Szkło kontaktowe
Poszukiwacze
25.05| Posłowie poza stanowieniem prawa zajmują się... 

Zły czas
25.05| Minister Joanna Mucha roni dobrą minę do...... 

Komentarz muzyczny
25.05| Jak co piątek - muzyczne podsumownaie tygodnia... 

Bez hamulców
25.05| Jan Tomaszewski osamotniony, ale dumny. 

Dopadnięty
25.05| Grzegorz Schetyna zaniemógł. 

Kręci się
25.05| Trener Franciszek Smuda pod czujnym okiem... 

Nowe wideo
Oddano 17 km autostrady A2
27.05 | Kolejny odcinek autostrady A2 przejezdny.... 

Wszystko jasne
27.05 | Kadra bez tajemnic - na Euro jedzie 23 z 26 -... 

Zawieszony
27.05 | Poseł Jan Tomaszewski ukarany - na miesiąc... 

Strejlau: Nie mamy lepszych
27.05 | - Nie pominął nikogo. Nie dysponujemy lepszymi... 

Kolej na szkolenia
27.05 | Znowu zderzenie pociągów, znowu było czerwone... 

Koniec rozejmu
27.05 | Gra pozorów skończona - rozejm w Syrii nie... 

Polska mobilizacja
27.05 | Polska mobilizacja w samym środku Anglii.... 

Fakty
Wszystko jasne
27.05 | Kadra bez tajemnic - na Euro jedzie 23 z 26 -... 

Zawieszony
27.05 | Poseł Jan Tomaszewski ukarany - na miesiąc... 

Kolej na szkolenia
27.05 | Znowu zderzenie pociągów, znowu było czerwone... 

Koniec rozejmu
27.05 | Gra pozorów skończona - rozejm w Syrii nie... 

Polska mobilizacja
27.05 | Polska mobilizacja w samym środku Anglii.... 

Szczyt oblężenia
27.05 | Wielkie oblężenie największej góry świata -... 

 
07:39, 14.02.2012 /TVN24

"Zachowali się niegodnie. Mimo to awansowali"

CZARNO NA BIAŁYM

TVN24
Polski wymiar sprawiedliwości nie zbiera pochlebnych opinii. Przewlekłe postępowania, błędy śledczych i zdumiewające orzeczenia sądów. Problemów jest wiele, ale główny to kadry: te nowe i te odziedziczone po PRL. Sędziowie i prokuratorzy, którzy zaczynali karierę przed 89 rokiem, nie przeszli żadnej weryfikacji. A wielu z nich mimo ciemnych kart w zawodowym życiorysie robiło i robi kariery dzisiaj.
Prokuratorzy i sędziowie to filar polskiego wymiaru sprawiedliwości. Swoją postawą moralną powinni dawać przykład tym, których oskarżają i sądzą w imieniu Rzeczpospolitej Polski. Czy tak rzeczywiście jest? - Czuję niesmak, kiedy ludzie, którzy w okresie PRL skazywali czy oskarżali działaczy opozycji z przyczyn politycznych pełnią dziś wysokie stanowiska - mówi Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.

Takich osób jest w polskim wymiarze sprawiedliwości kilkadziesiąt. - Ja mam czyste sumienie w tej chwili i zawsze je miałem - mówi jeden z prokuratorów prowadzących sprawy polityczne w okresie PRL-u, dziś nadal czynny zawodowo. Wypowiadając się na ten temat, nie chciał jednak pokazać twarzy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w polskim wymiarze sprawiedliwości doszło do przełomu. Naciski władzy na sędziów i prokuratorów stawały się silniejsze. - Po 13 grudnia (1981 r. - red.) wymiar sprawiedliwości posłużył do zastraszenia społeczeństwa - tłumaczy Majchrzak.
      Jeśli chodzi o środowisko prokuratorskie, to po 89 r. przeprowadzono weryfikację, ale była ona niezwykle płytka i doprowadziła do odejścia zaledwie kilkunastu najbardziej skompromitowanych prokuratorów. Jeśli chodzi o sędziów, nie było jakiejkolwiek weryfikacji      
Historyk Antoni Dudek


"Wyjątkowo płytka weryfikacja"

Po 89 roku - już w wolnej Polsce - Wymiar Sprawiedliwości stanął przed pytaniem: czy sędziowie i prokuratorzy skompromitowani swoją pracą w poprzednim systemie powinni dalej oskarżać i orzekać w III Rzeczpospolitej.

- Jeśli chodzi o środowisko prokuratorskie, to po 89 r. przeprowadzono weryfikację, ale była ona niezwykle płytka i doprowadziła do odejścia zaledwie kilkunastu najbardziej skompromitowanych prokuratorów - mówi Antoni Dudek, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. - Jeśli chodzi o sędziów, nie było jakiejkolwiek weryfikacji - dodał.

Adam Strzembosz, prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998 przyznaje, że jest wielu sędziów, którzy zachowali się niegodnie, a mimo to awansowali. - Dla mnie takim przypadkiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - zaznacza Strzembosz.

Chodzi o sędziego Andrzeja Kryże, który w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości był wiceministrem sprawiedliwości. W marcu 1980 r. skazał na karę aresztu Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Czumę za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i za zorganizowanie obchodów Święta Niepodległości.
Choć od krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek - w której od... czytaj więcej »


- Kryże, najwyraźniej na polecenie PRL-owskich władz zgwałcił prawo na czele, którego powinien stać. Dał mi trzy miesiące. Z powodów niezrozumiałej dla mnie nienawiści czy złości, nie zgodził się, aby moja żona i dzieci odwiedzili mnie w więzieniu, nie zgodził się na to, aby dać mi lekarstwa - wspomina Andrzej Czuma, działacz opozycji w okresie PRL.

Jarosław Kaczyński u którego Kryże był wiceministrem, dziś wysuwa oskarżenia pod adresem innego prawnika, który karierę zaczynał w PRL-u. Chodzi o nowego Naczelnego Prokuratora Wojskowego Jerzego Artymiuka.

Trafił do prokuratury w 1988 r. : "Prowadził wówczas postępowania przygotowawcze w sprawach o typowe przestępstwa pospolite jak kradzież, rozbój, gwałt (...) Żadna z tych spraw nie miała charakteru politycznego" - odpowiada NPW pytana o przeszłość Artymiuka.

"Brygady Tygrysa"

      Wówczas wydawało mi się, że realizowałem prawo, miałem inne spojrzenie      
Andrzej Kaucz, prokurator prowadzący sprawy polityczne w okresie PRL-u, dziś nadal czynny zawodowo
Do najbardziej rażących przypadków działań prokuratorów usłużnych wobec władzy dochodziło zdecydowanie kilka lat wcześniej. Opozycjoniści zatrzymywani przez milicję z aresztu trafiali przed oblicze prokuratorów. We Wrocławiu wszystkie takie przypadki trafiały do tzw. "Brygady Tygrysa" - młodej grupy prokuratorów specjalizującej się w sprawach politycznych.

- Wówczas wydawało mi się, że realizowałem prawo, miałem inne spojrzenie - mówi Andrzej Kaucz, prokurator prowadzący sprawy polityczne w okresie PRL-u, dziś nadal czynny zawodowo.

Andrzej Kaucz prowadził miedzy innymi sprawy przeciwko Władysławowi Frasyniukowi i Barbarze Labudzie oraz pracownikom Pafawagu. Mimo to w 2001 r. - w czasach rządów SLD - krótko był zastępcą Prokuratora Generalnego.

Zgodnie z ustawą sędziowie i prokuratorzy urodzeniu przed 1 lipca 1972 roku podlegają lustracji. Ale w ramach postępowania sprawdzano wyłącznie czy współpracowali z tajnymi służbami bezpieczeństwa PRL. Ocenę ich merytorycznej służbowej działalności pozostawiono historykom.

mac//mat/k
Dodaj do:
"Zachowali się niegodnie. Mimo to awansowali"http://www.tvn24.pl/12690,1734789,,,zachowali-sie-niegodnie-mimo-to-awansowali,wiadomosc.html
Powiadom znajomego

Pozostałe informacje

Kolejny odcinek A2 otwarty w obu kierunkach

27-05-2012

MOŻNA PRZEJECHAĆ Z GRODZISKA MAZ. DO PRUSZKOWA

Kolejny odcinek A2 otwarty w obu kierunkach
Otwarto kolejny odcinek autostrady A2. Po odcinku E przyszedł czas na odcinek D - jak dowiedziało się TVN24, trasa z Grodziska...czytaj dalej »
27-05-2012

OLECHOWSKI MINUSÓW EURO 2012 NIE WIDZI

"Co pewien czas trzeba lecieć na księżyc"

"Co pewien czas trzeba lecieć na księżyc"

- Cudzoziemcy od pewnego czasu dowiadują się, że Polska jest inna. Od około dwóch lat uważają, że Polska jest państwem sukcesu. A...czytaj dalej »
 
27-05-2012

Kontakt 24 - DYM ZANIEPOKOIŁ JADĄCYCH "SIEKIERKAMI"

Pożar przy ruchliwej trasie w stolicy

Pożar przy ruchliwej trasie w stolicy

Czarny dym zaniepokoił wieczorem kierowców przejeżdżających przez Trasą Siekierkowską w Warszawie. Ogniem objęta była jedna z...czytaj dalej »
27-05-2012

"JEST RYCERZEM WALCZĄCYM ZE SMOKIEM ZŁA"

Medal dla Wałęsowej.<br> Za odwagę

Medal dla Wałęsowej.
Za odwagę

"Za odwagę, z którą upomniała się o godność polskich kobiet - niedocenionych i marginalizowanych" - Danuta Wałęsowa otrzymała...czytaj dalej »
 

Zderzenie auta z 5 motocyklami. Dwie ofiary, ranna ciężarna

27-05-2012

KIEROWCA POLO POMYLIŁ KIERUNKI. W SUMIE 6 RANNYCH

Zderzenie auta z 5 motocyklami. Dwie ofiary, ranna ciężarna
Mężczyzna i kobieta, obywatele Węgier, zginęli w wyniku zderzenia Volkswagena Polo z grupą motocyklistów w miejscowości Lubień...czytaj dalej »
 

Jezdnia się zapadła.
Piana wypłukała ziemię

27-05-2012

Kontakt 24 - W PONIEDZIAŁEK ODTWORZĄ FRAGMENT JEZDNI

Jezdnia się zapadła. <br>Piana wypłukała ziemię
Na rondzie Daszyńskiego, tuż przy płocie budowy metra, zapadła się jezdnia. Ulica Towarowa jest nieprzejezdna. Utrudnienia...czytaj dalej »
 

Pięta: Karanie za krytykę gejów jest absurdem

27-05-2012

POSEŁ PIS TŁUMACZY SIĘ Z "GEJOWSKIEGO FASZYZMU" W SEJMIE

Pięta: Karanie za krytykę gejów jest absurdem
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi poseł PiS tłumaczy się ze swojego piątkowego wystąpienia w Sejmie. Podczas debaty dotyczącej...czytaj dalej »
 
27-05-2012

PIS PODAJE POWODY ZAWIESZENIA: ODMAWIAŁ DOPINGU

"Chcę zobaczyć, jak Tomaszewski będzie wyglądał zawieszony"

"Chcę zobaczyć, jak Tomaszewski będzie wyglądał zawieszony"

Rzecznik dyscyplinarny KP PiS Marek Suski przyznaje, że propozycja rodzaju kary dla Jana Tomaszewskiego wyszła od niego. Poseł i...czytaj dalej »
 

Kilkaset godzin tunningu
i mogą się pochwalić

27-05-2012

VII EDYCJA TRUCK AND BUS SHOW 2012 W BYDGOSZCZY

Kilkaset godzin tunningu <br>i mogą się pochwalić
VII zlot "Truck and Bus Show 2012" w Bydgoszczy to okazja, by zobaczyć przerobione, przemalowane i stuningowane auta ciężarowe....czytaj dalej »
 

Po zderzeniu pociągów minister rozważa monitoring

27-05-2012

OSTRÓW WLKP.: TOWAROWY WJECHAŁ W OSOBOWY

Po zderzeniu pociągów minister rozważa monitoring
Kolejarze ustalają przyczyny porannego wypadku na stacji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na jednym z peronów zderzyły się dwa...czytaj dalej »
 

Dokąd Polacy pojadą na urlop? Tam, gdzie dobra kawa

27-05-2012

tvnmeteo.pl - DANE INSTYTUTU TURYSTYKI

Dokąd Polacy pojadą na urlop? Tam, gdzie dobra kawa
Przed nami lato i czas decyzji - dokąd pojechać na urlop. TVN24 sprawdziła, gdzie najchętniej Polacy spędzają zagraniczne...czytaj dalej »
 

Tomaszewski przeprasza, ale zdania nie zmienia

27-05-2012

POSEŁ ZAWIESZONY W PRAWACH CZŁONKA PIS

Tomaszewski przeprasza, ale zdania nie zmienia
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Tomaszewski został na miesiąc zawieszony w prawach członka klubu tej partii i ukarany naganą -...czytaj dalej »
 
27-05-2012

W "KAWIE NA ŁAWĘ" O MINISTER MUSZE I ROSJANACH W BRISTOLU

"Zobaczycie, że 10 czerwca Rosjanie wyjdą ze zniczami"

"Zobaczycie, że 10 czerwca Rosjanie wyjdą ze zniczami"

- To jest ministra kompromitacja - skomentował w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS pracę Joanny Muchy jako minister sportu...czytaj dalej »
 

Pożar w zabytkowej tkalni

27-05-2012

Kontakt 24 - BUDYNEK BYŁ OPUSZCZONY

Pożar w zabytkowej tkalni
21 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem, jaki wybuchł w sobotę wieczorem na terenie dawnej fabryki Uniontexu w Łodzi....czytaj dalej »
 
 
Informacje dnia
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN3.4605+0.0017%
EUR/PLN4.3507+0.0002%
CHF/PLN3.6188+0.0003%
EUR/USD1.2564-
Notowania
mWIG402245.61-0.29%
WIG36860.7+0.02%
WIG202037.18+0.07%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Meteo
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

FAKTY PO FAKTACH

„Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne...
czytaj dalej »

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »