Wideo raport
Sejm przyjął uchwałę
09.04| Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 70.... »

Jedyna kobieta, któta zginęła w Katyniu
07.04 | W Katyniu zamordowaną tylko jedną kobietę. To... »

Premier Rosji w Katyniu
07.04 | Nie można ukryć pamięci o przestępstwach i... »

Cała mowa Władimira Putina (TVN24)
7.04 | Jedni powiedzą, że to mały krok inni, że duży,... »

Komentarze ekspertów po uroczystościach katyńskich
7.04 | - W polityce małych kroków są to kroki znaczące... »

Mazowiecki, Wałęsa i Wajda o uroczystości
07.04 | Padły duże słowa, które zmienią dzieje Polski i... »

Wysłuchaj całego przemówienia Donalda Tuska w Lesie Katyńskim (TVN24)
07. 04 | - Dziś chcę wierzyć, że jedno słowo prawdy... »

"Współpraca rozczarowuje"
06.04 | Janusz Kurtyka przedstawił relację z toku... »

 
Tagi: rosja, historia, Katyń
17:14, 05.11.2011 /PAP

"To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie"

KREWNI POLSKICH OFIAR NKWD Z 1940 ODPOWIADAJĄ ROSJANOM

"To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie"
Fot. wikipedia C0Rodziny ofiar katyńskicj: władze Rosji winne są moralnej satysfakcji
- Władze Rosji winne są nam moralną satysfakcję, a kwestie finansowe są drugorzędne - mówią krewni polskich ofiar NKWD z 1940 r. W ten sposób odpowiedzieli na stanowisko Rosji, według którego nie powinna ona płacić odszkodowań za zbrodnię katyńską.
W piśmie władz Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, o którym poinformowała w sobotę "Rzeczpospolita", uznano, że krewni ofiar katyńskich nie cierpieli po stracie bliskich, bo i tak ich nie znali. W związku z tym rosyjski rząd uważa, że krewnym nie należy się żadne zadośćuczynienie finansowe.

"Wyjątkowo podłe potraktowanie"
      To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie nas - dzieci. Dokładnie tak samo potraktowano naszych ojców.      
córka zamordowanego w Twerze


- To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie nas - dzieci. Dokładnie tak samo potraktowano naszych ojców, gdy na nasze wnioski o ich prawną rehabilitację, rosyjskie sądy odpowiadały, że poszkodowani, czyli zamordowani oficerowie, muszą się do sądów zgłosić sami - powiedziała córka zamordowanego w Twerze komendanta policji Krystyna Krzyszkowiak, która wraz z Witomiłą Wołk-Jezierską i innymi krewnymi złożyła skargę do strasburskiego Trybunału.

Priorytetem dla skarżących - jak podkreśliła - była i jest rehabilitacja prawna ofiar zbrodni katyńskiej i ujawnienie całej dokumentacji rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, które Rosjanie umorzyli w 2004 r. utajniając jednocześnie jego akta. - Domagamy się od obecnych władz Rosji przede wszystkim ujawnienia pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej - podkreśliła córka zamordowanego policjanta, zaznaczając, że wartość prawnej rehabilitacji polega m.in. na tym, że krewni ofiar będą mieli pełny dostęp do rosyjskich dokumentów dotyczących ich bliskich.

Krewni ofiar katyńskich nie cierpieli po stracie bliskich, bo i tak ich nie... czytaj więcej »
Początkowo skarżący deklarowali, że nie będą się domagać odszkodowań finansowych ze strony Rosji. Żądali wyłącznie symbolicznego odszkodowania w wysokości jednego euro. "To się zmieniło po połączeniu naszej sprawy ze skargą wobec władz Rosji Jerzego Janowca i Andrzeja Trybowskiego, którzy zażądali odszkodowania finansowanego [po 50 tys. euro - red.]. Wówczas kwestię ewentualnego odszkodowania pozostawiliśmy do uznania przez Trybunał - powiedziała Krzyszkowiak.

Rosyjski wiceminister: nie zbrodnia katyńska, a "wydarzenia"

Pod pismem władz Rosji do Trybunału w Strasburgu podpisał się wiceminister sprawiedliwości Georgij Matiuszkin, który już wielokrotnie w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu zamiast o zbrodni katyńskiej mówił o "wydarzeniach katyńskich" lub "tragedii", natomiast o zabitych w Katyniu oficerach jako o "zaginionych". Według niego, Trybunał nie powinien się zajmować "wydarzeniami katyńskimi" sprzed 70 lat i na tej samej zasadzie nie może decydować o jakiejkolwiek finansowej rekompensacie.

Ponadto rząd Rosji stwierdził, że nie ma też mowy o poniżającym traktowaniu bliskich ofiar NKWD, na co Polacy poskarżyli się Trybunałowi. Bowiem skarżący - jak Witomiła Wołk-Jezierska, Krystyna Kryszkowiak czy Antoni Trybowski - urodzili się dopiero w 1940 r. i nawet nie poznali swych ojców. Ich dzieci nie były też świadkami "wydarzeń katyńskich" - twierdzą Rosjanie.

      Błąd strony rosyjskiej polega na tym, że skarga nie dotyczy zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat, ale tego, co Rosjanie w sprawie zbrodni robili po 1998 r., gdy Federacja Rosyjska zobowiązała się przestrzegać Europejską Konwencję Praw Człowieka.      
dr Ireneusz Kamiński
- Błąd strony rosyjskiej polega na tym, że skarga nie dotyczy zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat, ale tego, co Rosjanie w sprawie zbrodni robili po 1998 r., gdy Federacja Rosyjska zobowiązała się przestrzegać Europejską Konwencję Praw Człowieka - powiedział dr Ireneusz Kamiński, który wraz z innymi prawnikami reprezentuje przed strasburskim Trybunałem krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.

Mecenas przypomniał też, że krewni ofiar zbrodni katyńskiej wielokrotnie podkreślali, że nie chcą rekompensaty finansowej. Nie wykluczył jednak, że inni krewni ofiar NKWD z 1940 r. będą upominać się o finansowe zadośćuczynienie ze strony Rosji.

- Rosjanie przede wszystkim obawiają się precedensu, czyli tego, że po ewentualnej decyzji Trybunału w Strasburgu o przyznaniu odszkodowania dla krewnych polskich ofiar NKWD z 1940 r., zaleją ich wnioski o finansowe odszkodowania np. z Ukrainy lub krajów nadbałtyckich - powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Rosja naruszyła konwencję?

Krewni ofiar zbrodni katyńskiej oskarżają władze Rosji o naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Według nich, Rosja nie dokonała należytej kwalifikacji prawnej mordu NKWD z 1940 r., nie ustaliła jej sprawców i nie wyciągnęła wobec nich konsekwencji. W tej sprawie 6 października odbyła się rozprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, na której sędziowie wysłuchali argumentów obu stron. Krewnych ofiar zbrodni katyńskiej wspierał polski rząd. Wyrok Trybunału zapadnie najwcześniej za kilka miesięcy.

nsz\mtom
Powiadom znajomego
Średnia waga:
Podyskutuj (75)
06.11.2011 | ~stały widzo Pomordowanych Polakach w Katyniu
Polscy Żołnierze byli Niewinni. i nie powinno być tak, że ...
Informacje

Sędziowie podzieleni ws. Katynia 16-04-2012

Interfax: Akta katyńskie mogą zostać tajne na zawsze 16-04-2012

"Trybunał zastosował pewien unik" 16-04-2012

Katyń można traktować jako zbrodnię wojenną 16-04-2012

"Poczucie satysfakcji" po wyroku ws. Katynia 16-04-2012

"Widać bezradność wobec bezmiaru tamtej zbrodni" 16-04-2012

Nierzetelne śledztwo, naruszenie konwencji 16-04-2012

Polacy odwołają się od orzeczenia ws. Katynia 16-04-2012

"Orzeczenie odpowiada Rosji" 16-04-2012

"Marsz Cieni" przeszedł przez Warszawę 15-04-2012

Interfax: Wyrok Trybunału ws. Katynia niekorzystny dla Rosji 14-04-2012

Wnuk Stalina chciał bronić dziadka ws. Katynia 12-04-2012

Polska przegrała? Trybunał
w Strasburgu nie potwierdza
12-04-2012

MSZ: Polska nie mogła "przegrać" ws. Katynia 12-04-2012

"Nie ponosimy winy za Katyń. Polska przegrała" 12-04-2012

Niemiecka książka o Katyniu. "Nie jest to lektura przyjemna" 08-04-2012

"Rosja boi się skandalu" 06-04-2012

Rosja nie da nam reszty akt śledztwa katyńskiego? 05-04-2012

Apelują o zostawienie pomnika ofiar Katynia 07-01-2012

"Na Białorusi w 1940 NKWD nie rozstrzelało ani jednego Polaka" 23-12-2011

Nie będzie przeprosin dla wnuka Stalina 21-12-2011

FSB: Brakuje dokumentów do rehabilitacji ofiar katyńskich 03-12-2011

Zrehabilitują ofiary katyńskie? "Decyzja polityczna podjęta" 21-11-2011

"Krewni ofiar katyńskich nie cierpieli" 05-11-2011

Wnuk Stalin pozywa w sprawie Katynia 28-10-2011

"Problem rehabilitacji ofiar". Rosja "gotowa rozpatrzyć" 21-10-2011

Rosyjski historyk ujawnia dane 111 oprawców z Katynia 19-10-2011

 
 
Informacje dnia
Sport
czytaj więcej z kategorii: sport »
Biznes
Kursy walut  
USD/PLN0.0000-
EUR/PLN0.0000-
CHF/PLN0.0000-
EUR/USD0.0000-
Notowania
mWIG402245.61-0.29%
WIG36860.7+0.02%
WIG202037.18+0.07%
czytaj więcej z kategorii: biznes »
XTB
Dane dostarcza www.xtb.pl
Świat
czytaj więcej z kategorii: Świat »
Polska
czytaj więcej z kategorii: polska »
Meteo
Kultura
czytaj więcej z kategorii: kultura »
Michałki
czytaj więcej z kategorii: michałki »
Magazyny

FAKTY PO FAKTACH

„Fakty po Faktach” to program publicystyczny autorstwa prowadzących główne...
czytaj dalej »

KROPKA NAD I

„Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka...
czytaj dalej »

POLSKA I ŚWIAT

Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze...
czytaj dalej »

FAKTY LUDZIE PIENIĄDZE

Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda.
czytaj dalej »

PROSTO Z POLSKI

Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy...
czytaj dalej »

JEDEN NA JEDEN

"Jeden na jeden" to autorski program Bogdana Rymanowskiego.

Dziennikarz...
czytaj dalej »

SUKCES PISANY SZMINKĄ

Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na...
czytaj dalej »

INNY PUNKT WIDZENIA

Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki...
czytaj dalej »

SZKŁO KONTAKTOWE

Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia.
czytaj dalej »