Szkło kontaktowe
Poszukiwacze
25.05| Posłowie poza stanowieniem prawa zajmują się... 

Zły czas
25.05| Minister Joanna Mucha roni dobrą minę do...... 

Komentarz muzyczny
25.05| Jak co piątek - muzyczne podsumownaie tygodnia... 

Bez hamulców
25.05| Jan Tomaszewski osamotniony, ale dumny. 

Dopadnięty
25.05| Grzegorz Schetyna zaniemógł. 

Kręci się
25.05| Trener Franciszek Smuda pod czujnym okiem... 

Nowe wideo
Pozytywna opinia ws. odwołania szefa NFZ
28.05 | Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie... 

Zderzenie trzech ciężarówek
28.05 | Dwie osoby trafiły do szpitala w wyniku... 

Tragiczne zderzenie auta z motocyklami
28.05 | Dwoje motocyklistów zginęło na miejscu, a... 

Analityk kadry: Nikogo się nie boimy
- Nikogo się nie boimy. Mamy szacunek do wszystkich... 

Polacy wracają z Austrii
28.05 | Z Grecją w białych koszulkach i czerwonych... 

Nagrody 65. Festiwalu w Cannes rozdane
28.05 | Tym razem jurorzy w Cannes nie mieli... 

Oddano 17 km autostrady A2
27.05 | Kolejny odcinek autostrady A2 przejezdny.... 

Fakty
Wszystko jasne
27.05 | Kadra bez tajemnic - na Euro jedzie 23 z 26 -... 

Zawieszony
27.05 | Poseł Jan Tomaszewski ukarany - na miesiąc... 

Kolej na szkolenia
27.05 | Znowu zderzenie pociągów, znowu było czerwone... 

Koniec rozejmu
27.05 | Gra pozorów skończona - rozejm w Syrii nie... 

Polska mobilizacja
27.05 | Polska mobilizacja w samym środku Anglii.... 

Szczyt oblężenia
27.05 | Wielkie oblężenie największej góry świata -... 

 
Tagi: emerytury, rząd, sejm, polityka
15:54, 23.02.2012 /TVN24, PAP

Bez reformy "nie wystarczy nawet na podłe przeżycie"

PREMIER O EMERYTURACH Z PARLAMENTARNĄ GRUPĄ KOBIET

TVN24
- Jeśli pozostawimy wiek emerytalny na tym poziomie, jaki jest dziś, a ludzie będą coraz dłużej żyli, to emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie - powiedział podczas spotkania z Parlamentarną Grupą Kobiet premier Donald Tusk, przekonując do zasadności podwyższenie wieku emerytalnego. - Musimy mieć odwagę to powiedzieć i podjąć decyzję, żeby nie skazać Polaków, a przede wszystkim kobiet na fikcyjne emerytury - podkreślił premier.
Premier przekonywał, że "dzisiejsze emerytury, który i tak są podławe będą się wydawały rajem" w porównaniu do tego, "co byśmy zgotowali ludziom, a szczególnie kobietom utrzymując wiek emerytalny na obecnym poziomie". - Jeśli nie zmienimy wieku emerytalnego to będzie przeżyciem na tydzień - zaznaczył Tusk.

Zdaniem szefa rządu "wysokość wieku emerytalnego nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na bezrobocie". - Gdyby prawdziwe było to myślenie, że wydłużenie wieku emerytalnego będzie zwiększało stopień bezrobocia, to możnaby powiedzieć, że jeśli wolno byłoby przejść na emeryturę po ukończeniu 18 roku życia, to w ogóle nie byłoby bezrobocia. Musimy pomyśleć o tych kobietach, które starzejąc się utracą miejsce pracy albo fizycznie nie wytrzymają z powodu stanu zdrowia. Musimy się zastanowić co zrobić z kobietą, która całe życie pracuje ciężko fizycznie - przekonywał Tusk.

Premier przekonywał, że wiek emerytalny nie wpływa na bezrobocie (TVN24)


Ważne spotkania

Wcześniej premier podkreślił, że konsultacje w sprawie projektu podwyższającego wiek emerytalny i zrównującego go dla kobiet i mężczyzn mają rozwiać obawy Polaków i doprowadzić ustawę do optymalnego kształtu. - Chcę powiedzieć, że mamy w pełni świadomość, jak dużo znaków zapytania Polacy, a szczególnie Polki, stawiają nad sensem tej zmiany, jaką rząd proponuje - przyznał Tusk.

Tusk: konsultacje mają rozwiać obawy przed zmianami emerytalnymi


Premier zaznaczył, że podobnych spotkań będzie więcej i rząd przykłada do nich dużą wagę. - Wszystkie te spotkania mają doprowadzić do optymalnego kształtu tej ustawy, ale równocześnie do rozwiania obaw tam, gdzie one nie do końca są uzasadnione, chociaż zrozumiałe - powiedział. Dodał, że spotkanie to będzie miało "bardzo głęboki sens, jeśli wszystkie strony tego spotkania będą mówiły niezwykle otwarcie i bez żadnej hipokryzji i bez żadnej urzędowej determinacji".

- Uważam, że jeżeli reformy emerytalnej nie załatwimy w ciągu trzech... czytaj więcej »
Bez wyjścia

Donald Tusk zaznaczył też, że rząd proponuje podniesienie wieku emerytalnego, bo z danych wynika, że nie ma alternatywy. - Nie chcę nikomu wmawiać - dlatego uważam, że ta debata musi być do bólu uczciwa - że celem tej ustawy jest zrobienie ludziom przyjemności - powiedział szef rządu.

Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że podniesienie wieku emerytalnego będzie budziło opór. - Nawet jeśli uda nam się przekonać do wielu naszych argumentów, nawet jeśli liczby są w tej sprawie bezwzględne, nawet jeśli ta demograficzna prawda jest bardzo brutalna (...), zdajemy sobie sprawę, że odpowiadamy na to brutalne i chyba bezdyskusyjne wyzwanie i że proponujemy decyzje, które nie mogą budzić entuzjazmu - oświadczył premier. Podkreślił, że rząd chce poznać podczas debaty te wątpliwości i pytania, które
Aż 85 proc. Polaków sprzeciwia się propozycji wydłużenia wieku emerytalnego... czytaj więcej »
ewentualnie pozwolą zmodyfikować projekt ustawy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego albo przygotować inne ustawy towarzyszące zmianom wieku emerytalnego.

- Wiemy o tym, że w wyobrażeniach milionów Polek i Polaków ta granica wieku aktywności zawodowej gdzieś tam była zakodowana, planujemy mniej czy bardziej precyzyjnie swoje życie na emeryturze, wiem, że my tą ustawą dość drastycznie wkraczamy w te prywatne plany, marzenia, o spokoju, o emeryturze, o wypoczynku - ocenił premier.

Żeby nie było katastrofy

- Jesteśmy gotowi podjąć to ryzyko, ja jestem w stanie je podjąć. Koalicja... czytaj więcej »
Do pomysłu rządowego ws. emerytur przekonywał też minister finansów. - Podczas minionej debaty o OFE wszyscy eksperci zgodnie mówili, że Polskę czeka katastrofa. I teraz, to co my chcemy zrobić to sprawić, żeby katastrofa demograficzna - trochę w cudzysłowie to mówię - była mniej katastrofalna - powiedział Jacek Rostowski.

Minister mówił też, że w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących będzie spadać. Natomiast liczba emerytów będzie się zwiększać. - Te fakty są nieubłagalne (...), przechodzimy z sytuacji, kiedy mamy ponad cztery osoby w wieku produkcyjnym na jednego emeryta w 2010 roku, do dwóch osób (pracujących na emeryta - red.) w 2040 roku. W kolejnych latach ta relacja się pogarsza - podkreślił Rostowski. Dodał, że w takiej sytuacji emerytury w relacji do zarobków osób pracujących muszą maleć.

Podkreślił, że projekt ustawy dot. podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia nie jest wynikiem obecnych potrzeb budżetu państwa. - W tym roku zlikwidujemy nadmierny deficyt, Komisja Europejska to potwierdziła. Jesteśmy pewni tego faktu, jeśli nie
Może to przejęzyczenie - tak Donald Tusk skomentował wypowiedź wicepremiera... czytaj więcej »
nastąpi jakiś zupełnie nieoczekiwany kataklizm (...) w kolejnych latach będziemy obniżać ten deficyt do poniżej 1 proc. w 2015 roku i dalej utrzymywać przeciętnie na tym poziomie przez kolejne pięć lat - powiedział.

Rostowski mówił też, że rząd PO-PSL lub jego następcy mogą obniżyć deficyt finansów publicznych bez podwyższania wieku emerytalnego. Jak wyjaśnił, rząd chce podnieść wiek emerytalny, dlatego że problem pojawi się w perspektywie lat dwudziestych i trzydziestych tego stulecia. Problem - tłumaczył - "odzwierciedlający w pewnym sensie katastrofę demograficzną, o której się mówi".

W konferencji "Praca do 67. życia - szansa, czy zagrożenie", zorganizowanej przez Parlamentarną Grupę Kobiet obok premiera Tuska udział wziął minister finansów Jacek Rostowski i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

mn/ ola/bgr/k

Wysokość wieku emerytalnego nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na bezrobocie. Gdyby prawdziwe było to myślenie, że wydłużenie wieku emerytalnego będzie zwiększało stopień bezrobocia, to można by powiedzieć, że jeśli wolno by przejść na emeryturę po ukończeniu 18 roku życia to w ogóle nie byłoby bezrobocia.

Musimy pomyśleć o tych kobietach, które starzejąc się utracą miejsce pracy albo fizycznie nie wytrzymają z powodu stanu zdrowia. Musimy się zastanowić co zrobić z kobietą, która całe życie pracuje ciężko fizycznie.
Dodaj do:
Bez reformy "nie wystarczy nawet na podłe przeżycie"http://www.tvn24.pl/12690,1735932,0,1,bez-reformy-pieniedzy-nie-wystarczy-nawet-na-podle-przezycie,wiadomosc.html
Powiadom znajomego
Podyskutuj (269)
25.02.2012 | ~konwaliaw 89 roku zmniejszono Polakom emeryturę i obecnie Państwo też tego chce.
67 lat- chodzi o to że wiele osób nie dożyje 67 lat. ...

Pozostałe informacje

Przemarsz Rosjan przez Warszawę. Tusk się nie boi

13:08

"KIBICE ROSYJSCY ZACHOWUJĄ SIĘ Z REGUŁY PASYWNIE"

Przemarsz Rosjan przez Warszawę. Tusk się nie boi
- Nie sądzę, aby rosyjscy kibice byli grupą stwarzającą jakieś szczególne zagrożenie - powiedział premier Donald Tusk, zapytany o...czytaj dalej »

Pozytywna opinia ws. odwołania szefa NFZ

12:22

TUSK: PRAWDOPODOBNIE BĘDĘ WNIOSEK RESPEKTOWAŁ

Pozytywna opinia ws. odwołania szefa NFZ
Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie odwołania...czytaj dalej »
 
11:59

NOWY NAPIS NA BRAMIE STOCZNI GDAŃSKIEJ

Solidarność przykryła Lenina

Solidarność przykryła Lenina

Nieznani sprawcy na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej powiesili duży czerwony napis "Solidarność". Nowy napis przysłonił...czytaj dalej »

Zderzenie trzech ciężarówek. Zakleszczony kierowca

11:58

ZABLOKOWANA JEST KRAJOWA "ÓSEMKA"

Zderzenie trzech ciężarówek. Zakleszczony kierowca
Dwie osoby trafiły do szpitala w wyniku zderzenia trzech samochodów ciężarowych, do którego doszło w miejscowości Jeżowo Stare na...czytaj dalej »
 
11:20

SPOTKALI SIĘ Z REŻYSERKĄ AGNIESZKĄ HOLLAND

Niewidomi posłuchali <br>"W ciemności"

Niewidomi posłuchali
"W ciemności"

Jako jedyne w regionie, Centrum Kultury Wrocław Zachód "pokazuje" filmy tym, którzy nie widzą. W niedzielę uczestnicy wyjątkowego...czytaj dalej »
 
11:18

Kontakt 24 - VOLKSWAGEN WJECHAŁ POD JADĄCY AUTOKAR

Pijani uderzyli w autobus

Pijani uderzyli w autobus

Na izbę wytrzeźwień trafili dwaj mężczyźni, którzy w niedzielny wieczór w Głogowie, jadąc volkswagenem, wymusili pierwszeństwo i...czytaj dalej »
 

Zmarł trzeci motocyklista. Kierowca osobówki zatrzymany

11:17

PO NIEDZIELNYM WYPADKU NA ZAKOPIANCE

Zmarł trzeci motocyklista. Kierowca osobówki zatrzymany
Dwoje motocyklistów zginęło na miejscu, a trzeci zmarł w szpitalu po niedzielnym wypadku w miejscowości Lubień (woj. małopolskie)...czytaj dalej »
 
10:20

POSZUKIWANIA CIAŁA MĘŻCZYZNY W WIŚLE

Ratował tonącą, <br>sam nie przeżył

Ratował tonącą,
sam nie przeżył

W Toruniu trwają poszukiwania ciała mężczyzny, który ratując tonącą kobietę sam się utopił. Do tragedii doszło w niedzielę przy...czytaj dalej »
 
10:04

PO KOLEJNYM WYPADKU, TYM RAZEM W OSTROWIE WLKP.

PiS chce komisji ws. bezpieczeństwa na kolei

PiS chce komisji ws. bezpieczeństwa na kolei

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział w poniedziałek, że Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego...czytaj dalej »
 

Kurski wybierał miss. A myślał, że jedzie do wyborców

08:55

POLITYK O URODZIE I PRZYCZYNACH KORKÓW W ŁOMIANKACH

Kurski wybierał miss. A myślał, że jedzie do wyborców
Rano miał być w studiu TVN24, ale tym razem, znany z brawurowej jazdy europoseł Jacek Kurski, utknął w korkach pod Warszawą. Nie...czytaj dalej »
 
08:31

TRÓJMIEJSKIE KOŚCIOŁY ROZSZERZAJĄ OFERTĘ EUCHARYSTII

W czasie Euro w Gdańsku - msze w obcych językach

W czasie Euro w Gdańsku - msze w obcych językach

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni w czasie Euro 2012 niedzielne msze św. odprawiane będą w językach krajów, których reprezentacja zagra...czytaj dalej »
 

Ferrari FF za 1,5 mln zł
poszło z dymem

08:24

Kontakt 24 - TO JUŻ TRZECI POŻAR TEGO MODELU OD PREMIERY

Ferrari FF za 1,5 mln zł<br> poszło z dymem
Na autostradzie A4 w pobliżu Krakowa zapaliło się ferrari FF. Mimo wysiłków kierowców oraz strażaków, spłonęła większa część tego...czytaj dalej »
 

Łatają głęboką wyrwę w jezdni. Towarowa sparaliżowana

07:21

Kontakt 24 - JEZDNIA ZARWAŁA SIĘ TUŻ PRZY BUDOWIE METRA

Łatają głęboką wyrwę w jezdni. Towarowa sparaliżowana
Olbrzymie kłopoty kierowców w okolicy ronda Daszyńskiego. W niedzielę tuż przy budowie metra zapadła się jezdnia. Choć drogowcy w...czytaj dalej »
 
07:03

PRZETARGI NA MOP-Y TRWAJĄ

Na A2 na razie nie zatankujesz

Na A2 na razie nie zatankujesz

Na autostradzie A2 będzie można zatankować najwcześniej we wrześniu 2013 roku. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad...czytaj dalej »
 

Chcą sprzedać "drugi dom"
gen. Andersa. Polonia protestuje

06:28

KAMIENICA NA RAZIE URATOWANA

Chcą sprzedać "drugi dom"<br> gen. Andersa. Polonia protestuje
Miejsce to stało się drugim domem gen. Władysława Andersa, przez lata spotykali się tu m.in. działacze Solidarności i polscy...czytaj dalej »
 
05:58

PREMIER SPOTKA SIĘ Z MARIO MONTIM

Tusk jedzie do Rzymu. Na szczyt i na mecz

Tusk jedzie do Rzymu. Na szczyt i na mecz

Premier Donald Tusk w poniedziałek po południu poleci do Rzymu. Spotka się z szefem włoskiego rządu Mario Montim i weźmie udział...czytaj dalej »
 

Kolejne 17 kilometrów A2 otwarte w obu kierunkach

27-05-2012

MOŻNA PRZEJECHAĆ Z GRODZISKA MAZ. DO PRUSZKOWA

Kolejne 17 kilometrów A2 otwarte w obu kierunkach
Otwarto kolejny odcinek autostrady A2. Po odcinku E przyszedł czas na odcinek D - jak dowiedziało się TVN24, trasa z Grodziska...czytaj dalej »
 
27-05-2012

OLECHOWSKI MINUSÓW EURO 2012 NIE WIDZI

"Co pewien czas trzeba lecieć na księżyc"

"Co pewien czas trzeba lecieć na księżyc"

- Cudzoziemcy od pewnego czasu dowiadują się, że Polska jest inna. Od około dwóch lat uważają, że Polska jest państwem sukcesu. A...czytaj dalej »
 
27-05-2012

Kontakt 24 - DYM ZANIEPOKOIŁ JADĄCYCH "SIEKIERKAMI"

Pożar przy ruchliwej trasie w stolicy

Pożar przy ruchliwej trasie w stolicy

Czarny dym zaniepokoił wieczorem kierowców przejeżdżających przez Trasą Siekierkowską w Warszawie. Ogniem objęta była jedna z...czytaj dalej »
 
27-05-2012

"JEST RYCERZEM WALCZĄCYM ZE SMOKIEM ZŁA"

Medal dla Wałęsowej.<br> Za odwagę

Medal dla Wałęsowej.
Za odwagę

"Za odwagę, z którą upomniała się o godność polskich kobiet - niedocenionych i marginalizowanych" - Danuta Wałęsowa otrzymała...czytaj dalej »
 
 
Informacje dnia
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN3.4483+0.0011%
EUR/PLN4.3340-
CHF/PLN3.6073+0.0001%
EUR/USD1.2574-
Notowania
mWIG402206.64-1.74%
WIG37127.7+0.72%
WIG202055.58+0.90%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Świat
czytaj więcej z kategorii: Świat »
Meteo
Kultura
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

FAKTY PO FAKTACH

„Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne...
czytaj dalej »

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »