| | Tagi: wybory11:45, 21.10.2007 /TVN24, PAP "Nawet pogoda sprzyja frekwencji"HIERARCHOWIE ZACHĘCAJĄ DO UDZIAŁU W GŁOSOWANIUKościelni hierarchowie zachęcają do udziału w wyborach i pierwsi dają przykład. Swój głos do urny wrzucił już prymas Polski kard. Józef Glemp. - Jestem dobrej myśli i pełen optymizmu - mówił po głosowaniu. Zdaniem kardynała frekwencja w tych wyborach będzie wyższa niż w poprzednich. - Nawet pogoda sprzyja - dodał prymas.
W komisji wyborczej przy ul. Długiej był już metropolita warszawski abp Józef Nycz. Przekonywał, że te wybory, jak każde, są bardzo ważne. - Opowiadamy się za kształtem przyszłości, a równocześnie jesteśmy świadomi tego, że nie jest to początek, ale praca co najmniej pokolenia, które walczyło o wolność w 1980 roku, a potem w roku 1989 doczekało się wolności. Każdy demokratyczny wybór, jaki się dokonuje, zwłaszcza w wyborach parlamentarnych, jest pod tym względem niesłychanie ważny - tłumaczył duchowny.
Abp Życiński głosuje w Lublinie
Jednym z pierwszych głosujących w Lublinie był arcybiskup Józef Życinski. Duchowny mówił, że często narzekamy na rządzących i mamy pretensję do niesprecyzowanych "onych". - W dzisiejszym dniu my decydujemy kim są "oni" - powiedział metropolita lubelski.
Arcybiskup zaznaczył, że w systemie demokratycznym musi być respekt dla ludzkiego życia i nienaruszalnej godności osoby ludzkiej. - Troszcząc się o fundament młodej polskiej demokracji, troszczymy się o ten świat ludzkich wartości, które w demokratycznym ładzie winny być respektowane - od troski o życie człowieka po troskę o świat godności, który budujemy na co dzień – powiedział.
- Dla tych, którzy inspirują się nauczaniem Jana Pawła II, czymś ogromnie ważnym jest hierarchia wartości, którą reprezentują i praktykują poszczególni kandydaci, ażebyśmy nigdy nie chodzili do demokracji na skróty, lekceważąc ludzką godność, abyśmy nigdy nie tolerowali zasady: cel uświęca środki, wszystkie chwyty dozwolone – dodał.
Abp Życiński podkreślił, że człowiek jest najwyższą wartością spośród wartości stworzonych i nie wolno go poniżać, ani ośmieszać.
Abp Gocłowski głosował w Gdańsku
Swój głos oddał już także metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Hierarcha uważa, że niedzielne wybory parlamentarne w Polsce są najważniejszymi od 1989 roku. - My, prawdę mówiąc, zbliżając się do dwudziestolecia wolności, nie przeżyliśmy jakiejś wielkiej euforii radosnego i spokojnego państwa – powiedział dziennikarzom hierarcha, który głosował w niedzielę rano w jednej z komisji wyborczych w Gdańsku-Oliwie.
Abp Gocłowski liczy, że wynik wyborów da szansę na pełną, czteroletnią kadencję parlamentu. - Żyjemy w 19. roku wolności i suwerenności - jesteśmy już po maturze gdy chodzi o państwo – i dlatego powinniśmy już sobie spokojnie pracować.
Ks. Henryk Jankowski zachęca do głosowania
Metropolita oczekuje, że społeczeństwo gremialnie uda się na wybory. - Marzę, żeby była 60-procentowa frekwencja, ale jak będzie 59. to też będzie dobrze – dodał.
W Gdańsku swój głos oddał już również ksiądz Henryk Jankowski. Jak mówił - ma zwyczaj głosować wcześnie rano kiedy w lokalach wyborczych jest jeszcze całkiem pusto. Duchowny powiedział, że ma nadzieję, że jego przykład zachęci innych żeby wzięli udział w wyborach.
Specjalnie na wybory zza klasztornej bramy wyszły też zakonnice ze zgromadzenia klauzurowego sióstr klarysek z podradomskiego Skaryszewa. - W tym dniu modlimy się w sposób szczególny za ojczyznę, ale i wypełniając nasz obywatelski obowiązek oddajemy głos w wyborach - mówiła siostra przełożona. Siostry opuszczają klasztor tylko w nadzwyczajnych sytuacjach a jedna z nich są właśnie wybory. Za bramy nie wyszła tylko jedna klaryska, bo nie ma polskiego obywatelstwa. Dwadzieścia sióstr pojawiło się w lokalu wyborczym wcześnie rano. Po głosowaniu klaryski od razu wróciły za mury klasztoru.
bgr"Nawet pogoda sprzyja frekwencji"http://www.tvn24.pl/-1,1525567,wiadomosc.html
Pozostałe informacje 05:42 KOLEJNY FILM "DEMASKUJĄCY" POLSKIE WŁADZEBiałoruska telewizja publiczna zarzuciła Polsce finansowanie protestu po wyborach prezydenckich w 2010 r. na Białorusi. Takie...czytaj dalej »
05:34 BAFTA: FILM HAZANAVICIUSA WIELKIM WYGRANYMZgodnie z oczekiwaniami belgijsko-francuski film "Artysta" zdobył w niedzielę główną nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych...czytaj dalej »
05:39 GRAMMY W CIENIU ŚMIERCI WHITNEY HOUSTONNiedzielna uroczystość rozdania nagród Grammy upłynęła w tym roku w cieniu śmierci Whitney Houston. Zmarłą gwiazdę wspominali jej...czytaj dalej »
05:18 NIE STWIERDZONO OZNAK URAZÓW NA CIELE PIOSENKARKIKoroner potwierdził, że ciało Whitney Houston znaleziono w wannie. Nie chciał jednak powiedzieć, czy gwiazda utonęła. Na ciele...czytaj dalej »
12-02-2012 WZLOTY I UPADKI WHITNEY HOUSTONPrzez prawie 17 lat była uzależniona od narkotyków i alkoholu. Nie pomagały kolejne odwyki i odejście od toksycznego męża, który...czytaj dalej »
05:49 "Z OBJAWAMI STANU LĘKOWEGO"Jedyna córka Whitney Houston w ciężkim stanie psychicznym trafiła do szpitala w Los Angeles. Wcześniej bezskutecznie próbowała...czytaj dalej »
05:47 MIESZKAŃCY GŁOSOWALI PRZECIWKO ELEKTROWNI W GĄSKACHMieszkańcy gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie) sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski....czytaj dalej »
12-02-2012 KLUZIK-ROSTKOWSKA: ROZMOWA DOPIERO PRZED NAMI- Dziś "ofiary" umów śmieciowych płacą składki na takim poziomie, że za chwilę się okaże, że nie będą miały nawet zgromadzonego...czytaj dalej »
12-02-2012 tvnmeteo.pl - SPRAWDZI, JAK OCZYŚCIĆ ORBITĘ ZE ŚMIECIW poniedziałek w kosmos ruszy pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas...czytaj dalej »
06:25 FAKTY TVN: ZA CO BĘDĄ PRZYZNANE PIENIĄDZE?Na Stadionie Narodowym odwoływane są kolejne imprezy. Policja mówi, że obiekt nie gwarantuje bezpieczeństwa, a zarządzający nim...czytaj dalej »
12-02-2012 BYŁY MINISTER SPORTU O STADIONIE NARODOWYM- Dzisiaj jestem zmartwiony tym, że zamiast dumy narodowej i radości mamy tragedię narodową, związaną ze Stadionem Narodowym -...czytaj dalej »
12-02-2012 Kontakt 24 - USZKODZONA ZOSTAŁA TEŻ CZĘŚĆ DOMUW stanie ciężkim trafił do szpitala mężczyzna, w którego domu wybuchł piec centralnego ogrzewania. Do eksplozji doszło w...czytaj dalej »
12-02-2012 tvnmeteo.pl - PROGNOZA POGODY NA NAJBLIŻSZE 16 DNIWszystko wskazuje na to, że zima powoli odpuszcza. Z dnia na dzień będzie coraz cieplej. W nadchodzącym tygodniu na termometrach...czytaj dalej »
06:06 FAKTY TVN: RODZINNE TRZĘSIENIE ZIEMI U DWÓCH ROSJANEKSzokujące odkrycie po blisko 40 latach w Rosji. Szokujące zwłaszcza dla dwóch Rosjanek, które właśnie dowiedziały się, że wiele...czytaj dalej »
05:59 RANNEGO PRZEWIEZIONO DO LIMYPeruwiańczycy twierdzą, że zadali ostateczny cios Świetlistemu Szlakowi. Tamtejsze władze schwytały przywódcę tego niegdyś bardzo...czytaj dalej »
05:55 URATOWANO DZIEWCZYNKĘ ZASYPANĄ ŚNIEGIEMKosowskim ratownikom udało się uratować spod śniegu kilkuletnią dziewczynkę, którą wcześniej wraz z dziesięcioma innymi osobami...czytaj dalej »
12-02-2012 SAUDYJSKI DZIENNIKARZ OSKARŻONY O OBRAZĘ MAHOMETAWładze Malezji deportowały w niedzielę saudyjskiego dziennikarza, oskarżonego o obrazę proroka Mahometa na Twitterze - podaje...czytaj dalej »
12-02-2012 23. KOLEJKA PRIMERA DIVISIONUpragniony mistrzowski tytuł coraz bliżej piłkarzy Realu Madryt. Po blamażu Barcelony w Pampelunie i zwycięstwie Królewskich z...czytaj dalej »
12-02-2012 PIERWSZY RAZ W HISTORIICzekali 20 lat, poczekają jeszcze. Wybrzeże Kości Słoniowej nie zostało najlepszą drużyną kontynentu, bo Puchar Narodów Afryki...czytaj dalej »
12-02-2012 Kontakt 24 - CHCIAŁ PRZETESTOWAĆ NOWY SAMOCHÓDJeżdżenie autem po plaży może być bardzo ryzykowne. Przekonał się o tym kierowca czerwonego Volvo, który w niedzielę po południu...czytaj dalej »
| | Najważniejsze tc0_tabbar_01 Najpopularniejsze tc2_tabbar_01 Czekali 20 lat, poczekają jeszcze. Wybrzeże Kości Słoniowej nie zostało najlepszą drużyną kontynentu, bo Puchar... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: sport » Parlament grecki zaaprobował program oszczędnościowy warunkujący uzyskanie kolejnej transzy pomocy od UE,... czytaj dalej » | Kursy walut | | | | USD/PLN | 0.0000 | - | | EUR/PLN | 0.0000 | - | | CHF/PLN | 0.0000 | - | | EUR/USD | 0.0000 | - |
| Notowania | | mWIG40 | 2409.59 | -0.49% | | WIG | 41219.4 | -1.37% | | WIG20 | 2324.97 | -1.66% |
czytaj więcej z kategorii: biznes » Białoruska telewizja publiczna zarzuciła Polsce finansowanie protestu po wyborach prezydenckich w 2010 r. na... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: Świat » Na Stadionie Narodowym odwoływane są kolejne imprezy. Policja mówi, że obiekt nie gwarantuje bezpieczeństwa, a... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: polska » Pogoda: Ciśnienie hPa Niedzielna uroczystość rozdania nagród Grammy upłynęła w tym roku w cieniu śmierci Whitney Houston. Zmarłą gwiazdę... czytaj dalej » czytaj więcej z kategorii: kultura » Łódzcy strażnicy miejscy ze swoim komendantem - Dariuszem Grzybowskim - na nudę narzekać nie mogą. Wszyscy... czytaj dalej »czytaj więcej z kategorii: michałki » „Kropka nad i” to autorski program Moniki Olejnik, w którym dziennikarka... czytaj dalej » Polska i Świat to codzienny autorski program informacyjny, podsumowujący najważniejsze... czytaj dalej » Program, którego pomysłodawcą jest Roman Młodkowski, prowadzi Rafał Wojda. czytaj dalej » Program poświęcony sprawom i problemom, którymi Polacy żyją na co dzień. Autorzy... czytaj dalej » Program o tematyce biznesowej skierowany do kobiet, które realizują się zawodowo na... czytaj dalej » Program Grzegorza Miecugowa, w którym autor rozmawia z czołowymi postaciami świata nauki... czytaj dalej » Program, w którym w luźnej i żartobliwej formie komentowane są wydarzenia dnia. czytaj dalej » Program Bogdana Rymanowskiego, w którym autor rozmawia z bohaterami najważniejszych... czytaj dalej » |