| | 20:49, 28.06.2009 /PAP, Kontakt 24 Trwa walka z wielką wodą. Zator na Nysie zagraża miastuPOLSKA PO GIGANTYCZNYCH ULEWACHŻołnierze i strażacy wciąż walczą ze skutkami ulewnych deszczy na południu Polski. Pod Kaniowem doszło do poważnego rozmiękczenia wału przeciwpowodziowego. W Lewinie Brzeskim (Opolskie) nie udało się zlikwidować zatoru pod mostem. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kotlinie Kłodzkiej. Wszystko to efekt ostatnich gwałtownych opadów na południu Polski.  Zagrożenie nadal istnieje. Dlatego musimy przygotować mieszkańców na... czytaj więcej »
Okolice Nowego Sącza (film Jakub)
 Silne ulewy Podhalu. Zalanych zostało około stu posesji. Woda uszkodziła w... czytaj więcej »
Wrocław, rzeka Bystrzyca (film. Rafał)
 Zjawiska ekstremalne będą się u nas nasilać ze względu na ocieplenie... czytaj więcej »
Żołnierze z 2. batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego z Brzegu i brzescy strażacy przez całą niedzielę walczyli z zatorem jaki utworzył się z pni, gałęzi i trawy pod mostem kolejowym w Lewinie Brzeskim (Opolskie). Piłami spalinowymi rozcinali plątaninę pni, doczepiali do konarów lin,y a wojskowe amfibie wyciągały gałęzie z zatoru, żeby go rozplątać i ostatecznie zlikwidować. Bezskutecznie. Akcja zostanie wznowiona w poniedziałek. W nocy na moście będą dyżurować kolejarze, którzy będą monitorować sytuację.
Zalane Wadowice i Kaniów
Chwile grozy przeżyli też mieszkańcy Kaniowa koło Bielsko-Białej. Początkowo władze informowały, że woda przerwała wał przeciwpowodziowy. Okazłąo się jednak, ze tylko go rozmiękczyła. Jednak w samym Kaniowie nadal jednak są zalane tereny, a strażacy za pomocą dwóch pomp starali się opanować sytuację.
Kilkanaście podtopionych domów to efekt popołudniowego oberwania chmury w okolicach Wadowic. Z brzegów wystąpiły lokalne potoki i zalały znajdujące się przy nich drogi i posesje. Straż pożarna odebrała już kilkadziesiąt zgłoszeń i cały czas przyjmuje kolejne. Na miejscu pracują wszystkie zastępy z powiatu wadowickiego.
Burza na Podkarpaciu
Gwałtowna burza przeszła po południu nad powiatami krośnieńskim i jasielskim na Podkarpaciu. W gminie Tarnowiec nastąpiło oberwanie chmury, kilka miejscowości zalało. Fala powodziowa zmierza w kierunku miejscowości Zręcin. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Chorkówka, tam podtopionych zostało kilka gospodarstw, stadion, zabytkowy młyn. Kilka gospodarstw podtopionych zostało też w Miejscu Piastowym. Nieprzejezdnych jest też w tamtych rejonach kilka odcinków lokalnych dróg.
Rośnie poziom wody na Wisłoce. W Mielcu o 40 cm został przekroczony stan ostrzegawczy, ale jest lepiej niż wczoraj. Tam poprzedniej doby po intensywnych deszczach i burzach pojawiły się liczne podtopienia i zalania gospodarstw, domów, budynków użyteczności publicznej oraz uszkodzenia dróg, z których wiele jest nieprzejezdnych. Wylały lokalne rzeczki i potoki. Ewakuowano ponad sto osób.
Opadają już wody na pozostałych rzekach regionu, ale stany ostrzegawcze wciąz przekroczone są na Jasiołce w Jaśle, Ropie w Topolinach i Grabiniance w Głowaczowej. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje natomiast w kilku gminach w powiecie krośnieńskim, oraz w powiatach - ropczycko - sędziszowskim, dębickim, tarnobrzeskim, mieleckim i strzyżowskim.
Rzeka na granicy wylania
Na Dolnym Śląsku alarm powodziowy obowiązuje w gminach: Stare Bogaczowice, Świdnica, Kłodzko, Nowa Ruda, Kamieniec Ząbkowicki, Mietków oraz we Wrocławiu, Stroniu Śląskim, Bardzie Śląskim i powiatach: kłodzkim, ząbkowickim. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Kotlinie Kłodzkiej – spodziewane są tam koleje opady.
W gminie Kłodzko najbardziej ucierpiała infrastruktura. Szacuje się, że w gminie zniszczonych zostało 41 mostów oraz 33 kilometrów dróg, które są tak podmyte, że nie można nimi się poruszać. Strażacy mają pełne ręce roboty. We wsi Jaszkowa Dolna za pomocą potężnych ciągników na bazie czołgów wyciągane są zawalone mosty, które - w razie kolejnych wezbrań wody - tworzyłyby tamy i powodowały kolejne podtopienia. Na terenie gminy zalanych jest kilkaset domów.
Na Opolszczyźnie trochę lepiej
Trochę lepiej sytuacja wygląda na rzekach Opolszczyzny, choć alarmy przeciwpowodziowe nadal obowiązują w powiecie brzeskim i pięciu gminach województwa. W nocy wzrósł poziom wód Nysy Kłodzkiej, ale prognozy pogody są optymistyczne, a sytuacja na rzekach powinna powoli się poprawiać.
Zbiorniki na Nysie Kłodzkiej - jeziora Otmuchowskie i Nyskie - są wypełnione w około połowie. Zrzut z Nyskiego, który w sobotę zwiększono do 350 metrów sześciennych na sekundę, został wieczorem obniżony do 300 metrów. Zrzut z jeziora Otmuchowskiego jest minimalny - w niedzielę rano wynosił 30 metrów na sekundę.
Lubelskie zmaga się z wodą
Przez całą noc kilkudziesięciu strażaków walczyło w Urszulinie (woj. lubelskie) z wysoką wodą, która mogła zalać część miejscowości. Nie udało się uratować mostu w pobliskim Andrzejowie, który częściowo się zawalił. Powiatowa droga do Hańska jest zamknięta, a kierowcy muszą korzystać z objazdu przez Wytyczno - informuje Polskie Radio Lublin.
Do pierwszej w nocy strażacy zabezpieczali wał na kanale odprowadzający wodę do jeziora Wytyckiego. Przybór wody był tak duży, że zaczęła przelewać się przez wały grożąc zalaniem wschodniej części Urszulina i południowej Andrzejowa - powiedział Polskiem Radiu Lublin komendant Ochotniczej Straży Pożarnej z Urszulina Ryszard Kiryk. Na szczęście wodę udało się przekierować drugim kanałem do Włodawki i Bugu.
mac,tka, kaw//kwj//matTrwa walka z wielką wodą. Zator na Nysie zagraża miastuhttp://www.tvn24.pl/12690,1607205,0,1,trwa-walka-z-wielka-woda-zator-na-nysie-zagraza-miastu,wiadomosc.html
Pozostałe informacje 27-05-2012 MOŻNA PRZEJECHAĆ Z GRODZISKA MAZ. DO PRUSZKOWAOtwarto kolejny odcinek autostrady A2. Po odcinku E przyszedł czas na odcinek D - jak dowiedziało się TVN24, trasa z Grodziska...czytaj dalej »
27-05-2012 OLECHOWSKI MINUSÓW EURO 2012 NIE WIDZI- Cudzoziemcy od pewnego czasu dowiadują się, że Polska jest inna. Od około dwóch lat uważają, że Polska jest państwem sukcesu. A...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - DYM ZANIEPOKOIŁ JADĄCYCH "SIEKIERKAMI"Czarny dym zaniepokoił wieczorem kierowców przejeżdżających przez Trasą Siekierkowską w Warszawie. Ogniem objęta była jedna z...czytaj dalej »
27-05-2012 "JEST RYCERZEM WALCZĄCYM ZE SMOKIEM ZŁA""Za odwagę, z którą upomniała się o godność polskich kobiet - niedocenionych i marginalizowanych" - Danuta Wałęsowa otrzymała...czytaj dalej »
27-05-2012 KIEROWCA POLO POMYLIŁ KIERUNKI. W SUMIE 6 RANNYCHMężczyzna i kobieta, obywatele Węgier, zginęli w wyniku zderzenia Volkswagena Polo z grupą motocyklistów w miejscowości Lubień...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - W PONIEDZIAŁEK ODTWORZĄ FRAGMENT JEZDNINa rondzie Daszyńskiego, tuż przy płocie budowy metra, zapadła się jezdnia. Ulica Towarowa jest nieprzejezdna. Utrudnienia...czytaj dalej »
27-05-2012 POSEŁ PIS TŁUMACZY SIĘ Z "GEJOWSKIEGO FASZYZMU" W SEJMIEZnany z kontrowersyjnych wypowiedzi poseł PiS tłumaczy się ze swojego piątkowego wystąpienia w Sejmie. Podczas debaty dotyczącej...czytaj dalej »
27-05-2012 PIS PODAJE POWODY ZAWIESZENIA: ODMAWIAŁ DOPINGURzecznik dyscyplinarny KP PiS Marek Suski przyznaje, że propozycja rodzaju kary dla Jana Tomaszewskiego wyszła od niego. Poseł i...czytaj dalej »
27-05-2012 VII EDYCJA TRUCK AND BUS SHOW 2012 W BYDGOSZCZYVII zlot "Truck and Bus Show 2012" w Bydgoszczy to okazja, by zobaczyć przerobione, przemalowane i stuningowane auta ciężarowe....czytaj dalej »
27-05-2012 OSTRÓW WLKP.: TOWAROWY WJECHAŁ W OSOBOWYKolejarze ustalają przyczyny porannego wypadku na stacji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na jednym z peronów zderzyły się dwa...czytaj dalej »
27-05-2012 tvnmeteo.pl - DANE INSTYTUTU TURYSTYKIPrzed nami lato i czas decyzji - dokąd pojechać na urlop. TVN24 sprawdziła, gdzie najchętniej Polacy spędzają zagraniczne...czytaj dalej »
27-05-2012 POSEŁ ZAWIESZONY W PRAWACH CZŁONKA PISPoseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Tomaszewski został na miesiąc zawieszony w prawach członka klubu tej partii i ukarany naganą -...czytaj dalej »
27-05-2012 W "KAWIE NA ŁAWĘ" O MINISTER MUSZE I ROSJANACH W BRISTOLU- To jest ministra kompromitacja - skomentował w "Kawie na ławę" Zbigniew Girzyński z PiS pracę Joanny Muchy jako minister sportu...czytaj dalej »
27-05-2012 Kontakt 24 - BUDYNEK BYŁ OPUSZCZONY21 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem, jaki wybuchł w sobotę wieczorem na terenie dawnej fabryki Uniontexu w Łodzi....czytaj dalej »
| | Najważniejsze tc0_tabbar_01 Najpopularniejsze tc2_tabbar_01 Dwóch wygranych gemów Łukaszowi Kubotowi zabrakło do przypieczętowania zwycięstwa w I rundzie Roland Garros. Przy... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: sport » Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Dlatego planuje uruchomić program dopłat dla... czytaj dalej »| Kursy walut | | | | USD/PLN | 0.0000 | - | | EUR/PLN | 0.0000 | - | | CHF/PLN | 0.0000 | - | | EUR/USD | 0.0000 | - |
| Notowania | | mWIG40 | 2245.61 | -0.29% | | WIG | 36860.7 | +0.02% | | WIG20 | 2037.18 | +0.07% |
czytaj więcej z kategorii: biznes » Po ponad miesiącu formalnego zawieszenia broni pod auspicjami ONZ, obie strony wojny domowej w Syrii kończą grę... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: Świat » Pogoda: Ciśnienie hPa - To optymalny werdykt – mówi portalowi tvn24.pl Roman Gutek o laureacie Złotej Palmy, filmie "Amour"... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: kultura » Choć Water Discus nie będzie pierwszym na świecie podwodnym hotelem, będzie pierwszym obiektem posiadającym cechy... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: michałki » „Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne... czytaj dalej » „Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka... czytaj dalej » Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze... czytaj dalej » Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda. czytaj dalej » Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy... czytaj dalej » "Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.
Dziennikarz... czytaj dalej » Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na... czytaj dalej » Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki... czytaj dalej » Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia. czytaj dalej » |