Szkło kontaktowe
Zimny stadion
13.02| Nie tylko Stadion Narodowy przeżywa ciężkie... 

Podbój
13.02| Polski satelita stworzony przez młodych... 

Prztyczek
13.02| Przypadek posła Adama Hofmana potwierdza, że po... 

Pod linijkę
13.02| Internauci rozgryźli tajemnicę fryzury... 

Niespodzianka
13.02| Zaskoczeniem ostatnich dni oprócz wejścia... 

Pobudka
13.02| Adam Hofman miał chwile triumfu.... 

Nowe wideo
Kaczmarek i Hofman ocenili zamieszanie wokół NCS (TVN24)
14.02| Rzecznik PiS Adam Hofman i były minister skarbu... 

Kwiatkowski: premier zapowiedział sprawdzenie kontraktu (TVN24)
14.02| - Premier powiedział dziś, że umowa będzie... 

Były minister ocenił działania szefa NCS
14.02|Były minister sprawiedliwości Krzysztof... 

Skarb państwa?
14.02 | Opozycja żąda wyjaśnień i wzywa minister Muchę... 

Karty na stół
14.02 | A u nas prawda, która jest brutalna i premier,... 

Kibol potrafi
14.02 | Kibole Arki Gdynia kontra piłkarze Lechii... 

Wymiar sprawiedliwości
14.02 | Spędził 17 miesięcy w areszcie, oskarżony o... 

Fakty
Skarb państwa?
14.02 | Opozycja żąda wyjaśnień i wzywa minister Muchę... 

Karty na stół
14.02 | A u nas prawda, która jest brutalna i premier,... 

Kibol potrafi
14.02 | Kibole Arki Gdynia kontra piłkarze Lechii... 

Wymiar sprawiedliwości
14.02 | Spędził 17 miesięcy w areszcie, oskarżony o... 

Bez wyjścia
14.02 | Mama półrocznej Magdy nie weźmie udziału w... 

Człowiek z gór
14.02 | Kim jest turysta znaleziony w Tatrach? Spał w... 

 
Tagi: media, ukraina
12:08, 08.02.2010 /PAP

"Syreny z Moskwy" wskazały ukraińskiego prezydenta

ZAGRANICZNA PRASA O WYBORACH PREZYDENCKICH NA UKRAINIE

"Syreny z Moskwy" wskazały ukraińskiego prezydenta
Fot. tvn24.plZagraniczna prasa o Ukrainie pisze na czołówkach
"Ukraina posłuchała syren z Moskwy", "Janukowycz może ustabilizować kraj", "Zwycięstwo Janukowycza to podzwonne dla pomarańczowej rewolucji" - to niektóre z komentarzy, światowych mediów do wstępnych wyników wyborów na Ukrainie. O fotel prezydencki walczyli lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz i urzędująca premier Ukrainy Julia Tymoszenko.
Dużo miejsca niedzielnym wyborom poświęca włoska prasa.
To nie tylko koniec "pomarańczowej rewolucji", to jej krach - uważa... czytaj więcej »
      To połowiczne zwycięstwo w połowie kraju i przykład odwetu historii. Po upadku muru berlińskiego, a następnie Związku Radzieckiego to Zachód zawsze rozszerzał się na wschód. Teraz tymczasem pierwszy raz od upadku muru to Kreml odzyskuje przyjazne ziemie na zachodzie      
Corriere della Sera
Do przeliczenia pozostało już tylko nieco ponad 0,4 proc. głosów oddanych w... czytaj więcej »
      Po wygranej Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich na Ukrainie są szanse, by w tym kraju nastąpił okres politycznej stabilności i konsensusu w polityce gospodarczej      
Wall Street Journal
Nie policzono jeszcze wszystkich głosów, a Wiktor Janukowycz ogłosił się... czytaj więcej »
      Janukowycz przybrał bardziej cywilizowany wizerunek.
Wydaje się, że ten dawny chuligan stał się z czasem uczniem realpolitik. Jego tendencje prorosyjskie nie osłabły. Ale w trosce o schlebianie zachodnim kapitałom, deklaruje swoje nawrócenie na wartości demokratyczne i chęć zbliżenia do Unii Europejskiej      
Le Figaro
Wyborcza niedziela na Ukrainie minęła spokojnie. Obyło się bez większych... czytaj więcej »
      Zwycięstwo prorosyjskiego Wiktora Janukowycza to podzwonne dla pomarańczowej rewolucji z 2004 roku, która mocno ustawiła Ukrainę na prozachodnim kursie, ale w kraju nie zdołała wprowadzić istotnych zmian (na lepsze)      
Daily Telegraph
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko ostrzega: jeśli dojdzie do fałszowania... czytaj więcej »


Dziennik "Corriere della Sera", pisze, że Ukraina "rozszarpana przez historyczne podziały i wzajemne oskarżenia o oszustwa wyborcze" posłuchała "syren z Moskwy" wybierając na prezydenta Wiktora Janukowycza.

Według publicysty gazety wygrana Janukowycza w niedzielnej drugiej turze wyborów to "połowiczne zwycięstwo w połowie kraju" i przykład "odwetu historii". "Po upadku muru berlińskiego, a następnie Związku Radzieckiego to Zachód zawsze rozszerzał się na wschód. Teraz tymczasem pierwszy raz od upadku muru to Kreml odzyskuje przyjazne ziemie na zachodzie" - ocenia gazeta.

Sługa Putina

"Corriere della Sera" zwraca uwagę na zmianę, jaka zaszła od wyborów 2004 roku, których konsekwencją była pomarańczowa rewolucja. Jak zaznacza dziennik, Janukowycz nie jest już "zwykłym sługą (premiera Rosji Władimira) Putina".

"Prawdą jest też to, że w kampanii wyborczej obiecywał demokrację i międzynarodową równowagę kładąc nacisk na ukraiński interes w tym, by wejść do Europy" - przypomina włoski dziennik zwracając od razu uwagę na to, że horyzonty te mają jednak swoje ograniczenia.

Niepewność, napięcie, oczekiwanie

Inny włoski dziennik, "La Repubblica", zastanawia się, co zrobi przegrana tych wyborów Julia Tymoszenko oraz jej zwolennicy.

To, że w niedzielę Tymoszenko odmówiła uznania swojej porażki, gazeta nazywa wprost: to wezwanie do buntu. "La Repubblica" zaznacza jednak, że pomarańczowa rewolucja już się skończyła. I zauważa, że jeśli zwolennicy pani premier zdecydują się na wyborcze protesty i odwołania do Sądu Najwyższego, może dojść do długiego paraliżu kraju.

Koniec pomarańczowej rewolucji

Głosy o „końcu pomarańczowej rewolucji” nadeszły znad Sekwany. Francuska prasa, pisząc o zwycięstwie lidera Partii Regionów, zwraca uwagę, że Ukraina zamknęła ten rozdział w swojej historii. „Zwycięstwo tego kandydata cieszy ogromnie Rosję” – piszą francuscy publicyści.

Lewicowy dziennik "Liberation" podkreśla, że już po pierwszej turze głosowania z 17 stycznia kremlowski "duet Miedwiediew-Putin zacierał ręce". "Po klęsce Wiktora Juszczenki, przywódcy pomarańczowej rewolucji i lidera marzeń o prozachodniej Ukrainie, nadeszła godzina ponownych serdecznych stosunków między dwoma braterskimi państwami" - pisze gazeta.

Dziennik nazywa Janukowycza politykiem elastycznym. "Dowiódł już, że aby pozostać przy władzy, jest gotowy zmienić fundamenty swojego programu" - ocenia "Liberation".

Gazeta podkreśla, że w jego przypadku "nie ma mowy o odwrocie od państw Unii Europejskiej, które pozostają ważnym rynkiem dla jego sponsorów i biznesmenów Partii Regionów".

Będzie fronda

Konserwatywne "Le Figaro" zwraca uwagę na bardzo małą różnicę między kandydatami. Jak pisze, to "grozi frondą". Jeszcze przed liczeniem głosów sztab Tymoszenko ostrzegał przed fałszerstwami na korzyść Janukowycza. Jednak - dodaje "Le Figaro" - obecni na Ukrainie europejscy obserwatorzy wyborów z UE i OBWE nie zauważyli do tej pory żadnych nadużyć, mogących podważyć rezultat wyborów.

Według "Le Figaro", lider Partii Regionów, który jeszcze w 2004 roku miał wśród swoich przeciwników opinię "zbira Putina", z biegiem czasu, dzięki pomocy speców od public relations, przybrał "bardziej cywilizowany wizerunek".

"Wydaje się, że ten dawny chuligan stał się z czasem uczniem realpolitik" - komentuje gazeta. "Jego tendencje prorosyjskie nie osłabły. Ale w trosce o schlebianie zachodnim kapitałom, deklaruje swoje nawrócenie na wartości demokratyczne i chęć zbliżenia do Unii Europejskiej" - zaznacza "Le Figaro".

Lojalności plemienne

Mnóstwo komentarzy znalazło się w prasie brytyjskiej. "Zwycięstwo prorosyjskiego Wiktora Janukowycza to podzwonne dla pomarańczowej rewolucji z 2004 roku, która mocno ustawiła Ukrainę na prozachodnim kursie, ale w kraju nie zdołała wprowadzić istotnych zmian (na lepsze)" - pisze brytyjski "Daily Telegraph".

"Tradycyjny podział Ukrainy na wschodnią i zachodnią okazał się ważniejszy w niedzielnych wyborach prezydenckich od wszelkich moralnych względów" - ocenia z kolei brytyjski "Financial Times" i zwraca uwagę na wygraną "lojalności plemiennych".

O priorytetach Janukowycza pisze z kolei "Guradian". "Zarys priorytetów Janukowycza jest jasny. Poprawi on napięte stosunki z Kremlem, wykluczy członkostwo w NATO, ku uldze Rosji, i przedłuży Moskwie dzierżawę krymskich portów (wojennych) wygasającą w 2017 roku. Wierzy on też w europejską integrację i będzie zabiegał o dobre stosunki z USA" - ocenia gazeta.

"The Times" przewiduje, iż Tymoszenko nie ustąpi bez walki i nie wyklucza nowego konfliktu na szczytach władzy, mogącego się wyrazić w ulicznych konfrontacjach.

WSJ: szansa na stabilizację

O nowym ukraińskim prezydencie piszą też media za oceanem. "Po wygranej Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich na Ukrainie są szanse, by w tym kraju nastąpił okres politycznej stabilności i konsensusu w polityce gospodarczej" - to komentarz z "Wall Street Journal", który pisze o "politycznej transformacji" nowego przywódcy Ukrainy i jego Partii Regionów w ostatnich latach.

"Oligarchowie otaczający Janukowycza stali się przejrzyści gospodarczo. Wynajęli pierwszorzędnych menedżerów, rygorystycznie płacili podatki (...), widzą swą przyszłą koniunkturę jako integralnie związaną z ograniczeniem korupcji, rozwijaniem polityki wolnorynkowej (...) i ostatecznie, z integracją Ukrainy z bogatym rynkiem UE" - napisano w komentarzu.

Zdaniem "WSJ", członkowie Partii Regionów, w tym jej lider, "dostosowali się do demokratycznych zasad gry" i nauczyli się, że demokratyczna rotacja władzy nie oznacza końca świata" i "nie wystawia na ryzyko wielkich fortun".

kj//kdj
Dodaj do:
"Syreny z Moskwy" wskazały ukraińskiego prezydentahttp://www.tvn24.pl/12691,1642138,0,1,syreny-z-moskwy-wskazaly-ukrainskiego-prezydenta,wiadomosc.html
Powiadom znajomego
Podyskutuj (25)
10.02.2010 | ~zaciekawionykiedy Lech Kaczynski i Pis - antypolska sekta
na usluchach "sojuszniczego" panstwa, znikna z Polski ???

Pozostałe informacje

Przełom w programie atomowym Iranu? Załadują własne paliwo

21:49

WSZYSTKIEMU BĘDZIE PRZYGLĄDAŁ SIĘ AHMADINEŻAD

Przełom w programie atomowym Iranu? Załadują własne paliwo
W środę Iran dokona kolejnego postępu w swoim programie atomowym przez załadowanie wyprodukowanego w kraju paliwa jądrowego do...czytaj dalej »

"Witamy z zadowoleniem wzrost potęgi Chin"

21:46

OBAMA PRZYJĄŁ CHIŃSKIEGO "DELFINA"

"Witamy z zadowoleniem wzrost potęgi Chin"
Barack Obama spotkał się we wtorek w Białym Domu z wiceprezydentem Chin Xi Jinpingiem. Prezydent USA poruszył drażliwe dla...czytaj dalej »
 
21:31

ZA SPRZEDAŻ "OBŁĄKAŃCZEJ BRONI CHEMICZNEJ"

Anonymous uderzyli w producenta gazu i kajdanek

Anonymous uderzyli w producenta gazu i kajdanek

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali we wtorek, że włamali się do portalu amerykańskiej firmy Combined Systems Inc. z...czytaj dalej »
21:03

PREMIER JAKO ORĘDOWNIK WOLNOŚCI SŁOWA

Putin proponuje "rosyjski Hyde Park"

Putin proponuje "rosyjski Hyde Park"

Im bliżej wyborów, tym częściej z ust Władimira Putina padają słowa, które przez ostatnią dekadę trudno było od niego usłyszeć....czytaj dalej »
 
21:00

STREFA GAZY PRAWIE BEZ PRĄDU. SZPITALE ZAGROŻONE

Elektrownia stanęła, bo zabrakło paliwa z przemytu

Elektrownia stanęła, bo zabrakło paliwa z przemytu

Jedyna elektrownia w Strefie Gazy, zaspokajająca większość dziennego zapotrzebowania na prąd na tym obszarze, we wtorek przestała...czytaj dalej »
 

Ultrakonserwatysta idzie łeb w łeb z Romney'em

20:17

SANTORUM ZŁAPAŁ WIATR W ŻAGLE

Ultrakonserwatysta idzie łeb w łeb z Romney'em
Były gubernator Massachusetts Mitt Romney traci pozycję lidera w republikańskim wyścigu do nominacji prezydenckiej. Z najnowszych...czytaj dalej »
 
19:40

KOLEJNA ODSŁONA GŁOŚNEGO PROCESU

Oskarżyciele kontra Amanda Knox. Wnieśli apelację

Oskarżyciele kontra Amanda Knox. Wnieśli apelację

Włoscy oskarżyciele wnieśli we wtorek apelację przeciw zwolnieniu z więzienia Amandy Knox, którą w październiku 2011 r. sąd...czytaj dalej »
 
19:19

WALKA ŚWIEŻO UPIECZONEJ ŻONY ZAKOŃCZONA SUKCESEM

Nie było toalety, więc opuściła męża

Nie było toalety, więc opuściła męża

Mieszkająca w Indiach Anita Narre opuściła dom swojego męża dwa dni po ślubie z powodu... braku toalety w domu. Ostatecznie mąż...czytaj dalej »
 
19:03

KOLUMBIJSCY DUCHOWNI ZAPŁACILI ZABÓJCOM 8,5 TYS. EURO

Dwaj księża zlecili własne zabójstwo

Dwaj księża zlecili własne zabójstwo

Dwaj katoliccy księża w Kolumbii wynajęli płatnych zabójców, żeby ich uśmiercili. Dlaczego duchowni zdecydowali się na taki krok?...czytaj dalej »
 
18:46

ZAGRANICZNYM LEKARZOM TOWARZYSZYĆ BĘDĄ UKRAIŃCY

Tymoszenko uległa. Da się zbadać

Tymoszenko uległa. Da się zbadać

Odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zgodziła się we wtorek wieczorem, by przy badaniu...czytaj dalej »
 

MSZ wzywa ambasadora Izraela. Poszło o starożytną cysternę

18:28

IZRAELCZYCY ZNISZCZYLI OBIEKT ODNOWIONY ZA POLSKIE PIENIĄDZE

MSZ wzywa ambasadora Izraela. Poszło o starożytną cysternę
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner został we wtorek wezwany do MSZ w sprawie wyburzenia na Zachodnim Brzegu starożytnej...czytaj dalej »
 
18:02

"RODZINA NIEDŹWIEDZI WYSZŁA NA DROGĘ PŁAKAĆ PO PRZYWÓDCY"

Kimowie na koniach górują nad Phenianem

Kimowie na koniach górują nad Phenianem

W rocznicę urodzin poprzedniego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila w Phenianie odsłonięto jego nadnaturalnej wielkości konny...czytaj dalej »
 

Księżna pije w mieście Beatlesów

17:43

CATHERINE SPEŁNIA SWÓJ OBOWIĄZEK W LIVERPOOLU

Księżna pije w mieście Beatlesów
Catherine, księżna Cambridge odwiedziła we wtorek Liverpool, gdzie m.in. odwiedziła szpital dziecięcy i skosztowała...czytaj dalej »
 
17:29

ŁUKASZENKA ZE SŁUŻBĘ BEZPIECZEŃSTWA PODSUMOWAŁ 2011 R.

KGB wykryło 23 szpiegów

KGB wykryło 23 szpiegów

Białoruski Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) za najbardziej negatywne zjawisko ubiegłego roku uznał "ordynarne mieszanie...czytaj dalej »
 

Pragnął zobaczyć córeczkę przed śmiercią. Przyspieszyli poród

16:44

"PŁAKAŁ I PO PROSTU WYGLĄDAŁ NA BARDZO SMUTNEGO"

Pragnął zobaczyć córeczkę przed śmiercią. Przyspieszyli poród
Amerykańskie media żyją niezwykle wzruszającą historią pewnej rodziny z Teksasu. Lekarze spełnili życzenie umierającego...czytaj dalej »
 

"Tarcza antyrakietowa" Rosji stanie przy polskiej granicy

16:19

S-400 TRAFIĄ M.IN. DO OBWODU KALININGRADZKIEGO

"Tarcza antyrakietowa" Rosji stanie przy polskiej granicy
Rosja rozbudowuje swój system obrony przeciwrakietowej. W tym roku do służby trafić mają kolejne systemy obrony rakietowej S-400...czytaj dalej »
 
15:17

PIERWSZE WNIOSKI O UKARANIE FRANCUSKICH INTERNAUTÓW

Hadopi pognębi piratów. Kary za ściąganie z sieci

Hadopi pognębi piratów. Kary za ściąganie z sieci

Francuski urząd ds. ochrony praw autorskich w sieci skierował do prokuratury pierwsze wnioski o ukaranie internautów, którzy...czytaj dalej »
 
15:08

KOLEJNY KRAJ NA "NIE" DLA KONTROWERSYJNEGO PRAWA

Bułgaria "wstrzymuje swój udział" w ACTA

Bułgaria "wstrzymuje swój udział" w ACTA

Potwierdziły się medialne przecieki z poniedziałku. Bułgaria zawiesza ratyfikację umowy handlowej o zwalczaniu obrotu towarami...czytaj dalej »
 

Mieszka na lotnisku od 2 miesięcy. Śpi w kaplicy

14:54

POLICJA: NIE SPRAWIA KŁOPOTU, NIE USUNIEMY GO

Mieszka na lotnisku od 2 miesięcy. Śpi w kaplicy
Historia niczym z filmu "Terminal", tyle że naprawdę i na lotnisku w Göteborgu. Od dwóch miesięcy mieszka tam 27-letni obywatel...czytaj dalej »
 
14:48

RATUSZ PRACUJE NAD ZMIANĄ PRAWA

Prostytucja legalna za 2 lata? Priorytet praskich radnych

Prostytucja legalna za 2 lata? Priorytet praskich radnych

Władze czeskiej stolicy chcą, aby do 2014 roku prostytucja w Pradze była legalna. Nad projektem nowych przepisów prawnych, które...czytaj dalej »
 
 
Informacje dnia
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN3.1790-
EUR/PLN4.1762+0.0001%
CHF/PLN3.4577+0.0001%
EUR/USD1.3127+0.0001%
Notowania
mWIG402429.55-0.30%
WIG41423.5-0.38%
WIG202329.32-0.55%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Meteo
Kultura
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »