Wideo raport
"Liderzy PO byli traktowani jak chłopcy na posyłki"
15.09 | Liderzy PO byli traktowani jak chłopcy na... »

"Mam nadzieję, że to będzie krótkie przesłuchanie"
08.04 | Mirosław Drzewiecki ma stanąć przed hazardową... »

"Kropka nad i" cz.1
31.03| Mirosław Drzewiecki przeprasza Polaków.... »

"Pamięta pomidorówkę"
16.02| Selektywna pamięć świadków nie przestaje dziwić... »

"Sobiesiak spotkał sie z Drzewieckim"
11.02.| Poseł Jarosław Urbaniak o przesłuchaniu... »

Arłukowicz: nowe spotkanie na Florydzie
11.02.| Po ponad czterech godzinach komisja zakończyła... »

Politycy o przecieku do "Rz"
07.02 |Czy hazardowa komisja śledcza dysponuje... »

Dyskusja nt. komisji hazardowej w programie "Rozmowa Rymanowskiego"
05.02| Komisja hazardowa to darmowe klipy wyborcze, nie... »

 
Tagi: hazard, afera, komisja
07:50, 30.10.2010 /PAP

Wnioski utajnione, "bo większość by się obśmiała"

PO TAJNYM POSIEDZENIU KOMISJI HAZARDOWEJ

TVN24
Materiał, z którym posłowie zapoznali się podczas niejawnej części posiedzenia komisji hazardowej, zdaniem szefa komisji Mirosława Sekuły z PO, mógł być jawny po "dokonaniu kilku prostych zabiegów". Takiego zabiegu mogli dokonać posłowie PiS, ale - jak powiedział Sekuła po zakończeniu tajnych obrad - nie zrobili tego "dla wzbudzenia sensacji". - Materiały przedstawione posłom na tajnym posiedzeniu Sejmu oddają tło afery hazardowej - stwierdziła Beata Kempa (PiS), autorka jednego ze zgłoszonych zdań odrębnych do raportu z prac komisji.
W piątek wieczorem - po pięciogodzinnej jawnej debacie nad sprawozdaniem z prac hazardowej komisji śledczej i czterema zdaniami odrębnymi - posłowie w części niejawnej zapoznali się z utajnionymi załącznikami do zdania odrębnego autorstwa posłów PiS Beaty Kempy i Andrzeja Dery.

Chodzi o dwa dokumenty: pierwszy dotyczy zawartości skrzynki mailowej Marcina Rosoła, współpracownika Mirosława Drzewieckiego, gdy kierował on resortem sportu; drugi zawiera bilingi i logowania do stacji BTS m.in. Drzewieckiego, Rosoła, Zbigniewa Chlebowskiego, Grzegorza Schetyny i Ryszarda Sobiesiaka.
Koniec komisji hazardowej. Posłowie wysłuchają sprawozdania z jej prac, a... czytaj więcej »


Prokuratura odmówiła rozpowszechniania informacji zawartych w załączniku dotyczącym skrzynki mailowej Rosoła, tłumacząc to dobrem śledztwa. Natomiast, według prokuratury, materiały zawarte w załączniku dotyczącym bilingów zostały przekazane komisji śledczej na jej prośbę, więc "dysponentem i zarazem podmiotem uprawnionym do ewentualnego publicznego rozpowszechnienia tych informacji pozostaje sama komisja śledcza".

PiS: PO boi się "zawartych w materiałach prawdy"

Zdaniem Beaty Kempy, materiały przedstawione na tajnym posiedzeniu komisji potwierdzają część tez, które zawarte zostały w zdaniu odrębnym posłów PiS do raportu z prac komisji (zdaniem posłów PiS doszło do nielegalnego lobbingu w interesie branży hazardowej). Jak powiedziała PAP, posłowie PO "boją się zawartej w tych materiałach prawdy". - Po dzisiejszej reakcji (posłów PO), wręcz histerii, chciałabym, żeby to zobaczyła cała Polska - podkreśliła. Zaznaczyła, że utajnione załączniki staną się jawne, gdy zakończy się postępowanie prokuratorskie w sprawie afery hazardowej.

Jak mówiła podczas tajnego posiedzenia, zdziwiło ją zachowanie tych osób, które powinny być odpowiedzialne za to, co dzieje się w rządzie Donalda Tuska. Dodała, że spotkała się z ich strony z "lekceważącą reakcją na te wszystkie porażające informacje". Kempa powiedziała też, że w przyszłości powinna zostać powołana kolejna komisja śledcza do zbadania tych kwestii, których nie udało się wyjaśnić śledczym z komisji hazardowej.
Rodzina Sobiesiaków wycofuje się z rynku hazardowego. Rok po wybuchu afery... czytaj więcej »


PO: z tajnych materiałów "nic nie wynika"

Jarosław Urbaniak (PO) ocenił z kolei, że z tajnych materiałów, które w piątek poznali posłowie wcale nie wynika, że politycy PO kontaktowali się z biznesmenami branży hazardowej częściej, niż to zeznali przed komisją.

Także szef komisji Mirosław Sekuła (PO) uznał, że wnioskowanie na podstawie logowań telefonów do stacji BTS o spotkaniach osób, zwłaszcza w przypadku, gdy telefony (a tym samym ich użytkownicy) znajdowały się w odległości od 600 m do 2 km jest bardzo ryzykowne. - Myślę, że dlatego te wnioski zostały utajnione, bo gdyby je podać w formie jawnej, to większość ludzi by się z tego obśmiała - dodał.

- To jest niepoważne. Posłowie Kempa i Dera utajnili dwa załączniki do swojego zdania odrębnego, a teraz na podstawie tych załączników wydają wyroki, które są nieprawdziwe - wtórował mu Urbaniak.

Wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (SLD) nie chciał komentować niejawnej debaty Sejmu. - Kieruję się myśleniem propaństwowym. Jeżeli toczą się śledztwa i jest nałożona klauzula tajności na dokumenty, to ja staram się tego przestrzegać - zaznaczył. Poseł ocenił, że informacje zawarte w tajnych załącznikach do zdania odrębnego posłów PiS mogły być interesujące dla uczestników debaty. Również on zwrócił uwagę, że istniały techniczne możliwości przedstawienia jednego z załączników w takiej formie, by nie musiał być tajny.
Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał w poniedziałek wyrok ws. o ochronę... czytaj więcej »


Komisja "jednym z frontów wojny polsko - polskiej"

Sekuła odnosząc się do sugestii Kempy ws. powołania nowej komisji śledczej powiedział, że każdy poseł ma prawo zgłaszać wnioski, nawet jak są one nieuzasadnione. - Jeżeli pani poseł uważa, że powinny się tym zajmować inne komisje śledcze, to jej klub zawsze może z takim wnioskiem wystąpić. Uważam, że dobrze, że ta komisja skończyła prace, głównie dlatego, że zamiast być miejscem do dochodzenia prawdy, tak naprawdę była jednym z frontów wojny polsko - polskiej. Ja się bardzo cieszę, że z tego frontu mogę już odejść - podkreślił poseł PO.

Tzw. afera hazardowa wybuchła na początku października 2009 r., po publikacji "Rzeczpospolitej", która ujawniła materiały CBA. Z materiałów tych wynikało, że ówczesny szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i ówczesny minister sportu Mirosław Drzewiecki mieli podczas prac nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej działać na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. Obaj zaprzeczali temu, ale stracili stanowiska.

amk/tr
Powiadom znajomego
Średnia waga:
Podyskutuj (28)
30.10.2010 | ~AdrianŚmieszny Sekuła
Ten człowiek to porażka polityczna. Nic nie robi, kręci a ...
Informacje

"Dziś jestem lepszym człowiekiem" 30-08-2011

"To może być bardzo gorzka pigułka" 16-08-2011

Od oskarżenia do umorzenia. Co zostało z "Mira" i "Zbycha" 16-08-2011

Chlebowski do Senatu? "Nie podjąłem decyzji" 16-08-2011

Zarzuty za nielegalny hazard 17-05-2011

"Podtrzymuję - nie kandyduję" 12-05-2011

Hazardową umorzono słusznie 10-05-2011

Sprawdzają umorzenie hazardowej. "To rutyna" 20-04-2011

CBA nie zgodziło się na odtajnienie "afery hazardowej" 08-04-2011

Brak dowodów. Uzasadnienie umorzenia afery hazardowej 07-04-2011

Były szef CBA: Umorzenie kompromitujące 07-04-2011

"Jestem człowiekiem uczciwym, miałem i mam czyste sumienie" 07-04-2011

"Upublicznić akta z afery hazardowej". Śledczy rozważą 07-04-2011

Wrócą do polityki? Nie ma przeszkód (formalnych) 07-04-2011

Afera hazardowa umorzona 06-04-2011

Schetyna przesłuchany ws. afery hazardowej 25-03-2011

Nie będzie zarzutów dla "Mira" i "Zbycha"? 24-03-2011

Zeznawał przed komisją. Teraz usłyszał zarzuty 25-02-2011

Prezes zatrzymany przez CBŚ za nielegalny hazard? 24-02-2011

Awantura o Seremeta
i "model sowiecki"
04-02-2011

Schetyna: Pierwsza "piątka" nie dla Chlebowskiego 01-02-2011

PiS chce wezwać do Sejmu prokuratorów od hazardowej 11-01-2011

Winnych nie ma. "Na razie" 07-01-2011

Umorzono śledztwo ws. przecieku w aferze hazardowej 05-01-2011

Leśnik z zarzutami ws. wyciągu Sobiesiaka 21-12-2010

Koledzy "są przychylni" 29-10-2010

Posłowie uciekają z Sejmu 29-10-2010

 
 
Informacje dnia
Najnowsze
tc1_tabbar_01
Najważniejsze
tc0_tabbar_01
Najpopularniejsze
tc2_tabbar_01
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN0.0000-
EUR/PLN0.0000-
CHF/PLN0.0000-
EUR/USD0.0000-
Notowania
mWIG402245.61-0.29%
WIG36860.7+0.02%
WIG202037.18+0.07%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Świat
Meteo
Kultura
czytaj więcej z kategorii: kultura »
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

FAKTY PO FAKTACH

„Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne...
czytaj dalej »

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »