Szkło kontaktowe
Komentarz muzyczny
10.02| Jak co piątek - muzyczne podsumowanie tygodnia... 

Wejście
10.02| Antoni Macierewicz formalnie ma wstąpić do PiS. 

Ponumerowani
10.02| Jan Dziedziczak i ploteczki z wielkiego świata. 

Serce i rozum
10.02| Tadeusz Cymański apeluje o rozsądek w sprawach... 

Niepewność
10.02| Premier Donald Tusk w roli idealisty... 

Rzeźnia
10.02| Janusz Palikot komentuje ostatnie skoki... 

Nowe wideo
Dzień otwarty w Sejmie i Senacie
12.02| Z okazji 93 rocznicy pierwszego posiedzenia... 

Nowa, sportowa pasja Tuska
12.02|W zdrowym ciele, zdrowy duch. Nikomu jeszcze nie... 

Biedroń: Zostałem opluty przez kibiców
12.02| Zostałem osaczony przez kibiców, zaczęli mnie... 

Kościół apeluje do wiernych po sprawie Magdy
12.02 | - Bardzo źle by się stało, gdybyśmy z powodu... 

Whitney Houston mówiła o sobie, że nie jest divą, ale po prostu Whitney
12.2.| Jestem bardzo ostrożna w mówieniu o sobie -... 

Whitney Houston nie żyje
12.02 W wieku 48 lat, odeszła amerykańska piosenkarka... 

Fakty
"Nie" dla reformy
11.02 | Polacy nie chcą pracować dłużej, a wiek... 

Protest kibiców
11.02 | Fani krakowskiej Wisły odwołali przyjazd do... 

Sprzeciw obywatelski
11.02 | Przed Pałacem Prezydenckim i przed urzędami... 

Tragiczna noc
11.02 | To była najtragiczniejsza noc tej zimy. Osiem... 

Chaos na mostku
11.02 | Totalny chaos na mostku kapitańskim i kompletny... 

Tylko dla panów
11.02 | Nie słychać ich, ani nie widać, ale są... 

 
17:07, 05.02.2010 /tvn24.pl

Premier zmiękł. Rejestru stron (na razie) nie będzie

INTERNAUCI PRZEKONALI SZEFA RZĄDU

TVN24, PAP
Ustawa hazardowa będzie dalej uchwalana, ale bez Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. - Chcę wyjąć z tej ustawy to, co wydawało nam się jednym z dobrych instrumentów, a wam wydaje się groźne z punktu widzenia wolności obywatelskich - zapowiedział premier na spotkaniu z internautami.
- Ustawa hazardowa powinna możliwie szybko przejść. To spotkanie, które jest puentą pierwszego etapu, nie wszystko mi wyjaśniło, nie ze wszystkim się zgadzam. Ale zakomunikować mogę jedno: chcę wyjąć z tej ustawy to, co wydawało nam się jednym z dobrych instrumentów, a wam wydaje się groźne z punktu widzenia wolności obywatelskich - obiecał premier. Zaznaczył, że nie został do końca przekonany, ale przyznał, iż konsultacje w tej sprawie były za krótkie i twórcy ustawy mogli nie przewidzieć wszystkich skutków społecznych dotyczących "praw i wolności internautów, nie hazardzistów".
      Chcę wyjąć z tej ustawy to, co wydawało nam się jednym z dobrych instrumentów, a wam wydaje się groźne z punktu widzenia wolności obywatelskich      
Premier Donald Tusk


- Ustępuję sensownym argumentom, ale tym, które mówią o konieczności dopracowania ustawy - podsumował. Na bezpośrednie pytanie Jarosława Lipszyca, czy oznacza to, że Rejestr idzie do kosza, odparł: – Czy pan chce mnie upokorzyć? Bo ja jestem odpowiedzialny za to, że te przepisy się tam znalazły. Wracamy do pracy nad projektem, żeby usunąć przepisy kontrowersyjne. Do Sejmu idzie ustawa bez tych zapisów, a czy Rejestr zniknie, będzie to zależało od konsultacji społecznych. I tak mam wyrzuty sumienia wobec moich współpracowników - dodał.

"Nie jesteśmy Chinami"

Pojawiły się też zapowiedzi dalszej współpracy - premier zaprosił internautów do konsultacji w terminie "dni, a nie tygodni". - Mogę się zobowiązać, że wstrzymamy prace nad projektami, które prowadzimy, żeby wysłuchać państwa opinii. Co nie znaczy jednak, że ze wszystkimi będziemy się zgadzać - dodał szef doradców Tuska Michał Boni. Zapewnił, że uwagi zgłaszane przez internautów traktuje jako zobowiązanie, by szerzej konsultować projekty, dlatego rozwiązaniem mogłoby być stworzenie listy problemów, które budzą niepokój internautów i wspólna praca nad nimi.
Tusk: ustawa jest specyficzna


- Ale zachowajmy proporcje! Nie jesteśmy Koreą Północną i Chinami. Nie ma intencji zagrożenia wolności w internecie – mogą być słabości komunikacyjne czy błędy interpretacyjne - przekonywał.

Premier: przekonajcie mnie

Spotkanie szefa rządu i przedstawicieli internautów oraz organizacji zajmujących się telekomunikacją i internetem rozpoczęło się o godz. 14 i miało potrwać dwie godziny, ale przeciągnęło się do ponad trzech. Premier zaczął od zapewnienia, że traktuje spotkanie oraz zastrzeżenia internautów poważnie. - Z wielu uwag, które do mnie dotarły od środowisk zainteresowanych, kilka zrobiło na mnie wrażenie, także te dotyczące tzw. konsultacji społecznych. Szczególnie przygnębiające, ze macie uczucie, ze tzw. konsultacje były fikcyjne – rozpoczął premier.
Debata premiera z internautami, którzy nie godzą się m.in. na plany... czytaj więcej »


Według szefa rządu ustawa hazardowa, w nowelizacji której znalazły się kontrowersyjne zapisy, była „specyficzna”. - Myśmy z pewną rezerwą podchodzili do konsultacji społecznych. Spodziewaliśmy się, że będą reagowały rożne środowiska i interesy, bo ta ustawa może godzić w ich interesy – wyjaśnił i zapewnił, że jeszcze nie jest za późno na zamiany w projekcie ustawy.

- Ja to spotkanie będę traktował bardzo serio, uczciwie powiem, które uwagi mnie nie przekonują. Część uwag uważam za bezzasadne, część za bardzo istotne. To spotkanie przyniesie bardzo konkretny efekt: jeśli mnie przekonacie, to efektem mogą być zmiany w projekcie ustawy – obiecał.
      Zachowajmy proporcje! Nie jesteśmy Koreą Północną i Chinami. Nie ma intencji zagrożenia wolności w internecie – mogą być słabości komunikacyjne czy błędy interpretacyjne      
Michał Boni


"Ten przepis to zabawa w chowanego"

Przekonywanie rozpoczęła Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. - Wiemy, że w internecie istnieją zagrożenia. Nie sprzeciwiamy się próbom znalezienia rozwiązań do walki z przestępczością w sieci. Ale nie może to godzić w fundamenty demokratycznego państwa prawa – stwierdziła.

I dodała: - Nie chodzi tylko o Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych. Pojawia się wiele propozycji, które budzą podobne zastrzeżenie, jak powracający temat odcinania od internetu za naruszanie prawa autorskiego. Zmiany są proponowane na marginesie innych, bez konsultacji społecznych. Ten stan rzeczy musi ulec zmianie – postulowała.
Czy Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych wprowadza cenzurę? Czy jest... czytaj więcej »


Zdaniem Jakuba Śpiewaka z Kidprotect rejestr nie tylko nieskutecznie walczy z pedofilią, ale i fałszywie uspokaja czujność: - Mam obawy, ze ten przepis to zabawa w chowanego. Zamykam oczka i mnie nie ma. Od tego, że zablokujemy dostęp do tych stron, one nie znikną, a osoby, które krzywdzą dzieci i umieszczają te filmy, nie trafią do więzienia - przypomniał.

Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska zaproponował długofalową współpracę, której początkiem będzie zarzucenie, nie zmiana projektu ustawy. - Rejestr wydaje nam się czubkiem góry lodowej. Internet i narzędzia telekomunikacyjne mogą być też narzędziem totalitarnej kontroli – przypomniał.

"Czy premier korzysta z internetu?"

Internauci śledzący debatę na portalach społecznościowych na bieżąco komentują słowa premiera. Kilka komentarzy („wycinając wulgaryzmy”) zacytowali organizatorzy. Według internautów, ustawa jest próbą wprowadzenia cenzury, do tego nieskuteczną, bo blokadę w postaci rejestru łatwo będzie można obejść. Pytali też szefa rządu, czy korzysta z Internetu.
      Mam obawy, ze ten przepis to zabawa w chowanego. Zamykam oczka i mnie nie ma. Od tego, że zablokujemy dostęp do tych stron, one nie znikną, a osoby, które krzywdzą dzieci i umieszczają te filmy, nie trafią do więzienia      
Jakub Śpiewak


– To obraźliwe pytanie. To tak, jakby mnie zapytali, czy korzystam z telefonu lub czy potrafię włączyć telewizor – odciął się szef rządu. I kontratakował: - W waszej argumentacji widzę konflikt wewnętrzny. Jeśli internauci obawiają się, że ta ustawa będzie nieskuteczna, a jednocześnie wprowadza cenzurę, to jest to wewnętrznie sprzeczne. Jeśli zła, a nieskuteczna, to skąd ten lęk? – pytał. Tusk zaapelował też o wspólne znalezienie „skutecznych narzędzi, które wyeliminują przestępstwa”.

Internauci pytali też, ile będzie kosztowała taka struktura, ile osób będzie zatrudnionych przy blokowaniu. Według nich, rejestr wywoła wręcz odwrotne reakcje – ludzie specjalnie będą szukać takich treści, a branża hazardowa po prostu ucieknie za granicę. Przedsiębiorcy obawiają się, jak to wpłynie na rozwój e-handlu.
"Rząd chce cenzurować internet", „Orwell tego nie przewidział”,... czytaj więcej »


Piotr Waglowski pytał z kolei o konsultacje społeczne, których - jak przyznał premier - może było za mało. - Jeśli dobrze rozumiem, aby ustrzec ustawę przed działalnością lobbingową, wprowadzono szybki tryb jej uchwalenia i brak konsultacji społecznych. W moim odczuciu transparentność tworzenia prawa to ten element, który przed lobbingiem może bardziej skutecznie chronić - argumentował.

"Dla nas internet to część życia"

A bloger Marcin Osman, zauważył: - Dla nas Internet to integralna cześć życia. A ustawy tworzą osoby, które nie są przesiąknięte Internetem, dla osób, które tym żyją. Czym jest dla pana, panie premierze, Internet? – zapytał.

Tusk odparł, że jego doświadczenie jest mniejsze, ale „nie jest pewien, czy ustawy dotyczące internetu byłyby lepsze, gdyby pisały to osoby tak w to zaangażowane”. - Gdybyśmy tylko maniakom motoryzacji dali do pisania ustawy drogowe, nasze życie zamieniłoby się w koszmar – przekonywał.

Zapewniał też, że internauci mają zbyt czarny obraz proponowanej regulacji.
      Nie chodzi tylko o Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych. Pojawia się wiele propozycji, które budzą podobne zastrzeżenie, jak powracający temat odcinania od internetu za naruszanie prawa autorskiego. Zmiany są proponowane na marginesie innych, bez konsultacji społecznych. Ten stan rzeczy musi ulec zmianie      
Katarzyna Szymielewicz
- Żaden rząd nie będzie decydował o tym, co wolno, a czego nie wolno w Internecie. Ta ustawa bardzo precyzyjnie mówi, że jeśli instytucje do tego powołane zaobserwują działalność przestępczą, dość ograniczoną: do nielegalnego hazardu, oszustw finansowych i pedofilii, to idą z tym do sądu i sąd decyduje. A rejestr ma ułatwić usuwanie przestępczej aktywności - przekonywał dodając, że "jeśli obawiamy się w przyszłości władzy totalitarnej, to jeśli ona przyjdzie, to i tak to zrobi".

Zaproponował też, żeby internauci precyzyjnie się wypowiedzieli, czego chcą od rządu: żeby blokowanie treści przestępczych było skuteczniejsze, czy żeby zniknęło w ogóle. - Ja nie zgadzam się na filozofię: złą ustawę wymyślili, jest nieskuteczna, to nie musimy nic robić, żeby ograniczyć przestępczość w sieci. To jednak mój obowiązek, bo niezależnie, gdzie się przestępczość pojawia, musimy działać. Nie ma to znaczenia, że to akurat Internet - przekonywał.

Lipszyc uważa, że blokowanie treści, czyli Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, jest niedopuszczalne. - Zróbmy to tak jak trzeba: najpierw zapytajmy użytkowników, co sądzą o projekcie, a potem go wdrażajmy. Wtedy będzie pewność, że zadziała - apelował.

Internauci protestują

Zaproszenie internautów do rozmowy to odpowiedź władz na ich protest przeciw nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, zgłaszane konsekwentnie od 19 stycznia, czyli od przyjęcia przez rząd projektu.

Zastrzeżenia internautów budzi zwłaszcza obecny w projekcie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, który, zdaniem jego przeciwników, stanowi furtkę do wprowadzenia cenzury, ogranicza prawa obywatelskie, wreszcie jest praktycznie niemożliwy do skutecznego stosowania.

kaw/iga


Dodaj do:
Premier zmiękł. Rejestru stron (na razie) nie będziehttp://www.tvn24.pl/12690,1641815,0,1,premier-zmiekl-rejestru-stron-na-razie-nie-bedzie,wiadomosc.html
Powiadom znajomego
Podyskutuj (227)
01.03.2010 | ~KserkNie zmiękł i realizuje dalej dyrektywy Bilderberg oraz NWO
gdyby poszedł na wojnę z internautami wszystko by stracił, ...

Pozostałe informacje
17:09

Kontakt 24 - CHCIAŁ PRZETESTOWAĆ NOWY SAMOCHÓD

Jeździł po plaży, zaparkował w Bałtyku

Jeździł po plaży, zaparkował w Bałtyku

Jeżdżenie autem po plaży może być bardzo ryzykowne. Przekonał się o tym kierowca czerwonego Volvo, który w niedzielę po południu...czytaj dalej »
16:53

tvnmeteo.pl - ROŚNIE TEŻ LICZBA OFIAR ZATRUĆ CZADEM I POŻARÓW

Mróz zabił już prawie 100 osób

Mróz zabił już prawie 100 osób

Tragiczny bilans ostatniej doby to sześć ofiar wychłodzenia - poinformowała rzecznika MSW Małgorzata Woźniak. czytaj dalej »
 
16:16

TRWA REFERENDUM WS. BUDOWY ELEKTROWNI

Gąski vs atom. Frekwencja ponad 50 proc.

Gąski vs atom. Frekwencja ponad 50 proc.

Niemal wszystkie domy we wsi Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) są dziś oplakatowane hasłami "Stop atom". Mieszkańcy nie...czytaj dalej »
16:04

CZTEREM MĘŻCZYZNOM GROZI 10 LAT WIĘZIENIA

Namierzyli złodziei po odcisku buta

Namierzyli złodziei po odcisku buta

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi czterem mężczyznom, których zatrzymali mrągowscy policjanci. Trzej mieszkańcy gminy...czytaj dalej »
 
15:57

USA WDZIĘCZNE ZA REPREZENTOWANIE ICH W SYRII

Sikorski na linii z Clinton. Dziękowała Polsce

Sikorski na linii z Clinton. Dziękowała Polsce

- Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton podczas rozmowy telefonicznej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim...czytaj dalej »
 

Pierwszy polski satelita. Cel? Samozniszczenie

15:31

tvnmeteo.pl - SPRAWDZI, JAK OCZYŚCIĆ ORBITĘ ZE ŚMIECI

Pierwszy polski satelita. Cel? Samozniszczenie
W poniedziałek w kosmos ruszy pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas...czytaj dalej »
 
15:25

DZIEŃ OTWARTY W POLSKIM PARLAMENCIE

Sejm otwarty. Tłumy gości

Sejm otwarty. Tłumy gości

Z okazji 93. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego i uchwalenia Małej Konstytucji, wszyscy chętni mają okazję w...czytaj dalej »
 
14:10

POLITYCY O NOWEJ PASJI PREMIERA

Tusk z boiska na kort. "Jest lepszym piłkarzem niż tenisistą"

Tusk z boiska na kort. "Jest lepszym piłkarzem niż tenisistą"

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Nikomu jeszcze nie zaszkodziła godzina, czy dwie gry w tenisa - tak w programie "Kawa na ławę"...czytaj dalej »
 
12:56

BO ZATRUDNIAJĄ ZBYT MAŁO NIEPEŁNOSPRAWNYCH

KPRM zapłaci niemałą karę. Kancelaria prezydenta już uiściła

KPRM zapłaci niemałą karę. Kancelaria prezydenta już uiściła

W tegorocznym budżecie kancelarii premiera figuruje kwota 450 tys. złotych "karnej" składki, jaką KPRM musi wpłacić do PFRON, bo...czytaj dalej »
 

Biedroń: Zostałem opluty przez kibiców. Sprawę wyjaśnia policja

12:25

"PROSIŁEM O REAKCJĘ, FUNKCJONARIUSZE STALI Z BOKU"

Biedroń: Zostałem opluty przez kibiców. Sprawę wyjaśnia policja
Zostałem osaczony przez kibiców, zaczęli mnie wyzywać i opluwać - opowiadał w programie "Kawa na ławę" poseł Ruchu Palikota....czytaj dalej »
 
11:00

9 OFIAR POŻARÓW, 26 RANNYCH

"Najtragiczniejsza noc w tym roku"

"Najtragiczniejsza noc w tym roku"

Aż dziewięć osób zginęło, a 26 zostało rannych w pożarach, do których doszło w sobotę w całym kraju. - Miniona doba była pod...czytaj dalej »
 

"Po sprawie Magdy nie zamykajmy się na pomoc"

10:37

APEL ODCZYTYWANY DZIŚ W KOŚCIOŁACH

"Po sprawie Magdy nie zamykajmy się na pomoc"
- Bardzo źle by się stało, gdybyśmy z powodu tego złego doświadczenia w przyszłości nie reagowali na prośbę o pomoc, np. w...czytaj dalej »
 

"W pracy pod ziemią mróz nie przeszkadza"

10:20

tvnwarszawa.pl - BUDOWA II LINII

"W pracy pod ziemią mróz nie przeszkadza"
Mimo siarczystego mrozu praca przy budowie II linii metra wre. Najbardziej widać to na Rondzie Daszyńskiego. - Niebawem wylewamy...czytaj dalej »
 

"Wiedziała, że wystąpi, może nie wytrzymała napięcia"

09:50

DZIENNIKARZE MUZYCZNI O ŚMIERCI WHITNEY HOUSTON

"Wiedziała, że wystąpi, może nie wytrzymała napięcia"
Whitney Houston wiedząc, że wystąpi wśród wszystkich wielkich na imprezie poprzedzającej rozdanie nagród Grammy, może nie...czytaj dalej »
 
08:11

Kontakt 24 - KIEROWCA CHCIAŁ UNIKNĄĆ KOLIZJI

Wypadek nocnego autobusu. Uszkodzone auta

Wypadek nocnego autobusu. Uszkodzone auta

Uszkodzony autobus i kilka zaparkowanych aut - to bilans kolizji, do której doszło w Lublinie minionej nocy. Kierowca miejskiego...czytaj dalej »
 

Kolejna fala protestów przeciw ACTA. Ale uczestników mniej

11-02-2012

"NIE DLA ACTA" W WIELU POLSKICH MIASTACH

Kolejna fala protestów przeciw ACTA. Ale uczestników mniej
Przez polskie miasta w sobotę przetoczyła się kolejna fala protestów przeciw umowie ACTA. Marsze i wiece odbyły się m.in. na...czytaj dalej »
 

"Za kilka lat rząd PO wydłuży nam pracę do 100 lat"

11-02-2012

PO: EMERYTURY ALBO PÓŹNIEJSZE, ALBO NIŻSZE

"Za kilka lat rząd PO wydłuży nam pracę do 100 lat"
- Reforma systemu emerytalnego jest spóźniona. Nie możemy dłużej zwlekać, bo skutkiem będzie żadna emerytura i budżet, który się...czytaj dalej »
 
11-02-2012

Kontakt 24 - NOWA ATRAKCJA W KIELCACH

Lodospad cieszy alpinistów

Lodospad cieszy alpinistów

Sople, kalafiory, kolumny, stalaktyty - w Kielcach, przy Jeziorze Szmaragdowym na Kadzielni, dzięki pracy ludzkich rąk powstał...czytaj dalej »
 

500 osób pod Narodowym. "Staruch": Zakpiliśmy z policji

11-02-2012

tvnwarszawa.pl - WIŚLAKÓW BRAK, LEGIONISTÓW NIEWIELU

500 osób pod Narodowym. "Staruch": Zakpiliśmy z policji
Organizatorzy zapowiadali, że w proteście ws. decyzji o odwołaniu Superpucharu udział weźmie ponad 20 tys. kibiców Legii Warszawa...czytaj dalej »
 
 
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN0.0000-
EUR/PLN0.0000-
CHF/PLN0.0000-
EUR/USD0.0000-
Notowania
mWIG402409.59-0.49%
WIG41219.4-1.37%
WIG202324.97-1.66%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Świat
czytaj więcej z kategorii: Świat »
Meteo
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »

ROZMOWA RYMANOWSKIEGO

Program Bogdana Rymanowskiego, w którym autor rozmawia z bohaterami najważniejszych...
czytaj dalej »