| | Tagi: wojna19:41, 01.08.2009 /TVN24, PAP "Tragedią było odosobnienie. To się już nie zdarzy"WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI O POWSTANIU I PRZYSZŁOŚCI- Największą tragedią było odosobnienie, jakie wtedy czuliśmy - mówił 65 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego jego uczestnik, Władysław Bartoszewski. - W erze NATO i Unii Europejskiej coś podobnego się jednak Polsce nie przydarzy - podkreślił w programie "Horyzont" w TVN24. Bartoszewski opowiadał o całej skomplikowanej sytuacji, realiach w okupowanej Polsce i tym, jak podchodzili do niej ludzie. Głównie ci, którzy poszli walczyć w Powstaniu Warszawskim.Za często w naszym kalendarzu pojawiają się święta martyrologiczne, a za... czytaj więcej »
Potwierdził, że przed wybuchem powstania nie było zgodności co do tego czy powinno się je organizować, czy nie. Podobnie jak nie ma pełnej zgodności co do jego oceny teraz. - Takie dylematy towarzyszą każdej tego typu akcji. Nie ma w tym nic dziwnego - uważa Bartoszewski. - Ale i tak wiele osób, np. Wiesław Chrzanowski (były marszałek Sejmu I kadencji - red.), które było przeciw, walczyło - dodał.
Zostawieni sami sobie
 "ALARM - do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję "W" dnia 1.8. g.... czytaj więcej » Władysław Bartoszewski tłumaczył też, że większość powstańców nie zdawała sobie na początku sprawy, że nad ich głowami toczy się "wielka" polityka międzynarodowa i kształtują się nowe strefy wpływów.
- Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że narastało takie napięcie międzynarodowe. Ja rozumiałem to tak, że nasila się uzewnętrznienie różnic o celach tej wojny miedzy ZSRR i aliantami - powiedział Bartoszewski. - Jednak największą tragedią było odosobnienie, jakie wtedy czuliśmy - podkreślił.
Świat wolny od wojny? Nie cały
I ja i moi rozmówcy, kiedy byłem ministrem spraw zagranicznych, wiedzieliśmy, że nie chcemy wojny. Nie jest wykluczone, że są tacy, którzy chcą, ale w erze NATO i Unii Europejskiej jest to jednak niemożliwe prof. Władysław Bartoszewski
Mimo strasznych przeżyć sprzed 65 lat Bartoszewski z optymizmem patrzy w przyszłość. Choć jak twierdzi, o tym, że nie jesteśmy sami nikt nas nie może zapewnić, to zrobiono wiele, i to przy udziale Polski, żeby wyciągnąć wnioski z drugiej wojny światowej.
- I ja i moi rozmówcy, kiedy byłem ministrem spraw zagranicznych, wiedzieliśmy, że nie chcemy wojny. Nie jest wykluczone, że są tacy, którzy chcą, ale w erze NATO i Unii Europejskiej jest to jednak niemożliwe - powiedział Bartoszewski. Przypomniał jednak, że w wielu krajach pola bitwy są jeszcze świeże, choćby w Gruzji. Bartoszewski wierzy jednak, że wkrótce także Gruzini doczekają się gwarancji pokoju.
mkg//kdj"Tragedią było odosobnienie. To się już nie zdarzy"http://www.tvn24.pl/12690,1612738,0,1,tragedia-bylo-odosobnienie-to-sie-juz-nie-zdarzy,wiadomosc.html
Pozostałe informacje 27-05-2012 MOŻNA PRZEJECHAĆ Z GRODZISKA MAZ. DO PRUSZKOWAOtwarto kolejny odcinek autostrady A2. Po odcinku E przyszedł czas na odcinek D - jak dowiedziało się TVN24, trasa z Grodziska...czytaj dalej »
27-05-2012 OLECHOWSKI MINUSÓW EURO 2012 NIE WIDZI- Cudzoziemcy od pewnego czasu dowiadują się, że Polska jest inna. Od około dwóch lat uważają, że Polska jest państwem sukcesu. A...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - DYM ZANIEPOKOIŁ JADĄCYCH "SIEKIERKAMI"Czarny dym zaniepokoił wieczorem kierowców przejeżdżających przez Trasą Siekierkowską w Warszawie. Ogniem objęta była jedna z...czytaj dalej »
27-05-2012 "JEST RYCERZEM WALCZĄCYM ZE SMOKIEM ZŁA""Za odwagę, z którą upomniała się o godność polskich kobiet - niedocenionych i marginalizowanych" - Danuta Wałęsowa otrzymała...czytaj dalej »
27-05-2012 KIEROWCA POLO POMYLIŁ KIERUNKI. W SUMIE 6 RANNYCHMężczyzna i kobieta, obywatele Węgier, zginęli w wyniku zderzenia Volkswagena Polo z grupą motocyklistów w miejscowości Lubień...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - W PONIEDZIAŁEK ODTWORZĄ FRAGMENT JEZDNINa rondzie Daszyńskiego, tuż przy płocie budowy metra, zapadła się jezdnia. Ulica Towarowa jest nieprzejezdna. Utrudnienia...czytaj dalej »
27-05-2012 POSEŁ PIS TŁUMACZY SIĘ Z "GEJOWSKIEGO FASZYZMU" W SEJMIEZnany z kontrowersyjnych wypowiedzi poseł PiS tłumaczy się ze swojego piątkowego wystąpienia w Sejmie. Podczas debaty dotyczącej...czytaj dalej »
27-05-2012 PIS PODAJE POWODY ZAWIESZENIA: ODMAWIAŁ DOPINGURzecznik dyscyplinarny KP PiS Marek Suski przyznaje, że propozycja rodzaju kary dla Jana Tomaszewskiego wyszła od niego. Poseł i...czytaj dalej »
27-05-2012 VII EDYCJA TRUCK AND BUS SHOW 2012 W BYDGOSZCZYVII zlot "Truck and Bus Show 2012" w Bydgoszczy to okazja, by zobaczyć przerobione, przemalowane i stuningowane auta ciężarowe....czytaj dalej »
27-05-2012 OSTRÓW WLKP.: TOWAROWY WJECHAŁ W OSOBOWYKolejarze ustalają przyczyny porannego wypadku na stacji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na jednym z peronów zderzyły się dwa...czytaj dalej »
27-05-2012 tvnmeteo.pl - DANE INSTYTUTU TURYSTYKIPrzed nami lato i czas decyzji - dokąd pojechać na urlop. TVN24 sprawdziła, gdzie najchętniej Polacy spędzają zagraniczne...czytaj dalej »
27-05-2012 POSEŁ ZAWIESZONY W PRAWACH CZŁONKA PISPoseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Tomaszewski został na miesiąc zawieszony w prawach członka klubu tej partii i ukarany naganą -...czytaj dalej »
27-05-2012 W "KAWIE NA ŁAWĘ" O MINISTER MUSZE I ROSJANACH W BRISTOLU- To jest ministra kompromitacja - skomentował w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS pracę Joanny Muchy jako minister sportu...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - BUDYNEK BYŁ OPUSZCZONY21 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem, jaki wybuchł w sobotę wieczorem na terenie dawnej fabryki Uniontexu w Łodzi....czytaj dalej »
| | Najważniejsze tc0_tabbar_01 Najpopularniejsze tc2_tabbar_01 Dwóch wygranych gemów Łukaszowi Kubotowi zabrakło do przypieczętowania zwycięstwa w I rundzie Roland Garros. Przy... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: sport » Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Dlatego planuje uruchomić program dopłat dla... czytaj dalej »| Kursy walut | | | | USD/PLN | 0.0000 | - | | EUR/PLN | 0.0000 | - | | CHF/PLN | 0.0000 | - | | EUR/USD | 0.0000 | - |
| Notowania | | mWIG40 | 2245.61 | -0.29% | | WIG | 36860.7 | +0.02% | | WIG20 | 2037.18 | +0.07% |
czytaj więcej z kategorii: biznes » Po ponad miesiącu formalnego zawieszenia broni pod auspicjami ONZ, obie strony wojny domowej w Syrii kończą grę... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: Świat » Pogoda: Ciśnienie hPa - To optymalny werdykt – mówi portalowi tvn24.pl Roman Gutek o laureacie Złotej Palmy, filmie "Amour"... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: kultura » Choć Water Discus nie będzie pierwszym na świecie podwodnym hotelem, będzie pierwszym obiektem posiadającym cechy... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: michałki » „Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne... czytaj dalej » „Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka... czytaj dalej » Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze... czytaj dalej » Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda. czytaj dalej » Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy... czytaj dalej » "Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.
Dziennikarz... czytaj dalej » Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na... czytaj dalej » Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki... czytaj dalej » Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia. czytaj dalej » |