmanów za przygotowywanie w 2010 r....czytaj dalej »
 
 
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN3.1942-
EUR/PLN4.2084-
CHF/PLN3.4783-
EUR/USD1.3173-
Notowania
mWIG402403.13-0.76%
WIG41293.4-1.19%
WIG202333.29-1.31%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Polska
czytaj więcej z kategorii: polska »
Meteo
Kultura
czytaj więcej z kategorii: kultura »
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »

ROZMOWA RYMANOWSKIEGO

Program Bogdana Rymanowskiego, w którym autor rozmawia z bohaterami najważniejszych...
czytaj dalej »